Zeynep Özal : Başörtüsüne Sınırlama Gelsin | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Zeynep Özal : Başörtüsüne Sınırlama Gelsin

TakVa

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Puanları
0
Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kızı Zeynep Özal, başörtüsüne özgürlüğün üniversitelerle sınırlandırılması gerektiğini savundu.

Aile fertlerinden bazılarının çocuklarına baskı yaptığını, zorla kız çocuklarının başlarının bağlandığını, etek boylarının uzatıldığını ileri süren Zeynep Özal, babası Turgut Özal'ın ise kendilerine hiç baskı yapmadığını söyledi.

Zeynep Özal, babalarının “Benim vazifem baba olarak size öğretmek bundan sonrası size kalmış” dediğini aktardı.

İŞTE O İLGİNÇ YAZI

Zeynep Özal'ın bir internet sitesine yazdığı “Türban meselesi” başlıklı yazısı şöyle:

Türban meselesi devamlı gündemde. Yani herdaim (in) hiç (out) olmadi ki.

Türbanlı türbansız diye ikiye ayrıldık, sizler ve bizler olduk, "türbansızlar türbanlıları savunmuyor"a kadar geldik.

Şimdi üniversitelerde türban serbest olacak.

Tabii başörtüsü (ki bizim geleneğimizde var) ve türbanın mantığı tartışılsın isterim. Ama türbanın eğitimin önünde engel teşkil etmesine de karşıyım. Türban üniversitelerde serbest olsun. Tamam da sonra ne olacak?.. Bu serbestlik ilk öğretim, kamu ve siyasete de girmek için bir başlangıç, ilk adım mı acaba?

Benim en büyük endişem ilk öğretim. Ben çocukken, babam bana ve kardeşime dinimizin vecibelerini öğretmek için dersler aldırdı. İlkokulda okuyorduk. Haftada üç gün akşamları hoca eve geliyordu.

Hatırlıyorum çok zor geliyordu dersler ama bir sene devam ettik. İki kardeş çok şey öğrendik. Az çekmedi Şaban Hoca bizden. Sonunda babam bizi karşısına aldı ve “benim vazifem baba olarak size öğretmek bundan sonrası size kalmış” dedi.

Babam bize hiç bir konuda baskı yapmadı. Fikir verdi, sorduk anlattı ama karışmadı.

Ama ailemizin diğer fertlerinden bazıları farklıydı. Onların çocukları baskı gördü. Başları bağlandı, etek boyları uzatıldı, hatta eğitimleri bile engellendi.

Akraba idik ama farklı büyüdük. Birbirimize bağlıydık. Çocuktuk ama onların sıkıntılarını hissettik, paylaştık. O yaşta yapılan baskıların ileri yaşlarda yarattığı sorunları ve buna bağlı tepkileri de gördük. Bu baskıların çocukların istikbalini ne kadar etkilediğini yaşadık.

Bu açıdan ben ve kardeşim şanslıydık. Bugün bile zaman zaman yeğenler bir araya geldiğimizde o günleri konuşuruz ve bu baskılar olmasaydı çok şey farklı olurdu biliriz . Maalesef keşkelerin bugün bir faydası olmuyor. Baskılar ve yasaklar insanları yalana, yalnışa itebilir ve hatalar yaptırabilir.

Ben bunun için özellikle ilköğretimde türban baskısından korkuyorum. Bizler eğitelim, öğretelim ama bırakalım çocuklarımız üniversite yaşına geldiklerinde kendi kararlarını zaten vermiş olurlar. O zaman da kararlarına saygı gösterelim.

habervaktim
 
Üst