'120' filmini izleyen öğrenciler gözyaşlarına hakim olamadı

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
120

120
3844-120-b.gif

Yönetmen: Özhan Eren, Murat Saraçoğlu

Van.. 1915 Ocak.. Kış…
1’nci Dünya Harbi’nin ilk ayları…
Eli tüfek tutan herkes Ruslarla ölüm – kalım harbindeyken sınır birliklerinde cephane tükenir…Vanlı çocuklar gönüllü olurlar; Yaşları 12 – 17 arasında değişen 120 isimsiz kahraman çocuk… Cephaneyi sırtlanırlar, karlı dağlarda günlerce gecelerce yürürler…

İşte, isimleri unutulmuş olsa da bu büyük yolculuğu gerçek bir kahramanlığa dönüştüren gençlerimizin şanlı öyküsü bugünlerde beyaz perdeye aktarılıyor. Hazırlıkları 3 yıldır sürmekte olan “120”, özellikle günümüz gençleri için “uzun bir memleket türküsü” hedefiyle tasarlandı; 1914 yılı dekorları ve kostümleri yeniden üretildi.

[YT]mNEhuRKYtMI[/YT]

Çok hoş hazırlanmış bir web sitesi var. Tavsiye ederim.
www.120filmi.com

:)zeynep(:

Hakve
Gerçekten izlenmesi gereken filmler arasında.Geçen hafta sonu sinemada çok acı bir görüntü vardı...Belden aşağı espiri yapıp belki Türk kültürü ve tarihiyle alakası olmayan film için salonlar dolup taşmış,bilet bulunamıyordu.Fakat bu filmin salonu bomboştu...Bu bizim tarhimiz bu bizim geçmişimiz...Geçmişini bilmeyen geleceğe ulaşamaz.

Allah razı olsun AdigeBatur

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Tarihi konuları güzel bir biçimde anlatan Türk filmlerini seyretmesini severim.Bir çok saçma sapan filmlerden ziyade bu tarz filmlerin çoğalmasıı arzu ederim.Günümüz gençliğinin saçma sapan müzik ve film anlayışları çok sinir bozucu.GEÇMİŞİNE TAŞ ATANIN GELECEĞİNE GÜLLE ATARLAR...

sözün kısası bu tarz filmlere destek verelim.

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı'nın yürüttüğü proje kapsamında İl Emniyet müdürlükleri okul idaresi, mahalle muhtarları ile birlikte hiç sinemaya gitmeyen yoksul öğrencileri sinemaya götürüyor.

Van'ın Özalp ilçesinden 120 ve Hatay'dan 110 öğrenci "120" filmini izledi. Van'ın Özalp ilçesinden 120 çocuk Van'a getirilerek 'Toplum Destekli Polislik Projesi' kapsamında "120" filmini seyrettiler. Öğrencilerden bazıları filmi izlerken gözyaşlarını tutamadı. Donma olayının yaşandığı Özalp ilçesinin 120 çocuğu, filmden çok etkilendiklerini belirterek, onlar gibi memleket için faydalı olmak istediklerini dile getirdiler.

Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından uygulanan '27 Okul 27 Etkinlik' projesi kapsamında, Özalp ilçesindeki okullardan Van merkeze getirilen 120 öğrenci ilk kez sinemada polis ağabeyleri ve ablaları ile birlikte film seyretti. Birinci Dünya Savaşı'nda cephanesi biten orduya cephane taşıyan 120 çocuktan 98'inin donduğu bölgenin Özalp sınırları içinde yer alması çocuklar için bu filmin ayrıca bir önemi bulunuyordu.

Şimdiye kadar hiç sinemaya gitmeyen çocuklar salonda yerlerini alırken heyecanlı oldukları gözlendi. Filmin başlaması ile birlikte, salonda oluşan sessizlik heyecanı gittikçe artırdı. Kara yazılan bir destanın ve isimsiz 120 kahraman çocuğun hikayesinin anlatıldığı film, izleyen herkesi derinden etkilediği Özalp'lı çocukları gözyaşlarına boğdu.

Özalp Yeni Dönerdere Lisesi öğrencisi Yağmur Özbeş, çok etkileyici bir film olduğunu belirterek, filmi izlerken zaman zaman ağladığını söyledi. Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi Onur Şin ise, filminden çok etkilendiği için zaman zaman gözyaşlarını tutamadığını belirtti. Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Hasan Çınar, filmi izleyen 120 çocuğun tamamının filmdeki 120 kahraman çocuk gibi yüreği vatan sevgisi ile dolu olduğunu gördüklerini ifade etti.

Öte yandan Hatay polisi kenar mahallelerde oturan ve bugüne kadar hiç sinemaya gitmeyen çocukları toplayıp sinemaya götürdü.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından çeşitli okullarda ve mahallelerde belirlenen 110 öğrenci polis otolarına bindirilerek Konak Sineması'na getirildi. 120 filminin izlemenin heyecanını yaşayan çocuklar ilk kez sinema salonuna adım attı. Yaşları 14 ile 7 arasında değişen çocuklar daha sonra kendilerini 120 filminin heyecanlı sahnelerine kaptırdı. Antakya Konak Sinema Salonu'nda ücreti Polis Derneği tarafından karşılanan filmin izlemeye gelenler arasında yer alan İffet Zübeyr İlköğretim Okulu öğrencisi Hasibe B., kendilerini sinemayla tanıştıran polislere teşekkür etti.

