Yorumu siz yapın.

Yahayy

Kıdemli Üye

Rivayeti bile yanlış vermişsin.:D

Doğrusunu oku bari :

Umâre b. Huzeyme'den rivayet olunduğuna göre; Peygamber (s.a)'in sahâbîlerinden olan amcası ona şöyle demiştir:

Peygamber (s.a) bedevilerden birinden bir kısrak satın aldı. Ona atının fiatını ödemek için peşinden gelmesini istedi (ve önden yürü*yüp gitti). Râsulullah(s.a) hızlıca yürüyordu. Bedevi ise yavaş yavaş gidiyordu.

Derken halk bedevinin etrafını sarıp (onun yedeğinde bu*lunan) kısrağı satın almak üzere pazarlığa giriştiler. Bu kısrağı Hz. Pey*gamber (s.a)'in bedeviden satın aldığını bilmiyorlardı.

(Halkın elin*deki kısrağa daha fazla-fiat verdiğini gören) bedevi, Rasûkıirah (-s.a)'a haykırarak:Bu kısrağı alacaksan al, yoksa ben onu sattım! dedi.

Rasûlullah (s.a) bedevinin haykırışını işitince (yanına,varıp): "Ben bu kısrağı senden satın almadım mı?" diye sordu.

Bedevi*nin; -Hayır vallahi, ben bunu sana satmadım; karşılığını vermesi üze*rine

Peygamber (s.a):
"Evet, ben bu kısrağı senden satın aldım" dedi. Bedevi de;

Haydi öyleyse, şahit göster; demeye başladı.

Derken Huzeyme b. Sabit (ortaya atılarak bedeviye dönüp):

Ben senin bu hayvanı (Hz. Peygamber'e) sattığına şahitlik ede*rim, dedi.

Peygamber (s.a) Huzeyme'ye dönerek:

"Neye (dayanarak) şahitlik ediyorsun?" diye sordu.

(Huzeyme de):
Ey Allah'ın Rasûlü, (ben, Allah'ın) seni tasdik etmesiyle (şahit*lik ediyorum) (Allah sana semadan Vahy indiriyor tasdik ediyorum da ticarette mi tasdik etmeyeceğim?) cevabını verdi.

Bunun üzerine Rasûlullah (ş.a) Huzeyme'nin şahitliğini iki erkeğin şahitliğine denk saydı.(Ebu Davud,Davalar,3607)

-Görüldüğü gibi Peygamberimiz sav , Hüzeyme ra'ın şahitliğini 2 kişi olarak yapıyor.Bu ona özeldir.

Ama senin için böyle birşey sözkonusu bile değil :D Verdiğin rivayetle rezil oldun :)
Bu bedevi müslüman mıymış Kourtoubi?
Bir de bu bilmiyorlardı ibaresini belli ki ravi eklemiş bilmiyor olmalarına nasıl şahid oluyorlar ki? Ravilerin yahut hadis nakilcilerinin bu şekilde nakli düzeltmek için ekledikleri çok şey var.