Zikrin beliritleri...

Bedrin_Aslanı

Profesör
Ey aziz yolcu! Ehlullah bildirir ki: Zikre devam, meleküt aleminin anahtarı, ALLAH (CC) Hz.lerine yakın olmanın aracıdır. Murakabeye dalmak, ALLAH (CC) Hz.lerini düşünüp zikretmek, kalbe cila verir. Zikir bitince kalb huzuru içinde susmalı zikir yapanın beşeriyeti üstün ve şehveti çoksa, "Lailaheillellah" sözünü söyledikçe kalbi "Lamabude illellah" demeli ki, beşeriyeti zayıflasın, şehveti sönsün, manevi lezzet artsın.

Issız bir odada zikre devam edenin kalbine ilk defa bir Nur doğar ve söner. Bir müddet sonra bir daha parlar, biraz daha durur ve söner ve en sonra devamlı kalır. Gönül ondan lezzet, ruh hikmet alır ve her şeyi unutup, onda gömülür. Vücudunun her cüzünün adeta zikir sesini işitir. Ağacın rüzgârdan sallanışı gibi kalbde zikrin etkisiyle adeta titrer. Bu hal ona zevk verir. Zikir, sahibinin kalbinde bir kuş gibi uçar. Onu gafletten uyandırır ve huzura götürür. Zikirle kalbe doğan nur, sahibine bitmez tükenmez manevi zevk verir ve onu ebedi mutluluğa kavuşturur.

selamünaleyküm hayirli geceler allah ilminizi artirsin bizlerede bu yolda ihvan
olmayi nasip etsin amin

berraksu

Aşafatlı
Allah razi olsun Limriemvrm.
Zikrin belirtilerini okurken bile insan huzur duyuyor.
Zikir bizlere öyle bir nimet ki, mükafatlarini faydalarini anlatmaya kelimeler yetmez..

Bedrin_Aslanı

Profesör
Allah C.C cümlemizden razı olur inşa'Allah. her anımızı Zikrle geçirmeyi nasip eder....

palmiye

Üye
Ce: Zikrin beliritleri...

Zikrin mânâsı, Allah-u Teâlâ’nın yüceliğini meth-ü senâ etmek maksadı ile dilden ve gönülden gelen güzel kelimelerle anmak demektir.

Zikrullah; mârifetullah yolunun esası, kalbin ve ruhun kavuşturucusudur.

Zikrullah; kalplerin nuru, ruhların huzurudur. Gözlerin cilâsı, her derdin devâsıdır.

Zikrullah; kalbe itminandır, enistir, en iyi arkadaştır, bir müminin bütün hayatını kaplar.

Zikrullahla meşgul olmak, kâlbin düzelmesinin aslıdır. Kalbe ferahlık ve genişlik verir, kalpte inşirah hâsıl olur.

Geceleri zikrullahla ihyâ etmek, amellerin üstünü, hallerin en güzelidir.

Zikrullah ile gönül mâsivâdan, her türlü pisliklerden temizlenir. Zikrullahla kalbi mâmur olanın iş ve ahlâkı güzel olur. Zikrullah velâyet alâmetidir.

Zikri Allah olanın fikri de Allah olur. Zikrullaha devam etmek Allah dostlarının âdetidir, Allah-u Teâlâ’nın bir nimetidir. Hakk’ı zikredeni Hakk da zikreder, Hakk ile ünsiyet kurar, kurbiyet peyda eder, af ve mağfiret kapılarının en büyüğü o sayede açılır.

Zikrullah rızkı celbeder. Allah-u Teâlâ rızık sebeplerini halkeder, kişi kolaylıkla rızkını temin eder.

Zikrullah kişiye mehabet, halâvet ve güzellik verir. Zikrullahla meşgul olanların kalpleri kuvvetli olduğu gibi, bedenleri de kuvvetli olur.

Zikrullah insanı ilâhî azaptan kurtaran yegâne ibadettir. Hata ve günahları giderir, kötülükleri iyiliğe çevirir.

Zikrullah meclisleri, meleklerin de katıldığı mahallerdir. Zikrullah meclisleri, meleklerin zikredenleri ziyaret ve tavaf etmelerine sebep olur.

Zikrullaha devam edenler kıyamet gününde korkudan, hasret ve pişmanlıktan yana emin olurlar.

Zikrullah ile meşgul olanlara, kendileri istemeden de daha üstünü verilir.

Zikrullah kul ile cehennem arasında siperdir. Allah-u Teâlâ zikreden kulunu sevinç ve sürura garkolmuş bir halde cennetine koyar.

Herşey fânidir, zikrullah bâkidir.

palmiye

Üye

Zikrullah taatlerin efdalidir. Çünkü zikrin sevabı Allah-u Teâlâ’nın kulunu zikretmesidir.

Âyet-i kerime’sinde:

“Siz beni zikredin ki ben de sizi zikredeyim.” buyuruyor. (Bakara: 152)

Bu Âyet-i kerime’ye birçok mânâlar verilmiştir.

Şöyle ki;

Bana itaat ederek siz beni zikrediniz, ben de sizi rahmetimle mağfiretimle zikredeyim.

Siz beni duâ ile zikrediniz, ben de isteklerinizi size vererek sizi zikredeyim.

Siz beni övgü ile zikrediniz, ben de sizi övgü ile nimetlerle zikredeyim.

Siz beni ihlâs ile zikrediniz, ben de sizi halâsla, kurtuluşla zikredeyim.

Siz beni dünyâda zikrediniz, ben de sizi ahirette zikredeyim.

Siz beni refahınız rahatınız zamanında zikrediniz, ben de sizi belâ ve musibete uğradığınız zaman zikredeyim.

Siz beni ibadetle zikrediniz, ben de sizi yardımımla, inayetimle zikredeyim.

Siz beni yolumda cihadla zikrediniz, ben de sizi hidayetimle zikredeyim.

Siz benim ulûhiyetimi kabul ederek zikrediniz, ben de sizi kulluğa kabul ile zikredeyim.

€br@r

Paylaşımcı

Allah C.C cümlemizden razı olur inşa'Allah. her anımızı Zikrle geçirmeyi nasip eder....

Amin... İnşAllah kardeş.

Muaz b. Cebel (ra) dan rivayet edilen bir Hadis-i Şerif'te P.E (sav) şöyle buyurmuştur:

-"Cennetlikler hiçbir şeye üzülmez. Ancak üzerlerinden geçip te içinde ALLAH'ı zikretmedikleri bir ana üzülürler."

mühür

Üye
Allah CC.zikretmeyi şu şekilde teşbih ediyorum ben.Nasıl ki evlad bir suç işlediğinde baba kızar ve çocuğunu dövmeye üzerine yürür.O sırada evlat babacım yapma babacım vurma dediğinde o baba evladına vurmaz ise.Bir anne den bir baba dan daha şefkatli olan Allah CC. zikir çeken bir kulunu nasıl affetmez arkadaşlar

Amine1

Doçent
Lailaheillellah Lailaheillellah Lailaheillellah'I rabbim hepimize içten gelerek inanarak söylemeyi nasip etsin inş.

PAYLAŞIMINIZ İÇİN MEVLAM RAZI OLSUN EMEĞİNİZE SAĞLIK