Yırtık ayakkabıyla demire inat NATO'ya kafa tutanlar | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yırtık ayakkabıyla demire inat NATO'ya kafa tutanlar

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,394
Puanları
113
HABER: ISLAH HABER

Afganistan'ı 14 yıldır işgal eden en az 40 ülke destekli ABD-NATO birliklerine ve yerel Afgan güçlerine yönelik saldırılar düzenleyen Taliban Hareketi diğer adıyla Afganistan İslam Emirliği nasıl doğdu?

TALİBAN HAREKETİNİN ÇIKIŞI

Taliban ismi aslında Talebe (Öğrenci) isminin çoğuludur. 1994'te ortaya çıkan Taliban Hareketi, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) karşı açılan savaş sırasında Pakistan'a göç eden mülteciler savaş sonrası geri dönmeye başladı. Pakistan'da, özellikle Deobandi Medresesi'nde eğitim görmüş öğrenciler de geri dönen mülteciler arasındaydı. Bunlardan biri olan Molla Ömer etrafında birçok öğrenci ve Peştun mücahitle Taliban'ı kurdu.

TALEBELERİN TALİBAN'A DÖNÜŞEN YOLCULUĞU

Öğrenci hareketi zamanla Taliban hareketine dönüşürken Pakistan'ın Belucistan eyaletinde öğrenim gören binlerce genç Afgan Peştun ve Kuzeybatı Sınır Eyaleti'nden gelen gönüllüler, Taliban'a katılmak üzere Kandahar'a gitti.
Daha sonra bunlara Pakistan'daki birçok medreseden Afganistan'daki yeni İslami harekete katılmak isteyen Pakistanlı gönüllüler eklendi.
Aralık 1994'te 12 bin Afgan ve Pakistanlı öğrenci Kandahar'da Taliban güçlerine katıldı.

Taliban 26 Eylül 1996'da başkent Kabil'e girdi. O zamanlar Taliban ülkenin üçte ikisini kontrol eder hale geldi.

DÜNYA TİCARET MERKEZİNE SALDIRI

11 Eylül 2001 tarihinde El-Kaide'ye bağlı 19 hava korsanı tarafından kaçırılan uçakların Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Dünya Ticaret Merkezine düzenlenen hava saldırısıyla dünya gündemine oturmuştur. ABD'ye yapılan bu saldırı Milyarlarca $ maddi hasara yol açarken, ABD 11 Eylül saldırıları bahane ederek halen işgali süren Afganistan'da varlığının temelini atmıştır.


11 EYLÜL SONRASI

Taliban, 11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırılar sonrası dünyanın gündemine oturdu.
11 Eylül sonrası ABD öncülüğündeki NATO koasliyon güçleri Afganistan’a saldırdı ve Taliban'la 14 yıldır süren bir savaş başlamış oldu.


Tarihçilerin ilerki yıllarda konuşacağı Taliban savaşçısı ile ABD-NATO askerinin techizat farkı ve güç testi

Yaklaşık 45 ülkeyle Taliban'a saldırılar düzenleyen NATO bölgede hakimet alanını geniş olan Taliban'ı geriletmeyi başardı. Buna rağmen Taliban ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini devam ettirmeyi sürdürdü. Taliban güçleri Afgan ordusu ve NATO kuvvetleriyle çatışmayı sürdürdü. Kabil’de iki yıl içerisinde birçok Taliban saldırısı gerçekleşti. Özellikle, 2012’nin Eylül ayında NATO’nun en fazla korunan üslerinden Camp Bastion’a düzenlediği saldırısı büyük ses getirdi.

