Yöneticilere Altın Öğütler.... (İmam Gazâlî)

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Yöneticilere Altın Öğütler....

ETKİYE TEPKİ !

Hz. Hüseyin'in oğlu Ali Zeynülabidîn [rah] bir gün mescide giderken sebepsiz yere birisi ona kötü ve küçültücü sözler söyledi. Yanında hizmetini gören gençler adamı dövmek ve canını yakmak için harekete geçtiler, fakat Zeynülabidîn onlara engel oldu. Daha sonra adama yönelip:

8220;Ey falanca! Senin benim hakkımda bilmediğin kötü hallerim, bildiklerinden ve şimdi dile getirdiklerinden daha fazladır. Eğer bunları anlatmaya senin bir ihtiyacın varsa, diğerlerini de sana söylerim!8221; dedi. Adam yaptığından utandı ve üzüldü. Zeynülabidîn üzerindeki gömleği çıkardı adama verdi. Ayrıca bin dirhem de sadaka verilmesini emretti. Adam arkasını dönüp giderken şöyle söylüyordu:

"Ben şehadet ederim ki bu genç, Hz. Resûlullah'ın (s.a.v.) torunudur."

Yine bir defasında Zeynülabidîn (rah), hizmetçisini çağırdı, fakat hizmetçi gelmedi; iki defa daha seslendi ama yine cevap vermedi. Zeynülabidîn:

"Çağırdığımı duymadın mı?" deyince; hizmetçisi:

"Evet duydum" dedi. Zeynülabidîn:

"O zaman niçin cevap vermedin?" diye sorunca, hizmetçi:

"Sizden bana bir zarar gelmeyeceğinden eminim; sizin ne kadar temiz ve güzel bir ahlaka sahip olduğunuzu da biliyorum, onun için tembellik yaptım!" deyince, Zeynülabidîn:

"Elhamdülillah! Hizmetçim benden emindir" diyerek Allah'a şükretti.

Yine rivayet edildiğine göre; bir gün Zeynülabidîn'in (rah) hizmetçisi, bilerek bir koyunun ayağını kırdı. Ona neden bunu yaptığını sorduğunda, hizmetçi:

"Seni kızdırmak için yaptım" dedi; Zeynülabidîn de:

"Ben de sana bu işi öğreten İblis'i kızdıracağım; git, Allah rızası için seni azat ettim, hürsün, özgürsün" dedi.

Rivayet edilir ki, adamın birisi Zeynülabidîn'e (rah) kötü söz söyledi; Hazret adama dönüp:

"Ey falanca! Benimle cehennem arasında bir geçit vardır; eğer ben o geçidi geçersem, senin söylediklerinin benim için hiçbir önemi yok! Eğer o geçidi geçeme-yip cehenneme düşersem, senin söylediğinden daha kötü bir haldeyim demektir" dedi.

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Kişi, yumuşak huyluluğu ve kusurları affetmesiyle; çokça oruç tutan ve namaz kılanların derecesine ulaşır. Ailesine karşı baskı ile davrananlar ise zalimler listesine yazılır."(Taberânî, el-Evsat, No: 6269; Heysemî, Mecmau'z-Zevâid, No: 12687, el-Müttakî, Kenzu'l-Ummâl, No: 5809.)

Yöneticilere Altın Öğütler....
İmam Gazâlî

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
Allah razı olsun iklilcim, okudumuzda sadece böylesi Allah dostu kimselerin yapacağı/yapabileceği şeylermiş gibi görünüyor ama Onlarda bizim gibi insanlar ve böyle güzel hasletleri ile Rahmana Dostlar, eminler...
Rabbim her yöneticiye böyle hasletlere sahip olmayı nasip etsin, yönetici sadece devlet başkanı demek değil ev reisleride yöneticidir...

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
rahman sizdende razı olsun efendim çok haklısınız:)

Meryem

Komplike
Alacak çok öğüt var. Kendimizi iyileştimek adına atmamız gereken adımlar, eksikliklerimizi gidermek için bakış açılarımızı değiştirmek ve nefsimizdeki fazlalıklardan kurtulmak için çabalamak lazım. "Höt höt"le bir yere varılmadığının farkında olmak da gerekiyor ayrıca... Bu da bir özeleştiri olsun.

Allah razı olsun.