Abbas,İntifada Alarmı Verdi

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Filistinli kaynaklar, Fetih yönetiminin, barış görüşmelerinin tıkanıp barış anlaşmasının imzalanmaması üzerine Batı Yaka'da muhtemel bir karışıklığa veya intifadaya karşı tedbir almaya başladığını söyledi.

Kaynaklar, son zamanlarda Ramallah ve Eriha şehirlerinde güvenlik idarecileri arasında art arda görüşmelerin yapıldığını belirterek, Amerika'nın gözettiği barış görüşmelerinin başarısız olması durumunda Batı Yaka'da meydana gelebilecek muhtemel olaylara karşı sağlam bir plan üzerinde anlaştıklarını ifade etti.

Kaynaklar, planın içeriğiyle ilgili de bilgi vererek şöyle dedi: “Filistin topraklarında biraraya gelme, toplanma ve grup halinde yürümelere engel olunacak. İkincisi, Siyonist yerleşkelerle Siyonist askeri noktalara yaklaşılmasına engel olunacak. Eldeki veriler, işgal rejimiyle bir barış anlaşmasına varılmaması durumunda durumun kötüye gideceğini ve daha önceki hale döneceğini gösteriyor.”

Kaynaklar, tespitlerini şöyle sürdürdü: “Filistin direnişiyle Filistin halkının işgal ordusuyla olası bir çatışma içine girmelerine karşı Fetih'e bağlı milisler kendilerini hazırlıklı görüyor. Batı Yaka'nın giriş ve çıkışlarındaki varlıklarını artıracak olan bu güçler, işgal ordusuna yakın noktalarda yoğun bir şekilde bulunacak ve direniş güçleriyle Filistinlilerin onlara yaklaşmasını engelleyecekler.”

Planın Mahmut Abbas'a da takdim edildiğini ve Abbas'ın daha sonra komutanlarla bir toplantı yapacağını söyleyen kaynaklar, durumun şimdilik siyasilerin istediği şekilde yürüdüğünü ama bu durumun her an tersine dönebileceğine de dikkat çekti.
 
Üst