Yunanlı gençler bizden iş istiyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yunanlı gençler bizden iş istiyor

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
Türkçe bilen Yunanlı gençler, Türkiye'de iş kurmak için başvuruda bulunuyor. Gençler, daha çok kafeterya ve restoran açmak isterken, hazır giyim ve gıda en çok ilgi gören sektörler arasında

Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Jannot Apikyan, biraz Türkçe bilen ya da ailesinden birinin Türkiye ile bağları bulunan Yunanlı gençlerin, Türkiye'de iş kurmak için başvuruda bulunduklarını söyledi. Türkçe'nin Yunanistan'da en geçerli dil haline geldiğini vurgulayan Jannot Apikyan, 'Son birkaç ayda Türkçe bilen 40-50 Yunanlı genç Türkiye'de iş kurmak için bize başvurdu. Yunanlı gençler Türkiye'de özellikle kafeterya ve restoran açmak istiyor. Bunu hazır giyim ve gıda ile ilgili sektörler takip ediyor' dedi.

50 KİŞİ BAŞVURDU

Merkezi Selanik 'te bulunan, Kuzey Yunanistan Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Jannot Apikyan, biraz Türkçe bilen ya da ailesinden Türkiye ile bağları olan çok sayıda kişinin Türkiye'de iş kurmak için talepte bulunduğunu belirterek, 'Yunanistan'da Türkçe en geçerli ikinci lisan haline geldi. Son birkaç ayda Türkçe bilen 40-50 Yunanlı genç Türkiye'de iş kurmak için bize başvurdu' dedi.

GIDA VE TEKSTİL GÖZDE SEKTÖR

Yunanlı gençlerin özellikle İstanbul ve Ege kıyılarındaki illerde iş yapmak istediğini ifade eden Apikyan, Türkiye'ye yerleşerek çalışmak isteyen Yunanlı gençlerin genellikle Türkiye ile önceden bağları bulunuyor. Apikyan şunları söyledi: ' Yunanistan'da maliyetlerin yüksek olduğu sektörler Türkiye'ye kaymaya başladı. Yunanlı gençler Türkiye'de özellikle kafeterya ve restoran açmak istiyor. Bunu hazır giyim ve gıda ile ilgili sektörler takip ediyor.

Komşudan adalara 'satılık' tabelası

Yunan hükümetinin Ege ile İyon denizinde bulunan 598 adacık ve kayalığı satma niyetinde olduğu iddia edildi. Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesi, 'Papandreu, 598 adaya satılık tabelası koyuyor' başlıklı haberinde, AB, Avrupa Merkez Bankası (AMB), Uluslararası Para Fonu (IMF) 'Troykası' yetkililerinin, 2015 yılına kadar 50 milyar avro tutarında 'özelleştirme' yapılmasını öngören yeni reformlara gidilmesi taleplerinden aylar önce hükümetin kamuya ait taşınmaz mülklerin 'nakite çevrilmesi' yolunda planlar yapmaya başladığını öne sürdü.

Kriz tetikledi

Yunanistan'da son dönemdeki kriz de Yunanlı gençleri Türkiye'ye yöneltti. Türkçe bilen gençler, bazı sektörlere yatırım yapmak ve çalışmak için başvuruda bulunuyor.


Kaynak
 
Üst