Yol NaĞme İyİ Yolculuklar....

akifturker

Üye
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
20
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
40
Dostum güneşe bak, toprağa bak, suya bak, buluta bak, fakat arkana bakma. Kimin geldiği önemli değil, kimin gelmediği de. Unutma yolcu değişir ama menzil değişmez. Abdullah bin Mesud'un dediğini unutma; "Cemaat hak üzere olandır, isterse tek olsun"
Yolcuya bakıp yolu tanıma, yola bak yolcuyu tanı. Yolcu hakkındaki kıymet hükmünü ona göre ver. Vahim olan yolun yolcusuz olması değil, asıl vahim olan yolcunun yolsuz olmasıdır. Yolsuz, hedefsiz, amaçsız, şaşkın�
En doğru yol dikensiz yoldur diyenler seni aldatıyorlar. Onlar karanlık evlerinde kaybettiklerini sokak lambası altında arayan şaşkınlardır. Aldırma ayağına batan dikenler gülün habercisidir. Dikenine katlanmaktan söz edenler aşıkmış gibi davrananlardır. Gerçekten aşık olanlarsa dikenini de severler.
Dostum yollar yürümek içindir. Fakat şu gerçeği de hiç unutma, yürümekle varılmaz lakin varanlar yürüyenlerdir. Yol boyunca yola çıkıp da yürümeyenleri, yola oturup gelen gidenin ayağına çelme takanları, yolda metafizik uyuşturucularla keyif çatanları tel örgülerle çevirdiği yolu kendisine zindan edip volta atanları, maratona 100 metre koşusu gibi hızlı girip 50 nci metrede yola yatanları, yürüyüşün uzun ve yolun zahmetli olduğunu görünce yolculuk üzerine zar atanları, yürümeyi bırakıp yol - yolcu üzerine kalem oynatanları, ayağına batan tek bir dikenin faturasını çıkarıp ömür boyu tafra satanları, beyaz atlı kurtarıcıyı beklemek için ufka bakıp bakıp dağıtanlar, yanlış kılavuzlara kızıp yolu satanları göreceksin.
Aldırma, göğsüne yüreğinden başka muska takma. Vahiy haritan, Nebi kılavuzun, Akıl pusulan, İman sermayen, Amel azığın, Sevgi yakıtın, Ahlak karakterin, Edep aksesuarın, Merhamet sıfatın, Şerefe ve İzzet adın olsun. Doğru yol insanların çoğunun gittiği yol değil, düşünen öz akıl sahiplerinin ve muttakilerin yoludur.
Yolda vereceğin her molayı özeleştiri durağında vermelisin. Unutma tevbe özeleştiridir. Kendisini hesaba çeken başkalarınca hesaba çekilmekten kurtulur. Her molada yolda olup olmadığını, yürümen gereken menzil istikametinde yürüyüp yürümediğini kontrol etmen pişman olmaman için elzemdir. Yön tayini sık sık gerekli olabilir. Haritayı saklayabileceğin en güvenilir yerin yüreğindir. Bir şey daha, pusulanı sahte manyetik alanlardan, paraziter nesnelerden uzak tut ibreyi saptırırlarda haberin olmayabilir.
Yol emniyetin için gerekli olan şartların başında bilinç gelir. Bilincini tahrif edecek her türlü uyuşturucudan uzak durmalısın. Hobilerinin, korkularının bilincin üzerindeki saptırıcı etkisini, iyi hesap etmelisin. Ondan başkasından korkarsan korktuğunun başına musallat edileceğini kesinlikle bilmelisin yolda düşeceğin en büyük tuzak yersiz korkuların tuzağıdır. Yani kendi benliğinin sana kazdığı tuzak.
Hayırlı Yolculuklar Dostum...
 
Üst