Zeka mı, Çalışkanlık mı?

akesga

Asistan
Katılım
8 Ocak 2007
Mesajlar
205
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Aileler çocuklarının temel karakterinin oluştuğu çağ olan, 0-6 yaşları arasında çocuklarının zeki olmaktan daha çok, çalışkan olmalarını önemsemeliler. Sürekli olarak onun çalışkanlığını dile getirmeliler, onu daima çalışkanlığı ile taktir etmeliler.

Çocuğu hiçbir bilimsel değeri olmayan zeka testlerine tabi tutup, oradan çıkan "zeki çocuk" sonucunu çok ciddiye alan aileler ileriki yıllarda hızla gerileyen çocukları ile ilgili olarak; "üstün zekalı olduğu saptanan bu çocuğa ne oldu?" diye yakınıp dururlar.

Çocuk zeki olmayı bir son olarak algılar ve artık kazanacağı her şeyi kazandığını düşünmeye başlar. Bu düşüncenin etkisiyle de, çalışmayı bırakır ve çalışma alışkanlığının oluşmasını engeller. Çalışmayan beyin gelişmeyeceği için bir süre sonra zekadaki gelişme de durur.

Hayatta zeki olanlar da zeki olmayanlar da başarısızlığa uğrar. Ancak bundan sadece hem zeki hem de çalışkan olmanın ikisini bir arada bulunduranlar ders çıkartır.

Sınavlardan önce ders çalışan ama sınav sonuçlarından gerekli dersi çıkartamayan öğrencilerin tamamına baktığımızda, en önemli eksikliklerinin, çalışkan karaktere sahip olmadıkları görülür.

Çoğu zaman da, yeteneklerimize uygun bir hedef ve çalışma planı yapmamamız, çalışkan olmamızın önündeki en büyük engel olmaktadır.

Bu durumu yaşayan öğrencilerin tamamında, ailelerin çocukları adına "bol kazançlı bir gelecek, iyi bir gelecektir" anlayışından hareket ederek, onları yeteneklerinin dışında bir hedefe yönlendirmiş olma gerçeği yatmaktadır.

Bill Gates; "Hayatta karşınıza çıkan fırsatları sakın değerlendirmeyin. Sadece yetenekli olduğunuz alanı bulun ve orada çalışmaya devam edin" demekle başarılı olmakta, yeteneklerin rolünü çok net olarak ifade etmiştir.

Yetenek başarıyı, başarı mutluluğu, hatta ekonomik olarak iyi bir seviyeye gelmeyi sağlayan en temel etkendir. Aileler çocuklarını mesleki anlamda yönlendirirken buna mutlaka dikkat etmeliler.

Her çocuğun onu başarıya ulaştıracak olan mutlaka bir yeteneği vardır. Öncelikle onun bulunup ortaya çıkartılması gerekir.

Özellikle üniversite giriş sınavlarında bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan öğrenciler, ideallerini gerçekleştiremiyorlarsa, kendi gerçeklerini yani yeteneklerini idealleştirerek, yeteneklerinin peşinden koşmalıdırlar.

Fizik kanunlarına göre iki şey aynı anda bir arada olmaz. Eğer olumlu düşünmeye başlarsak, olumsuz düşünce beynimizde barınamaz. Olumlu düşünmeliyiz ve mutlaka nereye varmak istediğimizi belirlemeliyiz.

Alice Harikalar Diyarında'dan tanıdığımız Alice kaybolur. Önünde iki yol vardır. Karşılaştığı tavşana sorar: "Hangi yoldan gideyim?"

Tavşan: "Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok" yanıtını verir.

Öncelikle varmak istediğimiz yer doğru yer olmalı. Yanlış yönlendirmeler, öğrenci üzerinden zafer kazanmaya çalışmalara kayıtsız kalıp, kendi ideallerimize doğru yol almalıyız. Ama mutlaka varmak istediğimiz bir yer olmalı.

Hz. Mevlana der ki: "Akılsız karşısında kitap kadar sessiz olunuz."

Eğer karşınızdaki sizi yanlış yönlendiriyorsa siz kendi bildiğinizden, kendi yeteneklerinizden şaşmayınız.

Hoşçakalınız.

Süleyman BELEDİOĞLU
 

Duha

Profesör
Katılım
13 Ocak 2007
Mesajlar
794
Tepkime puanı
34
Puanları
0
Web sitesi
www.risaletalim.com
Allah razı olsun. "İnsana çalıştığından başkası yoktur" kaide-i Kur'anisini ihtar eden güzel bir makale olmuş.

Asrın annelerinin mühim bir vartasıda evlatlarını daha çok küçük yaşta bilgi deposu yapma gayretidir. Daha 4 yaşılarında okuma-yazma, bilgisayar kullanma gibi bilgileri ezberletiyorlar. Çocuk için övülmekten başka hiç bir şey ifade etmeyen bu girişimin hüsran ile neticelendiği vakidir.

Oysa evlatlarımıza sevgiyi ve merhameti ve çalışkanlığı ve sorumluluğu öğretmek kafidir. En mühimide ailesine güvenmesi gerektiğini göstermektir.

Okuma yazmayı on yaşında(!) öğrense zarar çok azdır. Ama on yaşında saydığımız hassaları kazandıramamız nerde ise imkansızdır.

Zehir gibi çocukları heba eden anneleri gördükçe neslimiz için endişe etmekten geri duramıyorum.
 

uykusuz

Kıdemli Üye
Katılım
18 May 2011
Mesajlar
7,798
Tepkime puanı
1,236
Puanları
0
"Zehir gibi çocukları heba eden anneleri gördükçe neslimiz için endişe etmekten geri duramıyorum."

benim gibi çocuklar:D


paylaşım için teşekkürler...
 
Üst