Zilhicce ayında oruç

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ZİLHİCCE AYINDA ORUÇ

Bismillah.Elhamdulıllah.Benim gibi günahkar bir kuluna, böyle bir nimet ( yazma nimeti) verdiği için Allahu Tealaya hamdler.Ve Resulune salatu selamlar olsun.Mübarek Zilhicce ayı ile alakalı yazdığım bir önceki (Zilhicce Ayı Ve Fazileti) makalemin devam niteliğini taşıyan bu makalemin de mevzusu;Zilhicce ayı ve faziletine dair olacak.

Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki; "Zilhiccenin on gününü oruçla geçirene Allahu Teala her bir gün karşılığında bir sene oruç yazar"İnşaallah bu seneki zilhicce ayının ilk dokuz gününü oruçla ve gecelerini de gücümüz yettiğince ibadetle ihya edeceğiz.Belki bu ömrümüz boyu göreceğimiz son Zilhicce ayı ve son Kurban Bayramı olacak.(Allah nice ,hayırlı,sıhhatlı,afiyet üzere uzun ömürler versin amin)

Hafsa Radıyallahu anha validemizin şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir."Rasulullah sallallahu aleyhi vessellem dört şeyi hiç terk etmezdi; Zilhiccenin ilk on gününün orucu, Aşura orucu, Her aydan üç gün orucu, Sabahın iki rekat sünneti." Yeri gelmişken peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellemin sabah namazı ile ilgili bir kaç sünnetini nakletmek istiyorum.Sabah namazının sünnetinde birinci rekatta kafirun suresini ikinci rekatta da ihlas suresini okumak.Sabah namazının sünnetini evde kılmak ve Sabah namazının vakti girince hemen sünnetini kılmak peygamberimizin Sallallahu aleyhi vessellem sünnetlerindendir.

Aişe Radıyallahu anha annemizden gelen bir rivayete göre "Zilhiccenin her bir gün orucuna karşı, yüz köle azadı,yüz deve kurbanı, ve Allah yolunda cihada yüz at bağışı sevabı vardır." Başka bir rivayette de şöyle buyurmuştur peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellem "Bu on günden bir gün dahi oruç tutan kişi sanki geri kalan senenin tümünde Allahu Tealaya ibadet etmiş gibi olur" İnşaallah bu müjdelere nail olacak amelleri yaparız.Her ne kadar hatalarımız olsada,Yüce Rabbim dergahı izzetinde kabul eder.

Ebu Hureyre Radıyallahu anhdan rivayet edilen bir hadis i şerifte "Zilhiccenin (ilk) onundan ziyade Allah hiçbir günde kendisine ibadet olunmasını sevmez.Onlardan her bir günün orucu, bir senenin orucuna, her bir gecenin kıyamı da Kadir gecesinin kıyamına denktir" Rabbim dilimizi zikirle ıslak tutsun.Elhamdülillah müslüman olarak doğduk,müslüman olarak yaşıyoruz,inşaallah müslüman olarak ruhumuzu teslim edeceğiz.Bir hadislerinde buyuruyor ki Sallallahu aleyhi vessellem "Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz"Bizler islam üzere yaşamaya gayret gösterelim.Dilimiz zikirli,günlerimiz faziletli amelleri işlemekle geçsin inşaallah.

İbni Abbas Radıyallahu anhdan rivayete göre efendimiz şöyle buyurmuştur Sallallahu aleyhi vessellem "Terviye (zilhiccenin sekizinci)gününün orucu bir seneye, arefe gününün orucu ise iki seneye keffarettir" Başka bir hadistede "Terviye günü orucuna karşı bin köle azadı, bin deve kurbanı ve Allah yolunda cihada bin at bağışı sevabı vardır." Allah bizleri bu günlere hayırlısıyla kavuştursun amin.

Ebu Katade Radıyallahu anhdan rivayet edilen bir hadiste;"Arefe günü orucu geçen seneyle ,gelecek seneye keffarettir" Başka bir hadislerindeyse " Arefe gününün orucuna karşı,iki bin köle azadı,ikibin deve kurbanı ve Allah yolunda cihada iki bin at bağışı sevabıyla ,bir öncesi ve bir sonrası senenin ecri vardır."İnşaAllah daha sonra yazacağım bir makalede arefe günü ve kurbanla alakalı rivayetleri nakledeceğim.

Yüce Allah’a hamd edelim ki; bizim gibi aciz kullara böyle nimetlerde bulundu.Yüz deve kesmeye kimin gücü yeter,kim yüz köle azad edebilir,kim yüz tane atı birden bağışlayabilir.Hangi birimiz bu kadar mala sahibiz.Hele de ahir zamanda ve böyle bir ortamda.

