Yol ve Trafik Payı geliyor inşaAllah :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Yeni vergi yolda: Belediyelerin gelirlerinin artırılması için “Yol ve Trafik Payı” alınacak

AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yerel yönetim taslağında, belediyelerin gelirlerinin artırılması için “Yol ve Trafik Payı” adı altında aracı olanlara yeni bir vergi getirilmesi öngörülüyor. Buna göre yurttaşlardan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 10’u kadar “Yol ve Trafik Payı” alınacak. Bu pay, MTV ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tahsil edilecek. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 1’e kadar indirmeye ve iki katına kadar çıkarmaya yetkili olacak

Kaçak

Yeni
Ah benim muhteşem muhalefetim :)
Valla aramızda kalsın ben daha bunları telaffuz edemiyorum lakin aklımın erdiği kadarı ile
Vergi gelirlerinin GSYİH’ye oranı olarak olaya bakarsak
AB ortalaması % 40 mertebesinde
OECD ortalaması % 34 civarı
TC ortalaması % 25 civarı :)
Hasılı en kötü bi 10 puan daha şırıngalama imkan ve ihtimali var ....
Almanya bizi her alanda kıskanıyor yani :)
Türkiye’nin son 20 -30 sene deki değişimi ile vergi oranı arasında uçurum vardı zaten ...
Türkiye’nin çarpıklığı vergi toplama sisteminin kendinde ...
Devlet henüz daha devletlü olamadığından garip garip uygulamalar ile vergi almaya , alamazsa çökmeye çalışıyor ....
Hoş toplum olarak on numara vergi kaçakçısıyız o ayrı bir mevzu ama ...
Gene de hükümete burdan çakmak lazım
Ulen yakındır ölüm vergisi çıkartacak bu edepsizler diye nara atıp sol yumrukları havaya kaldırıyoruz ....
Hürmetlerimle ....

ihvanistanbul

AkhenAton
Almanyada ki devlet turkiyede olsun %50 alsin kacak bey.
Ben bu vergileri destekliyorum. Hatta tam bir yil once yol yipratma vergisi diye oneride bulunmuştum. Motorlu tasitlar vergisi ödediğimiz yetmez birde o motorlu tasitin gitti yolun vergisini ( kopru ve otoyol paralari haric tabi) vermemiz lazim.