Yılların Eskitemediği Yazılımlar! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yılların Eskitemediği Yazılımlar!

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
Kullanıcılar bu eski uygulamaları o kadar çok seviyor ki, kimse bir türlü vazgeçemiyor...


Yeni sürümleri de başarılı

10 Yıldan uzun süredir piyasada olan ve zamana meydan okuyan yazılımlarla tanışın!

Bilişim teknolojileri ışık hızıyla değişiyor. Sayısız ücretli ve ücretsiz uygulama birbiriyle yarışıyor. Bu uygulamalar arasında öne çıkan, popüler olan pek çok uygulama aslında yıllardır var. Devamlı güncellenen, görünüşü değişen bu ugulamaların temelleri pek de değişmiyor.

Örnek mi? ICQ, Opera, GIMP, PGP, Total Commander... İşte bu uygulamaları bilmeyen yok denebilir. 10 yıl dedik ama 15 yıldır piyasada olan örnekler bile var.


OpenOffice / StarOffice (1984)
Ücretsiz bir ofis alternatifi olan OpenOffice'in ilk ismi StarOffice'ti. İlk sürümü 1984 yılında bir öğrenci olan Marco Borries tarafından yazılmıştı. Bu uygulama geçen yıllar zarfında büyük güç ve önem kazandı.

Bilgi İçin:OpenOfficePGP (1991)
Bu şifreleme uygulaması sadece istenen alıcıların mesajları okuyabilmesine imkan anıyor.
1991 yılında Phil Zimmermann tarafından geliştirilen bu uygulama farklı firmalar tarafından lisanslanarak kullanıldı. Açık kaynak kodlu ücretsiz sürümü ise Gpg4win ismini aldı.

Bilgi İçin: PGP


DivX (1993)
DivX video codec'i Fransız hacker Jerome Rota tarafındanMicrosoft'un MPEG4 codec'i hacklenerek ve modifiye ederek üretildi. Daha sonra patentihlallerine karşı bir şirket kuruldu. DivX internet üzerinden düşük boyutta ama yüksek kaliteye sahip video paylaşım imkanı sunarak sinema dünyasının kaderini değiştirdi.
Bilgi İçin: DivX
Total Commander (1993)
Windows'un dosya yönetim özellikleriyle yetinmeyenlerin başlıca tercihi olan Total Commander'ın geçmişi 1993 yılında kadar uzanıyor. Kullanışlı kısayol tuşları sunan ve ekranı ikiye bölen bu uygulama halen Windows Explorer'ın sunmadığı özellikler sunuyor ve yaygın olarak tercih ediliyor. FTP ve paketleme özellikleri son derece kullanışlı.
Bilgi İçin:Total CommanderWinRar (1993)
1993 sonbaharında ilk sürümüyle hayat bulan Winrar uygulaması hala günümüzün en popüler RAR sıkıştırma ve açma uygulaması olmayı başarıyor. Kendi kendini açan SFX arşivleri, hasar onarma ve ZIP uyumlu olması oldukça güçlü özellikler.

Bilgi İçin: WinRarApache Web Server (1995)
Dünya üzerinde en yaygın kullanılan sunucu yazılımı olan Apache, internetin emekleme çağından bugüne gelişmini sürdürüyor. Modüler yapısı sayesinde arama motoru dostu internet siteleri üretebiliyor. Trafiği şifreleyebiliyor ya da proxy sunucu görevi yapabiliyor.

Bilgi İçin: Apache Web ServerInternet Explorer (1995)
Windows Xp ile birlikte gelmeye başladığı günlerdedünyanın en yaygın internet tarayıcısı olmayı başaran Internet Explorer, eskisi kadar olmasa da nanılmaz bir yaygınlığa sahip. IE6 sürümünün çok eski olmasına karşın popüler olması güvenlik sorunlarına sebep oluyor. Bununla birlikte IE8 sürümü yaygınlaşıyor ve milyonlarca kullanıcı IE9'u bekliyor.GIMP (1996)
Gimp, Photoshop kadar güçlü olmamasına karşın son derece güçlü bir alternatif. Elbette en önemli yanı ücretsiz olması. İlk halka açık sürümü 1996 yılında kullanıma girdi. O günden bugüne altında yatan motor geliştirildi.

