2 cm boyuyla ses mühendisi

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Ses Mühendisi Kurbağalar

http://img23.imageshack.us/img23/7237/25502384207143897176039.jpg

Borneo adasında yaşayan bir kurbağa türündeki erkekler, seslerini çok uzaktaki dişilere duyurabilmek için ağaç kovuklarındaki yankılanmadan yararlanıyorlar.

Boyları 2 santimi geçmeyen bu küçük canlıların böyle gürültülü bir sesi nasıl çıkarabildiğini araştıran bilim adamları bu kurbağaların fizik kanunlarından etkin şekilde yararlandığını ortaya çıkardı!

Çiftleşme dönemi geldiğinde, erkek kurbağalar kendilerine uygun bir ağaç kovuğu aramaya koyuluyorlar. Bir kovuk edinen kurbağa, hemen içinde bulunduğu ortamın ses iletme özelliğini test etmeye başlıyor.

Farklı sesler çıkararak yaptığı ince ayarlardan sonra, belli bir ses frekansı belirliyor. Bu frekanstaki ses dalgaları ağacın titreşim frekansına eşit olduğundan rezonans ortaya çıkıyor yani kurbağanın sesi olduğundan kat kat daha yüksek duyuluyor.

Konuyu inceleyen bilim adamları, kurbağanın fizik kurallarını etkili şekilde kullandığını belirtiyorlar. Kurbağanın doğru frekansı tutturabilmesi için dalga boyundaki en ufak değişiklikleri algılayacak bir işitme sistemine sahip olması gerekiyor. Böyle hassas bir işitme
sistemi, geniş bir frekans yelpazesinde ses çıkarabilme özelliğiyle birleşiyor ve tüm bunlar özel bir sinir sistemi sayesinde mümkün oluyor!

Peki ama bu minik canlı sesini uzaklara duyurmak için, böyle bir davranışın etkili olacağını nereden biliyor? Buna uygun sinir sistemi, gerekli organlar ve bu bilinç nasıl bir araya gelmiş?

"Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler (mucizeler) vardır." (Casiye Suresi, 4 )

"Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O'nu tesbih eder; O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz onların tesbihlerini kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır." (İsra Suresi, 44)
 
Üst