ahlaksız teklif | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

ahlaksız teklif

EFSUNNUR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
8 Kas 2006
Mesajlar
60
Puanları
0
Çok eski devirlerde Kifl adında bir adam vardı. Kifl ahlaki ve insani değerlere önem vermeyen, para kazanmak için her yolu meşru gören çok zengin bir adamdı. Zenginliğini de faizden elde etmişti. Dara düşen, ihtiyacı olan kimse kendisine geliyor o da yüksek bir faizle geri ödenmesi şartıyla onlara para veriyordu. Vadesi geldiğinde kişi parasını ödeyemezse bu sefer faiz miktarını daha da artırıyordu. Şayet yine ödeyemezse adamları vasıtasıyla o kimsenin bütün varına yoğuna el koyuyordu.
Bir gün, kapısına borç için bir kadın geldi. Bu kadın yakın zamanda kocasını kaybetmiş, namuslu, kendisini çocuklarına adamış bir anneydi. Bir süre kocasından kalan şeylerle evini idare etmeye çalışmış. Ancak artık evde para kalmamıştır. Bunun için çalışması gerekiyordu. Bir yerde iş bulmak istedi, ama dul bir kadın için ortam çalışmaya müsait değildi.
Neden sonra aklına evde dokuma yapıp onları yakın bir arkadaşı vasıtasıyla satmaya karar verdi. Bunun için bir dokuma tezgahına ihtiyacı olacaktı. Tezgahı alabilmek için de borç arayışına girdi. Yakın dost ve akrabalarına gitti ama kimsede para yoktu. Çok üzülmüştü. Çaresiz bir şekilde evine doğru yürürken yolda istemeden iki kişi arasında geçen bir konuşmaya şahit oldu. Şehirde Kifl adında bir kişinin insanlara borç para verdiğini duydu. Hemen onun yanına gitmeye karar verdi.
Kifl kapıda kadını görünce çok beğendi. Onu elde etmek istedi. Kadın Kifl den karşılığını ödemek şartıyla borç para istedi. Kifl kadının dul olduğunu da anlayınca ona ahlaksı bir teklifte bulundu. Kendisiyle beraber olması şartıyla vereceğini parayı istemeyeceğini söyledi. Bu teklif kadın şiddetle reddetti. Çok üzülmüştü. En çok da kendisine böylesi bir tekliflerin gelmesinden korkuyordu. Allah ım bana yardım et diye dua etti.
Aradan birkaç gün daha geçti. Evde hiçbir şey kalmamıştı. Çocuklar açlıktan ağlıyorlardı. Onların ağlamasına kendide katılıyordu. Çaresizliğe, insanların ilgisizliği de eklenince kendisini Kifl e teslim etmeye mecbur hissetti. Bu sırada da Allah ım n’olur beni affet. Bir daha böyle bir günah işlemeyeceğim diye de dua ediyordu. Kadın Kifl in yanına gitti. Kifl in yüzü gülüyordu. Ancak kadın bir yandan ağlıyor, bir yandan da titriyordu. Kifl kadına bu halinin sebebini sordu.
- buraya kendi isteğimle gelmedim. Daha önce böyle bir günah işlemedim. Onun için Allah tan çok utanıyor ve korkuyorum. Beni günaha sürükleyen fakirliğimdir, dedi. Kifl duyduklarında çok şaşırmıştı. O kaskatı kalbi bir anda yumuşayıvermişti. İçini pişmanlık duyguları sarmıştı. O sırada ağzından şu ifadeler döküldü.
- -sen fakirliğin sebebiyle mecbur kaldığın bir günah işliyor ve bundan dolayı ağlıyorsun. Halbuki Allah bana bu kadar servet vermişken, ben günah işlemekten çekinmiyorum. Ben Allah tan utanmaya ve korkmaya senden daha layığım.
Kifl pişmanlık hisleri içinde yapacağı kötülükten vazgeçti. Kalbine apayrı bir huzur ve mutluluk geldi. Kadına bir miktar ara verip onu gönderdi. Kadıncağız sevinç ve kendisini harama girmekten koruyan Rabbi ne şükür içinde evine döndü.
Kifl artık eski Kifl değildi. O güne kadar yapmış olduğu bütün günahlar için tevbe ediyordu. O gün sabah a kadar Rabbi ne dua etti ile yalvardı ve affını diledi. O gece Kefl in ecel ecel vaktiydi. O hal üzerine ruhunu rahman a teslim etti.
Sabah olmuştu. Kifl in evinde çıkmadığını gören yakınları kapıyı açtıklarında Kifl i ölü olarak buldular. Bu sırada kapısında kekresin okuyabileceği bir şekilde şöyle bir yazı vardı Allah Kifl in günahlarını affetti.
Halk bu duruma şaşırdı kaldı. Allah Kifl in affedilmesine sebep olan bu olayı o dönemin peygamberine vahiy yoluyla bildirdi. Böylece herkesin şaşkınlığı gitti ve insanlar bundan ders aldılar.
 

&Ta-Ha&

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
1,044
Puanları
0
Yaş
37
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
ya türk filmi dibiydi ama ben sonunu merak ettim:D peygambere nedenini bildirdiğini söylüyor yani bu biliniyor ama niye burada paylaşımıyor okuyucuyla:)
cevabı hikaye içinde söylenmiş gözünden kaçmış demek ki dikkat etmek lazım:)

güzel bir hikayeydi teşekkürler...
 

yenibeyin

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
7 Eki 2006
Mesajlar
712
Puanları
0
Web sitesi
www.yenibeyin.com
ta-ha kardeş teşekkür ederim
yalnız ben başka bir şeye işaret etmek istemiştir.
 

TuaNa MiNa

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eyl 2006
Mesajlar
358
Puanları
0
Yaş
33
pAYLAŞIM İÇİN TŞKLER...
 
Üst