Yumurta tavukdan Cıkar ..

efruz

Kıdemli Üye
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Tepkime puanı
735
Puanları
0
Konum
İstanbuL
>Yumurta mı tavuktan, yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar?

>Yüzyıllarca felsefi ve bilimsel gizemin doruk noktası oldu. Ama artık öyle değil. Bilim adamları “Tavuk mu yumurtadan, yoksa yumurta mı tavuktan çıktı?” bilmecesini çözdüklerini açıkladılar.

>Bilimadamlarına göre yumurta tavuktan çıkmış. Araştırmacılar yumurta kabuğunun sadece tavukların yumurtalıklarındaki proteinden yapılabileceğini belirlediler.

>Böyle olunca, bir yumurta ancak bir tavuğun içinden çıktığı sürece var olabiliyor.

>Ovokledidin-17 ya da OC-17 adı verilen protein kabuğun oluşmasını hızlandırmada katalizör görevi görüyor. Yumurtanın içinde civciv oluşurken, yumurtanın sarısı ve etrafındaki koruycu sıvıyı barındırmada başlıca görev sert kabuk tabakasına düşüyor.İngiltere’nin Sheffield ve Warwick üniversitleri bilim adamları bir yumurtanın oluşumunu yakından izleyebilmek için geliştirilmiş bir bilgisayar kullandılar.

HECTOR adındaki bilgisayar OC-17 proteininin kabuğun oluşumunu başlatmada kritik bir rol oynadığını belirledi.

Bu keşif “Yumurta kabuğu proteininin kristal çekirdeği üzerindeki yapısal kontrolü” (Structural Control Of Crystal Nuclei By An Eggshell Protein) başlıklı bir raporda yayımlandı.
 

umeyme

...'SessizLik'...
Katılım
31 Eki 2007
Mesajlar
1,833
Tepkime puanı
883
Puanları
0
Daha dün konusu oldu :)

Benim tezimi onaylamış oldu biliminsanları :)
 

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
3,282
Tepkime puanı
810
Puanları
0
Tabikide yumurta tavuktan çıkmıştır...Şöyle bir düşünecek olursak ilk insan Hz.Adem olduğuna göre mutlaka ilk olan bir tavukta yaratılmıştır...Allah direk tavuğu yaratmıştır yumurtada tavuktan çıkmıştır... Bilim adamları bu mantığı kullansaydılar daha çabuk bu sonuca varırlardı... :D
 

Rakaful

Asistan
Katılım
27 May 2008
Mesajlar
389
Tepkime puanı
56
Puanları
0
Web sitesi
www.tevhidkalesi.com
Peki yumurta tavuktan çıkıyorsa, tavuk nereden çıkıyor? Aslında bu "Tavuk mu yumurtadan çıkıyor, yumurta mı tavuktan?" suâlinin şekline baktığımızda, "ya onu ya da onu" şeklinde bir seçim yapmamız gerektiği, beynimize iletiliyor. Hâlbuki, burada seçeneklerin hepsi seçilmeli. Yâni, hem bir tavuk yumurtadan çıkar, hem de bir yumurta tavuktan çıkar. İlle de birini seçmek zorunda değiliz, sâdece soru şaşırtmalı bir kalıpla sorulmuş hepsi bu.
 
Üst