Zamanaşımı insan onurunu yokeder.

redyellow

Kıdemli Üye
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,262
Tepkime puanı
875
Puanları
113
Konum
ankara
Web sitesi
redyellow.besaba.com
30 yıl sonra zamanaşımı insan onurunu yok eder


12212496.jpg


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, insan hakları gününde, bireysel başvurunun tartışıldığı, yumurtalı saldırıya uğrayan Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun da oturum başkanlığı yaptığı uluslararası sempozyuma katıldı.

Kılıç, davaların zamanaşımına uğramasını da eleştirdi. Yargı reformunu sabırsızlıkla beklediklerini vurgulayan Kılıç, “Bir hukuk devleti niteliğini taşıyorsanız, 30 yıla yakın devam eden bir yargılama sonunda davacıya ‘kusura bakmayın zaman aşımına uğradı’ demek, insan onurunu yok etmek anlamına gelen bir sonuçtur. Yargı reformunun hem yapısal hem fonksiyonel anlamda yapılmadığı sürece bireysel başvurunun başarıya ulaşma şansını düşük görüyorum” dedi.

Meclis’e rapor

Kılıç, bireysel başvuru için öngörülen iki yıllık süreçte neler yapılabileceği konusunda çalıştıklarını, Almanya, İspanya ve Kore’deki uygulamaların yerinde incelendiğini, hazırlanacak raporların Meclis ve ilgili yerlere gönderileceğini bildirdi. Kılıç, “Türkiye anayasasında laik, sosyal bir hukuk devleti olduğumuz yazar. Eğer hukuk devleti kimliğiniz de varsa bunun gereğini yapmak zorundasınız. Hak ve özgürlüklerin üzerini kazıdığınızda insan onuru ortaya çıkar. Gerçek bir hukuk devletini uygulamaya sokabiliyorsanız bu onuru koruyabilirsiniz, aksi halde başarısızlıklarla dolu bir hayat olur” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16506175.asp?gid=233

Bravo... Ben çok olumlu buldum bu konuşmayı, yüzde yüz haklı.

Zamanaşımı denen şey tümden kaldırımalıdır, suç her zaman suçtur kardeşim, bunun on senesi beş senesi yirmi senesi olmaz.

Ne zaman yakalanırsa cezasını çekmelidir suçlu.

Haşim Kılıc'ı tebrik ediyorum, siyasiler de bu sesi duymalı ve gerekli yasa değişikliğini yaparak zamanaşımı soytarılığını ortadan kaldırmalılar.
 

ummuhan

Kıdemli Üye
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Tepkime puanı
1,042
Puanları
0
Konum
Arz
Ölmeden şu hukuk sistemi ve eğitim sistemimizin istediğimiz sistemler haline dönüştüğünü görebilecek miyim acaba :(

bazı şeyleri okuyunca kendimi lise çağlarımda zannediyorum..... bunca yıl sonra aynı şeylerin dillendirilmesi ne kadar acı veriyor.....
 
Üst