1.5 milyon engelliye gören göz müjdesi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

1.5 milyon engelliye gören göz müjdesi

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Gören Göz Projesi ile teknolojinin en ileri seviyede kullanıldığı bir cihaz oluşturduklarını, cihazı kullanan görme engelli vatandaşa rehberlik edeceğini ve başka bir yardıma ihtiyacı kalmayacağını belirterek, ''1,5 ay sonra 1,5 milyon görme engelliye ücret almadan bu cihazları dağıtacağız'' dedi.
Türkiye Vodafone Vakfı, Tüm Özürlüler ve Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (TÜM ÖZDER) ile Sincan Belediye Başkanlığı işbirliğinde görme engellilere beyaz baston dağıtılması nedeniyle Sincan Belediyesi Lale Kültür Merkezinde tören gerçekleştirildi. Görme engelli Behrami Aktemur'un saz eşliğinde Bakan Yıldırım'a yazdığı türküyü söylemesi ve şiir okuması üzerine Binali Yıldırım, sahneye çıkarak Aktemur'a teşekkür etti.
Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, her yıl Ocak ayının 7 ila 14. günlerinin Görme Engelliler Haftası olarak kutlandığını anımsatarak, bu tür haftaların engellileri hatırlama için değil, onların sorunlarına ilişkin farkındalık oluşturmak için var olduğunu söyledi.
Engellilerin sıkıntılarının, gündemlerinin en ön sırasında yer aldığını ifade eden Yıldırım, kısa süre önce yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile ağır engelli grubunda bulunan vatandaşların yanlarındaki refakatçilerinden seyahatlerinde ücret alınmayacağını anlattı. Uygulamanın ilk olarak TCDD Genel Müdürlüğünce devreye sokulduğunu bildiren Yıldırım, ''Şimdi havayolları ve diğerleriyle de görüşmelerimiz sürüyor. Onlara da bu uygulamayı yaptıracağız'' diye konuştu.
Önceki yıllarda altyapı hizmetlerinin engelliler düşünülmeden hayata geçirildiğini dile getiren Yıldırım, yollar, hastaneler ve toplu ulaşım araçlarındaki bu tür engellerin ortadan kaldırılması için çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti.


-''YARDIM BEKLERKEN YARDIM EDER HALE GELDİLER''-
Başlattıkları projeyle 230'dan fazla engellinin evlerinde çağrı hizmeti verdiklerini kaydeden Yıldırım, ''Bu gençler yardım beklerken vatandaşa yardım eder hale geldiler'' dedi.
Engelli vatandaşlar için bakanlığınca yapılan hizmetleri anlatan Yıldırım, ''Bunlar lütuf değildir, sorumluluktur, geç kalan görevin yerine getirilmesidir'' ifadelerini kullandı.
Törende beyaz baston dağıtacaklarını ancak asıl önemli olanın bu bastonlar değil, engelliler konusunda farkındalık yaratılması olduğunu vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Uzun süre üzerinde çalıştığımız Gören Göz Projesi ile teknolojinin en ileri seviyede kullanıldığı bir cihaz oluşturduk. Bu cihazı görme engelli vatandaş üzerine takınca ona rehberlik ediyor. Bu cihazla başka bir yardıma ihtiyaç kalmıyor. 1,5 ay sonra bu cihazların dağıtımı için burada bir araya geleceğiz. Bu projeyle 1,5 milyon görme engelliye ücret almadan bu cihazları dağıtacağız.''
Babasının da bir engelli olduğunu ancak yaşama azmini hiç bir zaman kaybetmediğini dile getiren Yıldırım, engellilerin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkati çekti.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
35
Harika bir haber.
 
Üst