Allah bizlere ,zilhiccede bir haftaya yakın oruç tutun, aklınızın alamayacağı kadar sevaplar vereyim buyuruyorken,bizler hala daha bunların kıymetini bilmeyeceğiz mi? Düşünün bir padişah size hazinelerinin kapılarını sonuna kadar açıyor ve size bir kürek veriyor.Ardından da doldur doldurabildiğin kadar çuvalına diyor.Sen de “benim belim ağrıyor,şimdi acelem var,şimdi işim var...”derken kapılar kapanıyor.Sende beş parasız kalıyorsun çarşıda.

Ahirette bu günlerin kıymetini bilip ,bu günleri ihya edenler yanından geçtiklerinde onları kıskanacaksın.Duvar olsada kafamı vursam diyeceksin.Ama iş işten geçmiş olacak.Gel kardeşim,bu yılki zilhicce ayını ibadetle ihya edelim.Gel kardeşim, fırsat geçmeden elde edelim sevapları.Gel kardeşim,yarın eyvah demeden ,Allah diyelim.

Mübarek Kurban Bayramına doğru yaklaşırken, Hazreti İsmail aleyhisselamı anmak lazım.Mekkenin o manevi atmosferini görmek lazım.Mekke de bulunan o kutsal yerleri ziyaret etmek lazım.Medineye de gitmek lazım.O Gül’ü Sallallahu aleyhi vessellem ziyaret etmek lazım.
Bir hadislerinde buyuryor ki"Benim kokumu koklamak isteyen kırmızı gül koklasın" Bizler kırmızı gülleri ,bize seni hatırlattığı için seviyoruz.Kırmızı güle hayranlığımız ,sana olan hayranlığımız,aşkımız,sevgimiz ve özlemimizden kaynaklanıyor ya Nebi aleyhisselam.İnşaAllah cennette komşun oluruz.İnşaAllah ,Allahın cemalini görenlerden oluruz. İnşaAllah bu hayırlı amelleri yapanlardan oluruz.Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

9 Aralık 2007
29 Zilkade 1428
Pazar
Alper...

MECZUP

Profesör
Allahu Teâlâ rivayet olunan ibadetleri edâ edebilmeyi,
faziletlerine nail olabilmeyi nâsîb-i müesser eylesin..
Hocam yüreğinize sağlık, kaleminize kuvvet, Mevlâ razı gele..

Selam ve duâ ile. . .

serhen

Asistan
Allah (c.c) razı olsun

Gülzar-ı İrfan

..............
Cenabı Allah bu mübarek gecelerden istifade edebilmeyi nasip eylesin..
Teşekkürler ALPER Kardeş...

ALLAHA EMANET OLUN

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Allah ibadetlerimizi dergahı izzetinde, eksiğiyle gediğiyle kabul eylesin...amin
Allah razı olsun Gülzar-ı İrfan ihvan

