YÖK: Artık başörtüsünde biz yokuz

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
YÖK başörtüsünün önünü açtı! Başörtülü öğrenci dersten atılamayacak...

Bu haberi ben yayınlamak istedim sayfada... :)
o yüzden geldim... :)
Yeter artık çektiğimiz umarım sorun çözülür..
Kısmen çözülmüş umarım tamamen çözülür :flw

YÖK türbanın önünü açtı!
Türbanlı öğrenci dersten atılamayacak...
04 Ekim 2010

AK Parti ve CHP, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına anayasal çözüm ararken Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) erken davrandı. YÖK'ün gönderdiği yazıyla birlikte, öğrenciler anayasa engeli olsa bile artık derslere başörtülü olarak girebilecek.

Siyasi partileri karşı karşıya getiren sorun tıpkı Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın önerdiği gibi "uygulamada" çözüldü.

Herşey İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin türbanı nedeniyle dersten çıkarılması ile başladı.

Konu Yüksek Öğretim Kurumu'na intikal etti. YÖK'ten gelen yanıt ise türbanın önünü fiilen açmış oldu.

YÖK, öğrencinin "disiplin yönetmeliğine aykırı" durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağını; çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

YÖK'ün bu yanıtı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nce tüm öğretim görevlilerine dağıtıldı.

Bundan böyle bir öğrenci derse türbanla girse bile derse alınmaması ya da sınıftan çıkarılması sözkonusu olmayacak.

Öğretim görevlisi de tutanak tutup bunu dekana vermekle yetinecek.

Bu talimata uymayan öğretim üyeleri hakkında ise soruşturma açılacak.

Kaynaklar :

http://www.turkiyeegitim.com/news_detail.php?id=19691

http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=80218

Asr-i SaadeT

Asistan
Elh.Inanmakda zorluk cekiyorum... dogrumu bu ?Yani artik basörtülü ablalar da girebileceklermi derse ?

eylül

Veled-i kalbî
daha erken değil mi sevinmek için.

hem tutanak tutuluyor nihayetinde, uyarma ihtiyacı hissetmeden raporlaması kâfi.

Rahman daimi eylesin inşaAllah
İnşaAllah ülkemiz bu konuda daha iyi köklü bir çözüm için adım atar ve kızlarımızda huzur içinde eğitimlerini başörtülü olarak tamamlarlar

UBEYDUN

Ordinaryus
bu sorun çok önceleri çözülebiliridi
biz kızlarımızı okula göndermiyoruz dese idi müslümanlar

biiz bu kadar haris olunca onlarda ensemizde böyle boza pişirirler

Bîçâre

Profesör
bu sorun çok önceleri çözülebiliridi
biz kızlarımızı okula göndermiyoruz dese idi müslümanlar

biiz bu kadar haris olunca onlarda ensemizde böyle boza pişirirler

Katılıyorum. "Her yasak kendi isyancısını doğurur" diye bir söz var, başörtüsü konusunda tepki yeterli düzeyde olmadı maalesef. Bunda siyasi iradelerin, statükocuların ve darbe zihniyetinin etkisi olmuş olsa da günlerce, haftalarca, aylarca sürecek ve yüzbinlerle ölçülecek sokak eylemleri; yazılı sözlü materyaller ve dünyada bu konuya destek verecek her türlü sosyal oluşumu arkaya alınmış olsaydı bir kaç ayda mesele çözülebilirdi. Olmadı... Belki de hayırlısı buydu...

Bu tam bir çözüm değil, mutlaka yasal zemine oturtulması gerekiyor. Vakti ise anayasa mahkemesinin şekil olarak değiştiği zaman olabilir. Ne olursa olsun bir nesil bu yasağa kurban gitti, inşallah yeni nesiller bu yasakla yaşamaz ve en önemlisi ablalarının yaşadığı zorluklara inat "başarılı olma mecburiyetlerinin" bilincine varır...

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Tutanak tutulacakmış... Pek de serbestlik sayılmaz bu!.. Neticede Zulüm devam ediyor... Yani bu susuz kalmış insanlara uzaktan suyu göstermek gibi... Koşacaklar içmek için... Ama su az... Ve ulaşabilirliği de net değil, belki hayal... Bence sevinmek için erken... Bir gösteri, bir kandırmaca, bir parmak bal olabilir... Hangi dekan o tutanakları görmezden gelecek?!.. Hiçbir öğretim görevlisi aykırı davranmaz denilemez ayrıca, bazı koyu garipler! çıkıp sadece kıllık olsun diye dersten çıkaradabilir... Dekanlar, öğretim görevlileri, rektörler, falanlar filanlar şunlar bunlar,,,, kimler adaletli davranacak, kimler elimizden tutacak, kimler sürece köstek değil destek olacak?!??!?!?!.. Bazı kardeşlerimizin de dediği gibi buna baştan müdahale edilecekti!.. Baştan öyle miii??? o zaman bizde kızları okutmuyoruz denilip, erkeklerle birlikte kızlar da okullardan ayrılacaktı, toplu bir protesto yapılacaktı!!!!!.. Hani aklı evvel öyle bir protestoya ülke geleceği açısından göz yumabilirdi!!!!!!!????.. Gerçekçi olalım, adım mıdır? adımdır ama anlamsızdır!..

