Yine Dergi

ismail

Yeni
EVET, YİNE DERGİ!
24337.jpg

Zinde gençlerin izinde!
Bir grup zinde gencin haklı ısrarının meyvesi: YineDergi.

Vaha'yla açılan yol
Zinde Grubu adı altında toplanan gençlerin yayımladığı Vaha adında bir dergi vardı, 4. sayısıyla tanıdığım bir dergi. Böyle dergilerim azdır, ortasından yakalayıp da şevkini yitirmediğini fark ettiğim bir dergiydi Vaha, son sayısına kadar da aynı dirilikte devam etti zaten. Üç-dört yıl önceki bir Ramazan’da, Kocatepe’de kurulan kitap fuarında tanıştım ilk olarak onlarla. Derginin editörü Yasin Ramazan’la özellikle sohbet ettiğimi hatırlıyorum, uzaktan ismini duymanın, yaptıklarından bahsedilmesinin yanında, tanıştığımda kendisine karşı bende oluşan muhabbet ileriyi işaretliyormuş da bilmezmişim meğer. Vaha ve aynı ekipten Abdullah Başaran’la tanışmamızdan Müfredat’ı birlikte yayımlamamıza uzanan süreç ayrı bir yazının bahsine girer.

Ve yineDergi

24335.jpg

Vaha
yayımına son verdikten sonra, Ankara İlahiyat’ın bu zinde gençleri yeni bir mecra arayışına girdiler. –Belirtmem gereken bir detay, Zinde Grubu’nun sloganı “Bu ülkenin zinde gençlere ihtiyacı var”dı. Kendilerini ayırmam, ayırt etmem bu slogan sayesinde sağlandı biraz da; iyi biliyoruz zinde gençler pek sevilmez “bu ülke”de.- Şimdi bir blogda yazılarına devam ediyorlar, şimdi dediğim bir yıllık bir zaman dilimini kapsıyor. YineDergi’de bir yıldır, edebiyat, kültür, sinema, kitap, siyaset meselelerinde ara ara yazılar yayımlıyorlar: Her yazarın belli bir güncelleme günü var, böylece YineDergi’nin belli bir periyodu olduğunu söyleyebiliriz. Hem sansür yok hem de “tenkid, tahlil ve tebrik” üçgeninde devinen bir dostluk var ortada. Bir yılı aşkın bir süredir ben de aralarında bulunduğum için –ne mutlu ki- yakından şahit olabiliyorum bu birlikteliğe.
24336.jpg

Yine mi zinde!

Zinde Grubu’nun müsebbibi olduğu evvelki işlerde ve şu anda YineDergi’de dikkatimi çeken şey bir medeniyet vurgusu olması. Bu vurgu her yazıda, her paragrafta tabii ki direk görülemez ama yapılan işlerin, yazılan yazıların, makalelerin tamamına bir bütün olarak baktığımızda ısrarla vurgulanan bir medeniyet çağrısını görüyoruz, apaçık. Israr ediyorlar, rahatsız eden bir ısrar. “Yine mi zinde?”, “yine zinde.” “Yine mi dergi?”, “YineDergi.”
YineDergi’yi takip etmek istiyorsanız http://yinedergi.wordpress.com/ adresine, hem takip etmek hem de yazı göndermek istiyorsanız [email protected] e-posta adresine ihtiyacınız olacak.

M. Fatih Kutan “bu ülkenin zinde gençlere ihtiyacı var” diye diye yazdı.