80 yaşındaki Bediüzzaman annesini anlatıyor

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
0
Bediüzzaman Said Nursi Lem'alar adlı eserinde insanın en birinci üstadının ve en etkili öğretmeninin annesi olduğunu beyan ediyor
Bediüzzaman Said Nursi Lem'alar adlı eserinde insanın en birinci üstadının ve en etkili öğretmeninin annesi olduğunu beyan ediyor. 80 yaşında gördüğü hakikatlerin annesinin 1 yaşındayken verdiği derslerde bulunduğuna dikkat çeken Bediüzzaman, şahsi hayatında annesinin önemini şu cümlelerle ifade ediyor:
"İnsanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir. Bu münasebetle, ben kendi şahsımda kat’î ve daima hissettiğim bu mânâyı beyan ediyorum:
Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki, o dersler fıtratımda, adeta maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş. Sair derslerimin o çekirdekler üzerine bina edildiğini aynen görüyorum.
Demek, bir yaşımdaki fıtratıma ve ruhuma merhum validemin ders ve telkinâtını, şimdi bu seksen yaşımdaki gördüğüm büyük hakikatler içinde birer çekirdek-i esasiye müşahede ediyorum."
 
Üst