manifesto

Yasaklı
Üniversite yıllarında epey olay atlattık.Bir ara finaller zamanı YÖK den özel adamalr gelir kapıda durup perukla dahi girmeye çalışanları engelliyorlardı.Bir dönem dersleri boykot etmiştik ama nafile olmuştu.Hoca gelin dersinize girin kalmayın demişti ama neyse...

Başörtüsünü sorunu çözüyorum diye yola çıkmakla özgür kılmak zor.Sessiz ve zamana yayarak çözümleniyor.Zaten ciddi bir rahatlama var.Artık yasakçıların arkasında YÖK gibi bir kurum olmadığı için eskisi kadar cesur değiller..Başörtüsü sorununu çözelim derken daha ciddi sorunlara tahribata yol açmamak gerekir.Strateji bu olmalı..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Çok küçük bir adım bu atılan, tamamen serbest olmuş gibi sevinmek için henüz erken. Yök başkanını tebrik ederim, devamını dilerim. Tabi siyasi iktidarın da yök başkanına tam destek vermesi, sağlam durması lazım.

bu saçma sapan yasak bütün okullarda, kamuda, orduevlerinde her yerde her yerde kaldırılmalıdır.

Başörtüsü yasağı insanlığa aykırıdır ve insanlık suçudur.

BU insanlık suçuna göz yummak da iktidar ve tüm yetkililer açısından aynı şekilde insanlık suçudur.

girdap

Ordinaryus
Türbanın önü açılmadı henüz, kolay değil..

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
En azından bu konuda birileri bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir zamanlar bu bile mümkün değildi. Elhamdülillah her şey güzel olacak, yeterki müslümanlar kendi içlerinde güzel olsun.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bir de şunu hatırlatmak istiyorum, konu başlığında da TÜRBAN denmiş... TÜRBAN değil BAŞÖRTÜSÜ, türban kelimesi başörtüsü, tesettür düşmanlarının uydurdukları bir şeydir, bakın biz başörtüsü karşıtı değiliz siyasi simge olan türbana karşıyız deyip hepsini birden yasaklatan faşişt ve zorbaların uydurdukları bir kelimedir.

bu konuda daha dikkatli ve duyarlı olalım lütfen.

Türban fransızca kökenli, (maliye eski bakanı kemal unakıtanın eşinin başındaki örtü gibi ve hindistandaki SİH'lerin başlarındaki örtü gibi) boynu ve saçların bir kısmını açıkta bırakan ve ASLA İSLAMİ OLMAYAN BİR ŞEYDİR.

Bizim savunduğumuz ise İSLAMİ TESETTÜRDÜR.

Lütfen dikkat.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Dikkat büyük tehlike!
Peki, tutanak tutulduktan sonra ya bir yaptırım uygulanırsa, mesela tutanak tutulan kızımız okuldan atılırsa ne olacak? O zaman bunun manası -olmadığı halde- "Başörtüsü kanuni bir yasaktır" demek olmaz mı?
Öyle ise hükümet suskun kalmak ile başörtüsüne büyük bir tuzak kurmuş olmuyor mu?

ibrahimi

Has Uşak
gerisi gelecek merak etmeyin.
muhalefet nazlana nazlana da olsa kabul edecek biiznillah.
başka çarelerinin olmadıklarını biliyorlar artık.

berraksu

Aşafatlı
referandumdan fena sarsılmış olcaklarki, seçim öncesi napsakta halkın gözüne girsek diye paçaları tutuştu adamların.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
gerisi gelecek merak etmeyin.
muhalefet nazlana nazlana da olsa kabul edecek biiznillah.
başka çarelerinin olmadıklarını biliyorlar artık.

Yökün yaptığı çok küçük bir adım diye yazmıştım. Fakat hükümetin bu konuda çok ağır davrandığnı düşünüyorum ben.

gerisi gelecek merak etmeyin diyorsunuz ama 9 ay sonra genel seçim var. o zamana kadar hallolmazsa ve mesela bir chp-mhp koalisyonu ortaya çıkarsa ne olacak?

8 sene çok uzun bir süre değil mi?

Gerisi ne zaman gelecek sizce??????

ummuhan

Kıdemli Üye
türban değil BAŞÖRTÜSÜ...