Abdülgaffar’ın açıklamaları! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Abdülgaffar’ın açıklamaları!

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Puanları
113
TRT Haber'de dün gece (Salı) Kozmik Oda programının konuğu olan Mısır'daki İhvan-ı Müslimin örgütünün liderlerinden Eşref Abdülgaffar Rıdvan Memi'nin sorularını yanıtladı.
Mısır'da yaşanan son gelişmeleri ve İhvan'ın pozisyonunu anlatan Eşref Abdülgaffar önemli açıklamalar yaptı ! İşte o açıklamalar :
'İhvan, Ömer Süleyman da dahil bütün yönetimin çekilmesini istiyor, bunu Süleyman'a da ilettik'
"Biz yönetimle, onların ciddi olup olmadıklarını öğrenmek için masaya oturduk. Ciddiyet görmediğimiz takdirde masadan, görüşmelerden çekileceğimizi açıkça ilan ettik. Onlarla hiçbir şekilde anlaşmaya halkın taleplerinden uzak bir şekilde masaya oturmayacağız. Çünkü Tahrir meydanında mücadele eden, gösterilerde bulunan insanların talepleri var, bunları görmezden gelemeyiz. Biz Müslüman kardeşler olarak sadece Tahrir meydanındakilerin taleplerini rejime verelim diye yetkililere ilettik. Fakat başka hareketler yeni taleplerde ilettiler. Biz bunu. Biz Ömer Süleyman'da dahil olmak üzere bütün yetkili rejimin gitmesini istiyoruz.'
Rıdvan Memi: Ömer Süleyman'ın da gitmesini istiyorsunuz. Peki görüşme esnasında İhvan-ı Müslimin temsilcileri bunu ilettiler mi Ömer Süleyman'a?
Eşref Abdülgaffar: Evet ilettik biz bu talebimizi. Buluşmadan önce bütün şartlarımızı söyledik. Şartlarımızın Tahrir meydanındakilerle aynı olduğunu bundan herhangi bir şekilde vazgeçmemizin, taviz vermemizin mümkün olmadığını söyledik. Önemli bir noktanın altını çizdik, biz kesinlikle ne biz ne de bizden başkası devrimden vazgeçin diyemeyiz. Bunu söyledik, bu çok önemli bir mesajdı."
'Mübarek'in Eylül'e kadar da olsa yetkilerini Süleyman'a devrederek kalması kabul edilemez'
Kozmik Oda'da Rıdvan Memi'nin 'Siz Eylüle kadar Ömer Süleyman'ın, Mübarek'in yetkilerini devralarak devam etmesi sürecine göz yumar mısınız?' sorusunda Doktor Abdülgaffar'ın verdiği yanıt netti:
'Biz bunu kabul etmeyiz hiçbir şekilde. Biz ne Mübarek'i ne de Ömer Süleyman'ı istemiyoruz kesinlikle bu rejimi devam ettiremezler. Hiçbiri bunu yapamaz. İnsanlar evlerine döndüğü zaman işler yoluna girecektir.'
'Anayasa Mahkemesi Başkanı Devlet Başkanlığını üstlensin, teknokrat hükümeti kurulsun'
"Halkın talepleri karşılanana kadar Tahrir Meydanı'nda ifade edilen bütün talepleri karşılanana kadar mücadelemize devam edeceğimizi söylüyoruz. Anayasa mahkemesi başkanının geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini deruhte etmesi, yeni anayasa hazırlanana kadar yeni yasa seçim yasalarının hazırlanması ve bu süre içerisinde geçici bir hükümetin kurulması, teknokrat bir hükümet kurulması, hiçbir siyasi partiye ait olmayan teknokrat hükümetin kurulması yeni anayasa hazırlanana kadar geçici bir hükümet. Bunlar bizim söylediğimiz şeyler."
'Yasal dini düzenlemeler talebimiz yok, mevcut yeterli, taleplerimiz ulusaldır'
İhvan-ı Müslimin'in dini talepleri olup olmadığı konusu da Kozmik Oda'da konuşuldu, Rıdvan Memi'nin mevcut yasalardaki dini düzenlemelerin kendileri için yeterliliği sorusunda Doktor Abdülgaffar şu yanıtı verdi:
"Mevcutla yetineceğiz. Eski kanunlarda bulunan şeyler bizim için yeterli. Bizim taleplerimiz tamamen ulusaldır. Milli taleplerdir, dinle ilgili bir talebimiz yok. Son dönemde Hüsnü Mübarek'in kendi varlığını devam ettirebilmek için değiştirdiği maddeleri değiştirmek istiyoruz. Yapmak istedikleri şeyler için bu anayasayla oynuyorlar. Biz anayasayı bütünüyle değiştirmek istemiyoruz, temel maddelerinin aynı kalmasını istiyoruz."