KUNDUZ'U ELE GEÇİREN TALİBAN DÜNYA GÜNDEMİNDE

Öte yandan Taliban'ın bölgede ciddi saldırılarına devam ederken Kunduz’a bir sene içinde ikinci saldırı düzenledi. Taliban, ABD’nin ülkeyi 14 sene önce işgal etmesinden bu yana düzenlediği en büyük saldırıda şehrin kontrolünü ele geçirdi. Şehirdeki hapishaneyi de basan Taliban mensupları yüzlerce mahkûmu serbest bıraktı.Yırtık ayakkabısıyla Kunduz kentini ele geçiren Taliban Hareketi savaşçılarından biri (Twitter)
Reuters’a konuşan bir görgü tanığı Taliban’a bağlı silahlı kişilerin valilik binasına 200 metre mesafede olduklarını söyledi. Örgüt birkaç saat sonra valilik binasını da ele geçirdiğini ve havaalanına doğru harekete geçtiklerini duyurdu. Reuters’a konuşan bir başka görgü tanığı şehrin güneyindeki bazı binaların yandığını ve Taliban mensuplarının 200 yataklı devlet hastanesine girdiğini söyledi. Reuters’a bilgi veren bir hastane yetkilisi olayı doğrularken “Odalarımıza girdiler. Kimseye zarar vermediler ve hiçbir şeyi hasara uğratmadılar. Kısa süre sonra da çıktılar” dedi.

Kunduz Nisan ayında da Taliban ve Afganistan güvenlik güçleri güçleri arasında büyük çatışmalara sahne olmuştu. NATO’ya bağlı muharip güçlerin 2014 sonu itibariyle terk etmeye başladığı Afganistan’ın kuzeyinde son yıllarda şiddet tırmanıyor. NATO ülkedeki mevcudunu Afgan güçlerinin eğitimi için kullansa da, ABD’ye ait insansız hava araçları ve bir “terörle mücadele” birliği ülkedeki Taliban liderlerini hedef almaya devam ediyor.

Afganistan’da ABD-NATO ve Afgan ordu birliklerine karşı savaşan Taliban, medya organı shahamat sitesi üzerinden “2014 yılı düşman kayıpları” adlı detaylı bir rapor yayınladı.

TALİBAN 2014 YILINDA 15.554 SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİ

Taliban Hareketi, en az 40 ülkenin 14 yıl boyunca işgal ettiği Afganistan’da sadece 2014 yılı içerisinde "Hayber Savaşı" adını verdiği operasyon kapsamında, Afgan ordusu ve NATO bünyesinde bulunan işgal askerlerine yönelik düzenlediği bombalı araç ve baskınlarda ciddi kayıplar verdirdiğini açıkladı.

Afganistan İslam Emirliği yayınlamış olduğu raporda;

İşgal güçlerinin diğer senelere göre 2014 yılı içerisinde, paralı milislerin operasyonlarda öne sürüldüğünü ve bu yüzden diğer yıllara göre bu sene işgal askerlerinin diğer senelere göre daha az kaybının olduğunu açıkladı.

Taliban Hareketi, en az 40 ülkenin 13 yıl boyunca işgal ettiği Afganistan’da sadece 2014 yılı içerisinde "Hayber Savaşı" adını verdiği operasyon kapsamında, Afgan ordusu ve NATO bünyesinde bulunan işgal askerlerine yönelik düzenlediği bombalı araç ve baskınlarda ciddi kayıplar verdirdiği bilinmektedir.
Taliban güçleri sadece 2014 yılı içerisinde 15.554 saldırı gerçekleştirmiş, Taliban ortalama günlük 41 saldırı düzenlenyerek 2014 yılında yayınlanan rapor detaylarında,
Taliban Afgan işbirlikçi paralı milis, Polis ve güvenlik güçlerine düzenlediği saldırılarda yaralı sayısı 14.807 ölü sayısı ise 22.564 olarak açıklamıştır.

Saldırılarda 764 yüksek rütbeli İşgalci Subay, 812 Yabancı asker öldürülürken 364 asker ise yaralanmış 5063 askeri araç, 26 helikopter ve uçak imha edildiği bildirilirken Düzenlenen operasyonlarda Taliban Hareketi ise, çatışmalarda 1251 savaşçısının yaralandığını 930 savaşçısının da hayatını kaybettiğini 50 aracının da kullanılmaz hale geldiğini rapor etmiştir.

Afganistan'da ABD-NATO güçlerinin sivillere yönelik işlediği bazı insanlık dışı suçlar


ABD askerinin sivile uyguladığı işkence görüntüsüSivillere yönelik düzenlenen hava saldırısı

Kaynak : ISLAH HABER
 
Üst