Ahmet Davutoğlu / Stratejik Derinlik

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
stratejik_derinlik_2009_8_6_56273.jpg


Türkiye'nin Uluslararası Konumu

İsminden de anlaşılacağı gibi Türkiye'nin Dış Politikasını ilgilendiren son derece düzeyli bir kitap. Bu alanda yetişmiş en değerli siyaset adamlarından biri olan Ahmet Davutoğlu, gerçekten olayların perde arkasını aralaması, göreceliliğin ötesinde görülmeyenlere işaret etmesi yönüyle Türk insanına yeni ufuklar açmakta.

Bizim ne yapıp yapmadığımızdan ziyade “ötekilerin”, yani Batı'nın neler yaptığını, neler düşündüğünü ve özellikle yapılmakta olanların nasıl çok önceden planlanıp uygulamaya konduğunu bu kitapta bulacaksınız. Yani gerçekleştirdikleri olayların tesadüfen ve günü birlik politikalarla olmadığını; bunun ötesinde gelip giden politikacılardan dolayı değer yargılarının değişmediğini bu kitapta hissedeceksiniz.

Tüm buna rağmen gerek maziden getirdiğimiz derin kültürel birikimimiz, gerek üzerinde bulunduğumuz coğrafyamızdan dolayı son derece önemli bir konuma ait olduğumuzu bilmemiz gerektiğini çünkü; Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar bu bölgelerin her üçüyle de derin bağların bulunduğunu dikkate alacak olursak yapılması gereken işin önemi de ortaya çıkmaktadır.

Ortadoğu’yla dini, Kafkaslar’la dini ve ırkı, Balkanlar’la tarihi bağlarımızı ülkemiz siyasetinin normları haline getirebiliriz.

Türkiye, içinde bulunduğu şartlar gereği bu olasılıkların ötesinde Avrupa'ya kapı aralamaya çalışan bir görünüm arzetmekte. İnsan, imkanlarla yetinmeyi bilmezse, mümkünleri elde edemeyebilir. Maalesef bu durum, bizim Ortadoğu’yu aşağılamayı, Balkanlar’ın husumetliği, Kafkaslar’la da ilgisizliğimizi artırdı.

Gözüken o ki, artık küreselleşen dünyada, dinden de, ırktan da öteye, menfaat ön plana çıkmakta. Hal böyle olunca istikrarlı bir dış politikayla, kalıcı bir iç ve dış siyasetle yapılabilecek çok işimiz var.

Bunun için de çok güzel stratejiler belirlemeliyiz. İşte bu kitap bize bunu kazandıracak. Özel bir üniversitede öğretim üyesi olan yazar Ahmet Davutoğlu, bu mücadeleyi vermekte. Umarım bu gibi insanlar değerlendirilir.

Bizlere düşen de bunları takip etmek olmalı.
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
Davutoğlu'nun kitabı Yunan basınında

Yunan basını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ''Alternatif Dünya Teorileri: İslam ve Batısı Dünya Teorisinin Politika Üzerindeki Etkisi'' adıyla Yunancaya çevrilen kitabının, "yeni bir Türk devletine manevi açıdan zemin hazırladığı" görüşünü savundu.

Davutoğlu'nun "Stratejik Derinlik" adlı kitabından sonra Yunancaya çevrilen bu ikinci kitabının Piotita Yayınevi tarafından yakın bir zamanda piyasaya sunulması bekleniyor.
Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesi, kitapla ilgili haber-yorumunda, yeni Osmanlılık teorisinin Yunanlılar için "aşırı şekilde tehditkar" olduğu yorumunda bulundu.
"Yeni Osmanlılığın dünya teorisi ve felsefesinin temelinin, yeni Türk-İslam liderlerinin düşünce deposu olduğunu" ileri süren gazete, Davutoğlu'nun bu kitabında, "egemen, İslami, yeni bir Türk devletine manevi açıdan zemin hazırlandığı" görüşüne yer verdi.
"Dikkatli bir okumayla Davutoğlu'nun sıradan birisi olmadığının hemen belli olduğunu" yazan gazete, kitabın yazarının "ne dediğini ve nasıl söyleyeceğini bildiğini, bunu ideolojik-siyasi açıdan marifetli bir şekilde dile getirebildiğini" kaydetti.
Davutoğlu'nun görüşlerini "sadece Yunanistan için değil, Avrupa ve genelde Batı için bir tehdit" olarak gösteren gazete, Davutoğlu'nun "kesinlikle, özgüvenle ve tereddütsüz şekilde kendi hedefleri ve inancına hizmet ettiğini" belirtti.
Ethnos gazetesinin yorumunda, yeni Osmanlılık ideolojisi ile 1,5 milyarlık İslam dünyasının birbirinden ayrı şeyler olduğu, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Davutoğlu'nun bu ikisini özdeşleştirme görüşünde olduklarını savundu.
Türkiye'nin antropolojik, kurumsal ve ekonomik açıdan güçlü olduğunu ve buna yatırım yaptığını belirten gazete, yorumunda daha sonra şu ifadelere yer verdi:
''Uluslararası politikada birbirine zıt milyonlarca eğilim dinamik bir şekilde karışıyor: Uzağı göremeyen liderler, vizyonu olan liderler, kemirilmiş toplumlar, istikrarsız iktidarlar, yıkılmak üzere olan sarhoş hükümdarlar, uçsuz bucaksız alanda ayaklanmalar, nihayetinde dikkate alınan diplomatik blöfler, zenginlik kaynaklarıyla ilgili çıkarlar vs. Yeni Osmanlı hedeflerinin karşısına bölge uluslarının bağımsızlık talepleri, büyük güçlerin çıkarları, Osmanlı döneminin despotizm anıları ve çok güçlü Yahudilerin yaşamsal çıkarları çıkıyor. Yunanistan mı? Konu, uyuyup uyamadığımız. Uyanmaya ve rasyonel düşüncelere hizmet eden yeni bir kitap daha.''
AA
 
Üst