'Amerikan yönetimi ile görüşmeye açığız, bir problemimiz yok, Mısır Dışişleri Bakanlığı üzerinden bile görüşürüz'
"Amerikan yönetimi ile görüşmeyi reddetmeyiz, biz bütün devletlerle görüşürüz herkesle masaya otururuz. Çinlilerle de Ruslarla da otururuz niye oturmayalım. Herhangi bir problemimiz yok bununla ilgili. Ancak yabancı bir devletle kapalı kapılar ardında görüşmeyiz. Bu bizim açıkça aldığımız bir karardır. Sonuna kadarda buna bağlı kaldık. Mısır dışişleri bakanlığı aracılığı ile de bizle görüşebilirsiniz dedik onlara bunu da açıkça ilan ettik onlara."
'Seçimlerde bir kaç Bakan çıkartmayı isteriz, Başkan adaylığını sonraki dönemlere bırakıyoruz'
Kozmik Oda'da yaşanan ilginç diyaloglardan biri de İhvan-ı Müslimin'in Başkan adayı çıkartamayacağı açıklaması üzerindeydi.
Rıdvan Memi: 83 yıllık bir siyasi hareket İhvan, 2005 seçimlerinde onca baskıya rağmen 88 milletvekili çıkartmış bir hareket. Bugün siz diyorsunuz ki bu süreçte, biz başkan adayı çıkartmayacağız Eylülde. Bir çok insan doğal olarak soruyor, neden?
Eşref Abdülgaffar: Öncelikli olarak Mübarek, Müslüman kardeşleri batıyı korkutmak için bir araç olarak göstermeye çalışıyor. Biz ne şeytanız ne de batılıları korkutmak için korkutulan bir araç olucaz. Bizim üzerimizden bir çok şeyler yapmaya çalışıyorlar. Sanki bütün terör örgütleri bizden çıkmış gibi bu tür çabalar içerisindeler. Biz onlara hakikati göstermeye çalışıyoruz. Bütün insanları tatmin etmeye çalışıyoruz. Parlamento seçimlerinde kazanırsak belli bakanlıkları elde edersek bu farklı bir şey. Bunu tabiî ki isteriz ama başkanlık konusunu daha ileriki bir döneme bırakmak istiyoruz.
'İran gibi İslam devrimi istemiyoruz, demokratik biçimde Mısır kültürüne uygun hareket ediyoruz'
"Biz insanların bizim hakkımızda öyle ya da böyle bir şekilde devleti ele geçirmek istediğimizi sanki Humeyni'nin İran İslam devrimine benzer bir biçimde, bir şekilde devleti ele geçirmek istediğimizi düşünmesinler istiyoruz. Biz tamamen demokratik bir şekilde, Mısır halkının kültürüne uygun bir şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Ve bütün Arap ve İslam devleti ülkeleriyle iyi komşuculuk ilişkileri yürütmek istiyoruz."
“Muhammed Baradey ile çok güzel ilişkilerimiz var. Onun düşüncelerini selamlıyoruz”
"Muhammed Baradey ile çok güzel ilişkilerimiz var. Onun düşüncelerini selamlıyoruz, değişim için 7 farklı talepler konusunda birlikte durduk, birlikte mücadele ettik ve bunun altına imza attık. Baradey ile ilgili herhangi bir problemimiz yok ancak şunu söylüyoruz, kendisini başkanlığa aday gösterecek herkesin herkesi mutlaka ikna etmesi zorunda. Planlarını açık bir şekilde deklare etmek zorunda. Biz tamamen programa göre cumhurbaşkanlığı seçimini yapıcaz.
Rıdvan Memi: Yani Baradey'in planlarının açık olmadığını mı düşünüyorsunuz?
Eşref Abdülgaffar: Herhangi bir program sunmadı, herhangi bir şekilde bir şey açıklamadı. Biz kendisiyle 7 nokta üzerinde ittifak ettik, uzlaştık. Ama somut herhangi bir şey sunmadı bize. Mesala başkanlık 6 yıllığına seçilir, ekonomi şöyle olacak, dışişleri böyle olacak. Biz konuyla ilgili çeşitli şeyler sunduk ama onlar sunmadı. Muhammed Baradey sunmadı. Kendisini başkan adayı olarak gösterecek herkesin mutlaka Mısır halkına kendisini açıklaması lazım."
