Yorumu siz yapın.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Bir ehlullahın huzurunda bir an durmak ihlas ile yapılan 150 yıllık ibadetten efdaldir diyor siz ne diyorsunuz?
Ben bir şey deyince cezalandırılıp paylaşımım siliniyor zira...:)

İlim Talebesi

Yasaklı
Peygamberlere inanarak onların yanında bir an durmak , Sahabe mertebesine yükseltiyor ve diğer insanların hepsinden üstün hale getiriyor.

Bu kıyası Peygamberimiz sav şöyle yapıyor : Sizden biriniz Uhud dağı kadar altını olupda bunların hepsini Allah yolunda dağıtsa yine Ashabımın mertebesine ulaşamaz.(Ev kema gale)

O halde Peygamber varislerinin yanında,Salihlerin yanında,iyi kimselerin,takva kimselerin yanında durmakta da pek büyük hasletler,yararlar,ecirler olabilir.

Aklen de naklen de bunda bir sakınca yok.

Hakperest

Kıdemli Üye
elbetteki alimlere/imama/emir sahiblerine itaat, sevgi sevap kazandırır
fakat videoda aşırı ve mesnedi belli olmayan bir durum var
alimin huzurunda durma ibadeti yok ayrıca;
alimin meclisinde bulunma sevabı vardır;
çünkü alime ibadet edilmez,
itaat edilip sevgi beslenir ( peygamber varisi olması hasebiyle).

İlim Talebesi

Yasaklı
Videoda kimse ne alime ne şeyhe tapmıyor ibadet etmiyor.İsmailağa Cemaatine mensup olan kişilerden kimsedende böyle birşey duymuş değilim.İlk defa sizden duydum.

Ebu-Zer-1

Doçent
Sofu ve mollaya benden selam olsun,
Allah'ın emirlerini bize söylediler.
Fakat onların tev'ili Allah'ı da, Cebrail'i de, Hz. Peygamber'i de hayret içinde bıraktı.

Muhammed İkbal Kulluk Kitabı

Hakperest

Kıdemli Üye
Videoda kimse ne alime ne şeyhe tapmıyor ibadet etmiyor.İsmailağa Cemaatine mensup olan kişilerden kimsedende böyle birşey duymuş değilim.İlk defa sizden duydum.

yok öyle bir ithamda bulunmadım
yargılar, önermeler öne sürerek sınırları anlamaya çalıştım
yani sesli düşündüm

videoda ki aşırı dediğim sevabın aşırılığı neye dayanıyor onu merak ettim

abdullah birisi

Kıdemli Üye
videoda, mehdu sena diyor hocafendi, videoyu hazırlayan ise hamdu sena diye yazıyı önyargıya hazırlıyor...

İlim Talebesi

Yasaklı

yok öyle bir ithamda bulunmadım
yargılar, önermeler öne sürerek sınırları anlamaya çalıştım
yani sesli düşündüm

videoda ki aşırı dediğim sevabın aşırılığı neye dayanıyor onu merak ettim

Eğer gerçek,hakiki bir Alim bulunmuşsa işte videodaki sevap az bile :)

Tabi her din konuşana Alim deyip peşinden gidersek işimiz yaş o ayrı , bu sefer o sevaplar negatif yönde ilerler :)

İlim Talebesi

Yasaklı

açıklayın ya da kaynak gösterin

O konudaki rivayetlerin sıhhatini bilmiyorum.Ama Videonun altında farklı bir açıdan açıklamıştım.Şöyle:

Peygamberlere inanarak onların yanında bir an durmak , Sahabe mertebesine yükseltiyor ve diğer insanların hepsinden üstün hale getiriyor.

Bu kıyası Peygamberimiz sav şöyle yapıyor : Sizden biriniz Uhud dağı kadar altını olupda bunların hepsini Allah yolunda dağıtsa yine Ashabımın mertebesine ulaşamaz.(Ev kema gale)

Düşününki , (İman ederek) Allahın Resulunun yanında bulunmak diğer bütün insanlardan sizi üstün yapıyor.Ne büyük makam değil mi?

Şimdi siz 1000 rekat nafile namaz kılsanız.Hemde hergün.Her gece...Sahabe makamına ulaşabilmeyi bırakın.Bunu söylemeye bile cesaret edebilir misiniz? Veya edebilir miyiz?

Hayır.Edemeyiz.

