Zayıflama ürünlerinde ''ölüm'' riski

Dergaz

Profesör
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Tepkime puanı
28
Puanları
0
Yaş
36
Konum
Ne fark eder ki
ANKARA (A.A) - İlaç kapsamında olmadığı için Tarım ve Köyişleri Bakanlığından ruhsatlı ve zayıflatıcı etkisi bulunduğuna ilişkin reklamı yapılan ürünlerin, hekim bilgisi dışında kullanıldığında vücudun bazı organlarında ciddi harabiyet yaptığı ve ölüme yol açtığı öne sürüldü.


Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, vatandaşların rahatlıkla ulaşabildiği, kontrolsüz biçimde kullandığı ve ölüm saçan zayıflama kapsüllerinin Kastamonu'da bir genç kızın daha canına mal olduğunu belirterek, ''Herkes biliyor ki, bu kapsüller, Sağlık Bakanlığı'nın denetiminde olsaydı, bugün hemen piyasadan toplatılırdı. Ruhsatı Sağlık Bakanlığı'ndan değil Tarım Bakanlığı'ndan alınan bu ürünler, can almaya devam ediyor. Bizler bitki miyiz ki adı sırf bitkisel ürün olduğu için bu ilaçların ruhsatları Tarım Bakanlığı'ndan veriliyor'' diye konuştu.


Özel, bu tür ürünlerin Tarım Bakanlığı'ndan kolayca ruhsat alabildiğini ve piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürüldüğünü ve sonrasında da takip edilmediğini iddia ederek, ''Bu ürünler, acilen piyasadan çekilmeli ve ruhsatlandırması da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalı'' dedi.


Özel, internetten ya da elden satılan bitkisel ürünlerin en çok sahtecilik yapılan ürünler olduğunu belirterek, ''Ülkemizde sahte ilacın önüne geçmek için son iki yıldır büyük girişimler ve yatırımlar yapılırken, en çok sahteciliği olduğu bilinen bu ürünleri kimse takip etmemektedir. Oysa sahtesi çok daha fazla can alan bu ölüm kapsüllerinde de sahteciliğin önlenmesi için İlaç Takip Sistemi ile izlenmelidir'' diye konuştu.


Öte yandan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, şu anda piyasada bir tane kendilerinden ruhsatlı zayıflama ilacı bulunduğunu bildirdi.
Daha önce izin verilmiş bazı zayıflama ilaçlarının ''sibutramin'' etken maddesi içerdiği için bir süre önce ruhsatlarının askıya alındığını ifade eden yetkililer, söz konusu ilaçların bu nedenle piyasada bulunmadığı bilgisini verdi.


Yetkililerden alınan bilgi şöyle:
''Yapılan incelemede 9 adet Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan onaylı üründe 'sibutramin' etken maddesi bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 2 tanesi de halk arasında ''biber hapı'' olarak bilinenlerdendir.


Sağlık Bakanlığı, bu hapların zararları konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığını uyardı.''


Öte yandan, toplatılan ve dağıtımı yasaklanan zayıflama ilacı ''Pepper Time'' hala bazı internet sitelerinde satılmaya devam ediyor.


Gazi Üniversitesi (GÜ) Medikal Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çimen Karasu da gıda bütünleyici ya da zayıflamaya yardımcı bitkisel ürünlerin içeriklerinin tam olarak bilinmediğini ve zararlı olabileceğini belirterek, bu ürünlerin içerisine bazı kimyasal bileşiklerin yüksek dozlarda katılabildiği uyarısında bulundu.
Zayıflamak amaçlı kullanılan ürünlerin ''bitkisel kökenli ilaç'' olmadığını vurgulayan Karasu, ''Sentetik, bitkisel, hayvansal ya da mantarlardan elde edilen etken maddenin ilaç olabilmesi için belli standartları içermesi gerekiyor'' dedi. Karasu, belli bir miktarda bitkisel ekstrayı içeren herhangi karışımın ilaç olabilmesi için faz deneylerinin tamamlanmış olması gerektiğini ifade etti.


Bundan birkaç yıl önce de piyasada ''Lida'' olarak satılan ve yine zayıflamayı sağlayan ürün de çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açmıştı.
 

özlem_ce

Üye
Katılım
2 Ağu 2010
Mesajlar
19
Tepkime puanı
3
Puanları
0
elma kromununda akciğer kanserine yol açtığını duymuştum vücutta olan fazla krom ciğerlerde birikiyormuş...
 
Üst