Zilhicce ayı ve fazileti

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ZİLHİCCE AYI VE FAZİLETİ

Bismillah.Elhamdülillah.Allahu Teala Hazretlerine binlerce hamd.Ve Resulu Hazreti Muhammed Sallallahu aleyhi vesselleme salatu selamlar olsun.Ramazan bayramından sonra kısmetse Kurban Bayramını ihya edeceğiz.

Bu makalemde (inşaallah) Zilhicce ayı ile alakalı hadisleri ve bu ayda yapılması gereken faziletli ibadetleri nakledeceğim.Zilhicce ayı,Umumi afv ayıdır.Zilhicce ayı,bir babanın evladı ile tabi tutulduğu imtihanı kazanmasının seneyi devriyesidir .Zilhicce ayı,mekke’ye giden hacıların,üzerlerine farz olan , çok büyük sabır gerektiren meşakkatli hac ibadetin bitmesi demek.

Bu ay o kadar faziletli bir aydır ki; Peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellem bu ay hakkında şöyle buyurmuştur;"Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur.Bu günlerde tesbihi (subhanallah), tahmidi (elhamdülillah), tehlili (la ilahe illallah) ve tekbiri( Allahu ekber) çok söyleyin."

Bir başka hadislerinde peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki;"Allahu Teala ,ibadetler içinde zilhiccenin ilk on gününde yapılanları daha çok sever.Bu günlerde tutulan bir gün oruca,bir senelik oruç (nafile oruç) sevabı verilir.Gecelerinde kılınan namaz, Kadir gecesinde kılınan namaz gibidir.Bu günlerde çok tesbih ,tehlil ve tekbir ediniz."

Konu zikir mevzusuna gelmişken bazı noktalara değinmeden sıradaki hadisi nakletmek istemiyorum.Zikir, sadece Allah’ı anmaktır.Eline tespih alıp,dilinle zikretmen yetmez.Kalbin ve aklında dilinin söylediklerine katılacak.Aksi taktirde dilin Allah derken, kalbin ve aklın başka işler peşine düşerse ,senin durumun papağanın durumuna benzer.İnşaallah Allah’ı anarken ,kalbimizi ve aklımızı da o zikirle dolduralım

Bir ayettin mealinde şöyle okudum.Allah buyuruyor ki;”Beni zikredin ,ben de sizi zikredeyim.”Yani siz beni dünyadayken anın,ben de sizi mahşerde en sıkıntılı anınızda (anayım) yardımcınız olayım.Zira Allah dilemedikten sonra kimse günahkar kullarına şefaat edemez.Allah bizlere rahmetiyle muamele eylesin.Dilimizi de zikriyle ıslak eylesin...amin

Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem efendimiz buyuruyor ki;"Zilhiccenin ilk on gününde oruç,bir yıl oruç tutmaya.Bir gecesini ihya etme Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir." İnşaallah bu zilhicce ayında bu faziletli amelleri yapmak hepimize (ümmeti muhammede) nasip olsun.Başka bir hadislerinde efendiler efendisi buyuruyor ki Sallallahu aleyhi vessellem "Zilhiccenin ilk on gecesi içinde yapılan her amele,yedi yüz misli sevap verilir."

Başka bir hadiste de "Bu günlerin her biri bin güne ,Arefe ise on bin güne (faziletle) eşittir.” Tabi ki bu kadar fazileti bildiren hadisleri rivayet ettim ama,iş sadece oruç tutmak ve gecelerinde nafile ibadetler yapmakla bitmiyor.Kötü huylardan arınmaya çalışmak,güzel ahlaklı olmaya çalışmak,topluma yararlı ve etrafına zararsız insan olmaya çalışmak gerekir.Aksi taktirde bir taraftan ibadetler yapıp sevapları toplarsın torbana,öbür taraftan falancayı gıybet edersin,torbayı deldirirsin ,topladığın sevapları saçarsın yola.Yarın mahşer meydanında defterin eline verildiğinde bakarsın ki; yaptıkların yok.Gıybet ettiğin adamda bakar ki defterine, yapmadığı halde sevaplar yazılmış .Biri yan gel yat yapıyordu.Öteki durmadan ibadet ediyordu.Dilini tutamadığı için bütün emekleri boşa gitti.Allah muhafaza. Etsin bu duruma düşmekten.

Peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellem uyarı niteliğinde olan şu hadisiyle de bizlere buyuruyor ki “Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun”İnşaAllah mahrum kalmayız arkadaşlar.Bu zilhicce ayında ,bu güzel amellerden mahrum kalmayalım.On gün sıkın dişinizi,teşbihte hata olmasın.Ey Allahın kulları! Üzerimizde dolaşan karabulutları ancak ve ancak hazreti Muhammed Sallallahu aleyhi vessellemin sünnetine sarılarak dağıtabiliriz.

Zilhiccenin biri ile onuna kadar "Leyali-i aşere" yani on mübarek gece ismi verilmiştir.Hacca gidemeyen müminlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazilettir.Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı onuncu günü kurban kesilinceye kadar bir şey yememelidir.Bir kaç da faziletli amel naklettikten sonra makalemi inşaallah sonlandıracağım.

Zilhicce ayının birinden onuna kadar her gün sabah namazlarından sonra ;on salavatı şerife (Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed) On istiğfar; (Estağfirullahel azıym.el kerim.ellezi la ilahe illa huvel hayyel kayyume ve etubu ileyk. ve neselühüt tevbete vel mağfirete vel hidayete lena innehu huvet tevvabur rahıym.) On tevhid; (la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh.lehul mulku ve lehul hamdu yuhyi ve yumit.ve hüve hayyun la yemutu bi yedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir)

İnşaallah sıradaki makalede de zilhicce ayı ile alakalı diğer rivayetleri nakledeceğim.

7 Aralık 2007
27 Zilkade 1428
Cuma
Alper...