YÖK'ün yeni başörtü Stratejisi Ne?

HaZiRuN

Revizyonda
Katılım
15 Ara 2010
Mesajlar
2,591
Tepkime puanı
354
Puanları
0
YÖK, ALES sınavına başörtülülerin de girebileceği yönündeki düzenlemeyi iptal eden Danıştay'a itiraz etti. Peki YÖK'ün bundan sonra izleyeceği yol ne olacak? YÖK, Danıştay'a daha önce Türkiye Barolar Birliği'nin bizzat avukatlar için çıkartılan bir genelgeye ilişkin açtığı davada, 'menfaat ihlali koşulunun gerçekleşmediği' gerekçesi ile davanın ehliyet yönünden reddine karar verildiğini hatırlattı.
YÖK, Danıştay 8. Daire Başkanlığı'nın 12 Ocak 2011 tarihli kılık kıyafetle ilgili düzenleme konusunda verdiği yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını talep etti. Yükseköğretim Kurulu, Danıştay'ın ALES kararı için hazırladığı itiraz dilekçesinde 'Başın kapatılarak dahi aşılması mümkün olmayan tedbirlerin uygulandığı sınavda' güvenlik sorunlarının oluşacağına ilişkin gerekçelerin inandırıcı olmadığını belirtti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na sunulan itiraz dilekçesinde, davayı açan Eğitim İş Sendikası'nın kılavuza ilişkin dava açmasını gerektirecek meşru, kişisel ve güncel bir menfaati bulunmadığı vurgulandı.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay'a yapmış oldukları itirazın kabul edileceğini temenni ettiğini söyledi. Özcan, yaptıkları itiraz hakkında sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta mesaj yayımladı. Özcan, "Beni çok üzen ve öğrencilerimizi mağdur ettiğine inandığım söz konusu kararla ilgili yaptığımız itirazın kabul edileceğini temenni ediyorum" dedi.
 
Üst