AİHM, Hrant Dink davasında Türkiye'yi mahkum etti.

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,262
Tepkime puanı
875
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
AİHM, Hrant Dink davasında Türkiye'yi mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM, 2007'de silahlı saldırı sonucunda katledilen Hrant Dink adına açılmış olan 'ifade özgürlüğü' davasını karara bağladı ve Türkiye'yi mahkum etti. Devlet Dink ailesine tazminat ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uğradığı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink'in ailesinin yaptığı başvuruda Türkiye'yi suçlu buldu.

AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 2,10 ve 13. maddelerini ihlal ettiğine hükmetti. Karar gereği Türkiye, Dink'in yakınlarına mahkeme masrafları da içinde olmak üzere 133 bin avro ödeyecek.

AİHM, Dink'in ve ailesinin farklı tarihlerde yaptıkları beş ayrı başvuruyu birleştirerek ele aldığı davada ortak bir karar verdi.

Dink'in ailesi yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yaşama hakkıyla ilgili 2, ifade özgürlüğüyle ilgili 10 ve etkili başvuru hakkıyla ilgili 13. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiği suçlamasında bulunmuştu.

Ailenin başvurusunda, "devletin, Hrant Dink'in yaşam hakkının korunmasıyla ilgili sorumluluğunu yerine getiremediği ve saldırının faillerini etkili bir şekilde soruşturmadığı" ve Dink'in, "Türkiye'de yargılanıp mahkum olmasıyla aşırı uçların hedefi haline getirildiği" şeklindeki iddialar yer almıştı.

http://www.haber7.com/haber/20100914/Hrand-Dink-davasiTurkiye-mahkum-oldu.php
 
Katılım
20 Eki 2009
Mesajlar
241
Tepkime puanı
24
Puanları
0
basiretsiz bir savunma yapıldı zaten. Murat Bardakcı haftalar öncesinden demişti kaybedilecek bu dava çünkü bile bile çok kötü bir savunma yapılıyor.
 
Üst