Bilgi İçin: GIMPICQ (1996)
Mirabilis'in 1996 yılında geliştirdiği ICQ, IRC'den sonra en popüler chat uygulaması olmuştu. Daha sonra AOL tarafından satın alınan uygulamaya sesli chat, küçük oyunlar ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar için eklentiler geliştirildi.
Bilgi İçin: ICQIrfanView (1996)

Irfan Skiljan tarafından geliştirilen bu uygulama dünyanın en popüler ücretsiz görsel gösterme ve düzenleme yazılımlarından birisidir. 60 farklı görsel formatı, ses ve video dosyaları için de destek sunar. Ayrıca eklenti desteği vardır.
Bilgi İçin: IrfanViewOpera (1996)
İlk sürümü 1995 yılında hazır olmasına karşık halka 2.0 sürümü ile sunulan bu uygulama pek çok özelliği internet tarayıcılar arasında ilk kez deneyen olmayı başardı. Başta ücretli ve reklamlı sürümleri olan Opera, artık tamamen ücretsiz. Yeni sürümüyle eklenti desteğine kavuşuyor.
Bilgi İçin: OperaWinamp (1997)
MP3 dinleyenlerin mutlaka bildiği bu uygulama 1997 yılında 0.20a sürümüyle kullanıma girmişti.
Shareware olarak yola çıkan Winamp, ücretsiz hale geldi. Farklı multimedya dosyaları çalıştırabilen bu uygulama korunmamaış müzik CD'lerinden kopyalama yapabiliyor ve müzik encode edebiliyor. Son derece basit, temiz ve kullanışlı ama aynı zamanda özelliklerle ve görünüm özelleştirme imkanlarıyla dolu.
Bilgi İçin: Winamp


jEdit (1998)
jEdit 12 yaşını geride bırakan bir metin editörü olarak oldukça yaşlı sayılır. Slava Pestov tarafından geliştirilen uygulama 2006 yılındaaçık kaynak geliştirici kitlesi tarafından sahiplenildi. Java kullanılarak yazılan bu uygulama Windows, Linux ve Mac OS için bulunabiliyor. Syntax işaretleme, farklı karakter setleri ve 150dil desteği ile son derece güçlü. Yazım düzeltme, otomatik tamamlama ve tam geliştirme ortamı ile kod yazanların sevdiği bir uygulama.
Bilgi İçin: jEditVLC media player (1999)
VLC media player eskiden Video LAN Client olarak adlandırılıyordu. 2001'den bu yana açık kaynak kod olarak geliştirilen bu uygulama ilk sürümlerinden bu yana çok popüler. Akla gelebilecek her türlü codec'i destekleyen VLC her bilgisayarda bulunması gereken bir uygulama.
Bilgi İçin: VLC media player


Audacity (2000)
2000 yılında Dominic Mazzoni tarafından geliştirilen bu uygulama ses kayıt ve düzenleme işlerinde son derece başarılı. Gönüllülerin de desteklediği uygulama Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Kullanıcı dostu bir arayüz sunan bu uygulama sourceforge.net'te en çok indirilen 10 uygulamadan birisi.
Bilgi İçin: Audacity
Spybot (2000)
Michael Kolla isimli bir Alman öğrenci tarafından yazılan bu casus uygulama avcısı son derece popüler. 2000 yılında Patrick Michael Kolla'nın da üzerinde çalışmaya başladığı uygulama ücretsiz olarak dağıtıldı. Bilgisayarınızda bulduğu şüpheli uygulamaları temizleyen uygulama, reklam yazılımlarına karşı da son derece etkili.

Bilgi için: Spybot
 

Ekli dosyalar

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
yaa eklenti olarak ekledim yalnışıkla kaldıramıyorum :(
 
Üst