Yahya Öylek, Mehmet Dener; Hatay

GÜL-İ RANA

Profesör
Bende Bayadir Bekliyodum Izleme Firsati Bulamadim Konusu Beni Etkiledi çok Merak Ediyorum

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
merak ettiğim bir film. yarın gitmem mi acaba bu kadar övgüden sonra?

mirya

Asistan
bizide bgn okulumz götürdü gerçekten çok güzeldi ordaki zorlukları o gücü imanı gördükçe arkadaşlarla iyice agladık...rabbime şükürler böyle evlatların çocukları olduğumuz için onlara layık olmaya dahada çok çalışcaz inş...düşündüm bu zamanda o derecede cesaret ve yürekli hiç düşünmeden o zorluklarda bu yaşta askere gdecek arkadşlarımız varmı???????inş varda...

Mihmân

мüиζєvî
Yaşları küçük ama yürekleri kocaman 120 erin hikayesi gerçekten çok güzeldi...Çok etkileyiciydi...

Herkese tavsiye ederim...

ummuhan

Kıdemli Üye
120
3844-120-b.gif

Yönetmen: Özhan Eren, Murat Saraçoğlu

Van.. 1915 Ocak.. Kış…
1’nci Dünya Harbi’nin ilk ayları…
Eli tüfek tutan herkes Ruslarla ölüm – kalım harbindeyken sınır birliklerinde cephane tükenir…Vanlı çocuklar gönüllü olurlar; Yaşları 12 – 17 arasında değişen 120 isimsiz kahraman çocuk… Cephaneyi sırtlanırlar, karlı dağlarda günlerce gecelerce yürürler…

İşte, isimleri unutulmuş olsa da bu büyük yolculuğu gerçek bir kahramanlığa dönüştüren gençlerimizin şanlı öyküsü bugünlerde beyaz perdeye aktarılıyor. Hazırlıkları 3 yıldır sürmekte olan “120”, özellikle günümüz gençleri için “uzun bir memleket türküsü” hedefiyle tasarlandı; 1914 yılı dekorları ve kostümleri yeniden üretildi.

[yt]mNEhuRKYtMI[/yt]

Çok hoş hazırlanmış bir web sitesi var. Tavsiye ederim.
www.120filmi.com

Tamam Adige sen dedin diye gideriz kardeş :D

Bîçâre

Profesör
Ne yazık ki kötü bir tarihte vizyona konuldu. Yapımcılara anlam veremiyorum, sömestirin nimetlerinden faydalanalım diye basit bir komedi filmin(Recep ivedik)in gölgesine sığınmak neden? Çıkış tarihini 15 Mart'a getir, Çanakkale destanıyla bütünleşsin, hem hak ettiği izleyiciye kavuşsun, hem de o günlerin anlam ve önemini görsel bir şekilde özümsemeye sebep olsun!..

ummuhan

Kıdemli Üye
Abla nerelerdesin, görüşemiyoruz...
Sen gitte bana da anlat :ıslık: öğrencilerle gidecektik, deneme sınavları yüzünden gidemedik... :D

Ben nerdeyim... sen nerde :)
Ya bırakın şu deneme sınavını mınavını boğdunuz çocukları eyice ... rahat bırakın...

Dün bir arkadaşım gitmiş filme bana senin gibi sulugöze mendilde yetmez dedi bilmem bakalım düşünüyorum hala önce sen git istersen olmamı?

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Ya bırakın şu deneme sınavını mınavını boğdunuz çocukları eyice ... rahat bırakın...

Dün bir arkadaşım gitmiş filme bana senin gibi sulugöze mendilde yetmez dedi bilmem bakalım düşünüyorum hala önce sen git istersen olmamı?

Büyükler önden... :D

necmunNEHAR

Doçent
sonunda izledyebildim filmi. hem de yaklaşık 80 minik canavarın bulundugu bi' salonda:eek:leyo:

120: kalite ve sahne geçişi bakımından vasat, konu ve yaşattığı yoğun duygu bakımından; harika diyebileceğim bir yapım. . . öyle ki şuanadek, beni ağlatan tek film diyebilirim. . .
özellikle Burak Sergen ve Cansel Elçin'in performansları takdireşayan. . .

"120" isimsiz kahramanımızı ve bu cennet VATAN için gözünü bile kırpmadan savaşan; ŞEHİD'lerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. . .

"Huzur neşriyat için konumuz var rafda
Devekuşu gibiyiz, baş kumdaş gönül gafda
Bizbizi bilir idik, şimdi bilmez mi olduk?
Ecdada benzememiz ne yazık kaldı lafda. . . "

Gülzar-ı İrfan

..............

ABLA kaçırma bu filmi...
Yalnız giderken mendil stoğunu sıkı tut......
Yazık ki bu tarz filmler dururken ne amaçla çekildiği belli olmayan filmlere yapılan medya reklamları gençlerimizin aklını çeliyor.....

ALLAHA EMANET OLUN