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Düşünün bir padişah size hazinelerinin kapılarını sonuna kadar açıyor ve size bir kürek veriyor.Ardından da doldur doldurabildiğin kadar çuvalına diyor.Sen de “benim belim ağrıyor,şimdi acelem var,şimdi işim var...”derken kapılar kapanıyor.Sende beş parasız kalıyorsun çarşıda.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Berberdeyim, berber dükkaninin sahibi;
"Hocam" dedi, "Oruca ne zaman basliyoruz...?"
Söyle bir duraksadim... Icimden herhalde dedim, kurban yaklasiyor ya onunla alakali bir soru sordu, daha dogrusu zilhicce ayi ile alakali...
Cevabimi burada paylasmayacagim, lakin sunu anladim, nafileler, müstehaplar, Allah'in emrinin cok cok fevkinde ve üzerinde...
Gecen namazi kildirdim camiden disari cikiyorum, birisi; "Hocam, Zilhicce Ayi'nin ilk 10 gününde tutulan oruclar Ramazan kazasinin yerine olur mu..?"
Dedim; "Zilhicce orucu mu var...?" "Sen nasil hocasin bilmiyor musun" dedi, "Yok bilmiyorum" dedim...
Ben de; "Ramazan Ayi'nda tutulan orucla mükellefsin, neden onlari tutmuyorsun da zilhicceye niyetlenerek (nafile) Ramazan'i da halletmeye calisiyorsun, cok mu uyaniksin ya da cok mu cahilsin" dedim...
O da; "Hocam Zilhicce" önemli... Peki; "Ramazan..?"
Yani, Peygamber hayatta olsa sanirim nafile ibadetlerin tamamini belli bir süre yasaklar... Kabirleri ziyareti yasakladigi gibi...
Karmasik bir durum, iyi eglenceler...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Berberdeyim, berber dükkaninin sahibi;
"Hocam" dedi, "Oruca ne zaman basliyoruz...?"
Söyle bir duraksadim... Icimden herhalde dedim, kurban yaklasiyor ya onunla alakali bir soru sordu, daha dogrusu zilhicce ayi ile alakali...
Cevabimi burada paylasmayacagim, lakin sunu anladim, nafileler, müstehaplar, Allah'in emrinin cok cok fevkinde ve üzerinde...
Gecen namazi kildirdim camiden disari cikiyorum, birisi; "Hocam, Zilhicce Ayi'nin ilk 10 gününde tutulan oruclar Ramazan kazasinin yerine olur mu..?"
Dedim; "Zilhicce orucu mu var...?" "Sen nasil hocasin bilmiyor musun" dedi, "Yok bilmiyorum" dedim...
Ben de; "Ramazan Ayi'nda tutulan orucla mükellefsin, neden onlari tutmuyorsun da zilhicceye niyetlenerek (nafile) Ramazan'i da halletmeye calisiyorsun, cok mu uyaniksin ya da cok mu cahilsin" dedim...
O da; "Hocam Zilhicce" önemli... Peki; "Ramazan..?"
Yani, Peygamber hayatta olsa sanirim nafile ibadetlerin tamamini belli bir süre yasaklar... Kabirleri ziyareti yasakladigi gibi...
Karmasik bir durum, iyi eglenceler...
Nedir karmaşık olan.
Bir uyanığın söylediği iki sözden dolayı Zilhicce orucunu bulandırmak da ne demek?
Tehlikeli sularda yüzüyorsunuz.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sen arzu etmissin nafile oruc tutmussun, ne diyebiliriz ki...?
Lakin, "Zilhicce Orucu"ndan bahsedersen ya da "Zilhicce Orucu" tutarsan ya da bir orucu "Zilhicce Orucu" diye isimlendirirsen, ben degil, sen tehlikeli sularda yüzmüs olursun...
Isimle ifade edilen oruc vardir o da bir'dir: "Ramazan Orucu..."
Zilhicce Orucu diye bir sey varsa bu oruc hepimizi baglar...
Eee bundan mütevellit nafileler farzlarin yerine coktan gecmistir...
Günümüzde olmayan isimlerle oruc ihya etmek ve tutmak "ASL"dan cok daha önde tutuluyor ki tehlikeli sularda yüzen oluyoruz...
Sen de aynisisin... Senin hocan da aynisi.... Farkniz yok ki...
"Zilhicce Orucu" garabete bak...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Sen arzu etmissin nafile oruc tutmussun, ne diyebiliriz ki...?
Lakin, "Zilhicce Orucu"ndan bahsedersen ya da "Zilhicce Orucu" tutarsan ya da bir orucu "Zilhicce Orucu" diye isimlendirirsen, ben degil, sen tehlikeli sularda yüzmüs olursun...
Isimle ifade edilen oruc vardir o da bir'dir: "Ramazan Orucu..."
Zilhicce Orucu diye bir sey varsa bu oruc hepimizi baglar...
Eee bundan mütevellit nafileler farzlarin yerine coktan gecmistir...
Günümüzde olmayan isimlerle oruc ihya etmek ve tutmak "ASL"dan cok daha önde tutuluyor ki tehlikeli sularda yüzen oluyoruz...
Sen de aynisisin... Senin hocan da aynisi.... Farkniz yok ki...
"Zilhicce Orucu" garabete bak...

Zilhicce Orucu derken bu ayın içinde tutulan nafile orçtan bahsetmek istedim.
Yanlış kelimeler kullanmak yada doğrusunu hatırlatmayı denemek yerine nedir bu sataşma..
Ben ve benim Hocam..
Ben kimim benim hocam kim..
SEn ne tanırsın.
Garabet şu ki..
şahsınıza yapılan ufacık bir düzeltme sonucu verdiğiniz cevaptır..
Başka bir şey demeye gerek yok..
Selametle..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Sen" "sen" degilsin... Bizim mahallenin sen'leri de, hocalari da, oruclari isimlendirmislerdir, ki sorular bana hep bu minvalde geliyor...
Berberde de ne dedigimi söyleyeyim, "Ben Zilhicce Orucu diye bir sey bilmiyorum..." Ayip degil degil mi..? Bilmemek kabahat degil ögrenmemek kabahat...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Beş vakit namaz farz.Peki "sana mahsus olmak üzere gecenin bir kısmında kalk namaz kıl " mealindeki ayeti düşünürsek, bize nafile olan teheccüt namazını kılarsak, farzların üstünde mi tutmuş oluruz? Biz sadece farz olanı mı yapmalıyız? artı bir ibadet yapamaz mıyız? Ramazan ayı dışında oruç tutamaz mıyız? Velevki buna zilhicce,muharrem,safer adı takılsın yada takılmasın. Aşure günü orucunu tutamaz mıyız? hakkında hadis varken, ille ramazan orucu mu diyeceğiz? aşure orucu nafile o yüzden farzın önüne geçmesin diye tutmamalı mıyız? Allahın resulu bunu yapıyoruz, tutuyoruz diye , kabir ziyaretini yasakladığı gibi bu nafile oruçlarıda mı yasaklardı...?

Amacım eleştirmek değil, sadece merak ettim...