'Mısır petrolü, gazı normal fiyattan ihraç etsin, biz Amerika’nın verdiği 1.3 milyar dolar yardımı İsrail'e hediye edelim!'
"Petrol konusuyla ilgili olarak yüksek idare mahkemesi bu yapılan anlaşmanın (İsrail ile) çeşitli nedenlerden iptal edilmesiyle ilgili bir karar var. Fiyatı çok ucuz bu gazın, petrolün. 20 sene sonra ancak bu fiyat değiştirilebiliyor. Mevcut rayiçten daha aza bu doğalgaz satılıyor İsrail'e. Bu fiyatla ilgili belli bir taban belirlemiş. Yani başka bir devlete satılırsa bu doğalgaz 3 milyar dolar fazladan kazanç elde edicez. Amerika sadece bize 1 milyar 300 milyon dolar yardımda bulunuyor. Halbuki biz bunu hediye olarak verebiliriz İsrail'e, eğer biz normal rayiçten bu doğalgaz fiyatıyla satıyor olsak."
'Yüksek yargı'nın İsaril'e gaz-petrol satışına karşı kararı var, buna saygı göstermeyen Başkanı tanımayız'
"Mahkemeye, yargıya kanuna saygı göstermeyen bir başkanı bizim tanımamız mümkün değil. Bizim ilk şartımız seçilecek olan başkanın yargıya saygı göstermesi, muhakemelerin kararlarına karşı çıkmaması. İkincisi hiçbir bedel ödenmeden Mısır'ın zenginliklerinin yağmalanmasına müsaade edilmesin."
'İsrail bize nasıl davranıyorsa biz de İsrail'e öyle davranırız'
Rıdvan Memi'nin yeni dönemde nasıl bir Mısır-İsrail ilişkisi istedikleri sorusuna Doktor Eşref Abdülgaffar'ın verdiği yanıt çarpıcıydı:
"Hüsnü Mübarek, sanki Mısır'ın başkanı değil de İsrail başkanı gibi hareket ettiğini görüyoruz. Çok şaşırdığımız bir husus bu. O sürekli olarak İsrail'in taleplerini karşılıyor, İsrailliler 5 istemiş, Hüsnü Mübarek 10 vermiştir. Mübarek, bütün İsrail'in yaptığı şeylere rağmen İsrail'i kızdırmak istemez, onu razı etmek için elinden geleni yapar. İsrail'de bil-fiil Hüsnü Mübarek'i istemektedir. İsrail elinde bulunan bütün imkanlarla Mısır'da değişimin olmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Mısır halkı için değil kendi çıkarı için. İsrail bize nasıl davranıyorsa bizde aynı şekilde muamele etmeliyiz. İsrail her gün Gazzelilere saldırıyor, Mısırlılara saldırıyor, Filistinlilere saldırıyor. Bu onurlu bir davranış değil, bu onurlu bir siyaset değil. Mısır bir tane İsrail askerini öldürse İsrail susar mı?"
'Türkiye bize en yakın model ama demokratik olan her ülkeden, İngiltere'den, Almanya'dan, Fransa'dan da örnek alacağız'
"Biz her demokratik ülkeden yararlanıcaz, Türkiye'den bir şey alıcaz, İngiltere'den, Almanya'dan, Fransa’dan da.. Başkanlık sistemi mi olacak, parlamenter sistem mi olacak? Ama kültürel olarak bakıldığında, toplumsal olarak bakıldığında bize en yakın sistem Türkiye'dir"
'Hamaney'in açıklamalarını hoş karşılamıyoruz, şu ana kadar yapılan en olumlu, güzel açıklamalar Erdoğan'dan geldi'
"Rıdvan Memi: Ankara'dan İhvan-ı Müslimin somut bir beklentisi var mı bütün bu süreçte?
Eşref Abdülgaffar: Belli bir beklentimiz yok Ankara'dan somut olarak. Biz devrimi sürdürüyoruz. Ankara, devrime ne yapabilir, ne gibi bir etkisi olabilir? Biz devrime dışarıdan müdahale, doğrudan bir müdahale istemiyoruz. İran'dan Hamaney bir açıklama yaptı, biz bunu çok hoş karşılamadık. Fakat Erdoğan'ın açıklamaları şu ana kadar ki, en olumlu, en iyi açıklamalardı. Bütün batılı ülkeler sopayı ortadan tutuyorlar, dengeli tutum sergiliyorlar, Mübarek'i kızdırmak istemiyorlar. (Türkiye'den) Dışişleri bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan açıklamalar tamamen dengeli açıklamalardır. Mısır halkının yararına yapılan açıklamalardır"
ZAMAN
 
Üst