O halde Peygamber varislerinin yanında,Salihlerin yanında,Alimlerin yanında,iyi kimselerin,takva kimselerin yanında durmakta da pek büyük hasletler,yararlar,ecirler ,faziletler vardır.Diğer insanlara kıyasla çok daha faziletli olma imkanı vardır.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

O konudaki rivayetlerin sıhhatini bilmiyorum.Ama Videonun altında farklı bir açıdan açıklamıştım.Şöyle:

Düşününki , (İman ederek) Allahın Resulunun yanında bulunmak diğer bütün insanlardan sizi üstün yapıyor.Ne büyük makam değil mi?

Şimdi siz 1000 rekat nafile namaz kılsanız.Hemde hergün.Her gece...Sahabe makamına ulaşabilmeyi bırakın.Bunu söylemeye bile cesaret edebilir misiniz? Veya edebilir miyiz?

Hayır.Edemeyiz.

O halde Peygamber varislerinin yanında,Salihlerin yanında,Alimlerin yanında,iyi kimselerin,takva kimselerin yanında durmakta da pek büyük hasletler,yararlar,ecirler ,faziletler vardır.Diğer insanlara kıyasla çok daha faziletli olma imkanı vardır.

Kuran da böyle bir üstünlük şekli yok.Allah katında en değerli olanlar en takvalı olanlardır,Sahabenin üstünlüğü takvasından dolayıdır.

HUCCURAT 13:
Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık.
Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır.

İlim Talebesi

Yasaklı

Kuran da böyle bir üstünlük şekli yok.Allah katında en değerli olanlar en takvalı olanlardır,Sahabenin üstünlüğü takvasından dolayıdır.

HUCCURAT 13:
Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık.
Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır.

Elbette takvalı idiler.Ama sende takvalı olursan onlarla kendini bir mi tutacaksın? Bak işte burda yakalandın :)

Sahabe diyorsun bak :) Aynı vartaya sende düştün.Onlar sahabe.Peygamberi gördüler,inandılar,onun getirdiklerine boyun eğdiler.

Peki Kuran ne diyor? Onlar için

رَّضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ

Allah onlardan razı , onlar Allahtan razı (Beyyine,8)

Senin veya bizim için böyle bir garanti varmı?

Şimdi istersen sen gece-gündüz 1000 rekat namaz kıl.Ama Hz.Vahşi ra'nın mertebesine bile ulaşamazsın.Bende ulaşamam. :)

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
@Kurtubi senin derdin hakikat değil polemik.
Üstünlük görmek veya görmemekle ilgili değil TAKVA iledir.
Eğer üstünlük görmek veya görmekle ilgili olsaydı görmeden Hz.Peygambere inananlar daha üstün olurdu.

İlim Talebesi

Yasaklı

Eğer üstünlük görmek veya görmekle ilgili olsaydı görmeden Hz.Peygambere inananlar daha üstün olurdu.

Tam tersi görenler onunla mescidde namaz kılanlar,onun sohbetinde oturanlar daha faziletlidir.Zaten onlar iman edip , takva üzere idiler.Ama rivayetlerden anladığımız kadarıyla Peygamberimizin sevdiği fakat içki içen bir sahabi vardı.

Birisi ona kötü bir söz söyledi.

Peygamber sav ''Söyleme , Vallahi o Allah ve Resulunu sever'' buyurdu.

Onlar Allah ve Resulune candan bağlıydılar.

:) Yine aynı oltaya düştün.Farkında değilsin :)

elbiss

Ordinaryus
Peygamberler zamanında olupta her insan doğru bir yol üzere seçim yapmadı....Bir çok insanları koruyan en güzel olan yanları İMAN ları ve TAKVA sahipleri olmasıydı ve devamında Peygamberlere ve yollarına uymaları idi....

Peygamberlerin olmadığı zamanlarda ÜMMET ile ilgili HZ MUHAMMED S.A.V Peygamberimiz bu konudan söz etmişti ...(Tam sözleri aklımda olmadığı için yazmak istemedim sizler bulursanız hatırlarsanız tam halini yazarsınız)...

TAKVA ile ilgili...AŞAĞIDAKİ LİNKİ okumanızı TAVSİYE edebilirim...(İsterseniz ta bi.)

http://www.guncelvaaz.com/eski/52-vaaz/540-takva.html

Böyle.

elbiss

Ordinaryus
Sevgili Peygamberimiz de veda hutbesinde aynı durumu şöyle izah etmiştir:
'Ey insanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız birdir. Hepiniz Âdemdensiniz ve Âdem de topraktandır. Allah'ın yanında en üstün olanınız O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Araplarla Arap olmayanların birbirine karşı üstünlüğü ancak takva iledir'[8]