Yolumuzdaki engeller

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ıtri

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
1,235
Puanları
0
Yaş
33
Eski zamanlarda bir sultan,sehrin disina cok muhtesem bir saray yaptirmis.Açiliş gününe de bütün halkini davet etmis.Sehrin disindaki bu saraya giden sadece tek bir dar yol varmis.Yolun ortasina ise kocaman bir kaya koydurmus. Kendisi de yolu çok iyi gören bir pencereye oturmustu. "Insanlarin tavri nasil,ne diyorlar bu duruma"diye gözlüyordu.

Ülkenin en zegin tüccarlari,en güclü kervancilari,saray gorevlileri birer birer geldiler,sabahtan oğlene kadar. Hepsi zor da olsa kayanin etrafindan dolasip saraya girdiler.Pek coğu sultani yuksek sesle elestirdi. Halkindan bu kadar vergi aliyor,ama yollari temiz tutamiyordu. Olmazdi böyle sultan.

Sonunda bir köylü cikageldi akşama yakin.Saraya sebze ve meyve getiriyordu bu adam. Sirtindaki kufeyi yere indirdi,iki eli ile kayaya sarilip kayayi itmeye basladi. Ancak kaya büyüktü ve gücü kayaya yetmiyordu. Cevresine bakti kalinca bir odun bulmak icin. Aradigini bulmustu. Bir odunu kullanarak zorda olsa kayayi yolun ortasindan kaldirmisti. Tam kufesini yeniden sirtina almak uzereydi ki,kayanin eski yerinde bir kesenin durdugunu gordu. Kese altin doluydu. Birde not vardı kesenin yanında sultanın mührünü tasiyan. Notta; "Bu altinlar kayayi yoldan ceken kisiye aittir" diyordu sultan.

Köylü,zenginler ve diger ileri gelenler gibi yapmamis ve bugün bizimde faydalanabilecegimiz bir ders vermisti hareketiyle:

"ASLINDA YOLUMUZDAKI HER ENGELE,HAYAT SARTLARIMIZI DAHA IYILESTIREBILECEK BIR FIRSAT OLARAK BAKABILIRIZ;"

Kaynak:10 Aralik 2007 "AILEM" dergisi. ,
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst