Yetimhane Tapusuna Yunan Jesti | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yetimhane Tapusuna Yunan Jesti

real.ist

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
13 Ara 2006
Mesajlar
500
Puanları
0
Büyükada'daki Rum yetimhanesine ait tapunun Fener Rum Patrikanesi'ne devredilmesine Yunanistan jestle karşılık verdi

Komşu, sınıra yakın bölgede yıkılmaya yüz tutmuş Osmanlı eseri Bayezid Camii'ni restore ettirecek.

"Avrupa'nın en önemli Osmanlı eserlerinden biri" olarak tanımlanan Dimetoka'daki tarihi Beyazıt Camii, 14. yüzyılın sonlarına doğru Sultan I. Beyazıd Han'ın emri ile inşa edilmeye başlandı. Caminin yapımı ise I. Mehmed Han tarafından 1420 yılında tamamlandı. Camii aynı yıl Beyazıd Han'ın oğlu Sultan Mehmed Han tarafından hizmete açıldı. Bir dönümlük alan üzerine inşa edilen camii, kare şeklindeki temeli ve 22 metre uzunluğundaki minaresi ile dikkat çekiyor.

Yunanistan, Büyükada'daki Rum yetimhanesine ait tapunun Fener Rum Patrikhanesi'ne devredilmesini karşılıksız bırakmadı. Bizans ve Bizans Sonrası Eserleri Restorasyon Müdürlüğü, Batı Trakya'nın önde gelen Osmanlı eserlerinden Bayezid Camii'nin restorasyonu için karar aldı.

ÇATLAKLAR SARMIŞ

Yunanistan Bizans ve Bizans Sonrası Eserleri Restorasyon Müdürlüğü, Türkiye sınırınıa yakın Dimetoka bölgesinde bulunan tarihi Bayezid Camii'nin yıkılmaya yüz tutmuş çatısını restore etmek için harekete geçti. Yunanistan Arkeoloji Konseyi Merkezi de yaptığı toplantıda tarihi Bayezid Camii'nin restorasyon çalışmasını öne aldı.

Yunanistan Kültür Bakanlığı, Bayezid Camii'nde inceleme yaparak tarihi ibadethanede yoğun çatlaklar, küf ve boşluklar oluştuğunu tespit etti. Bakanlık hazırladığı raporda, Osmanlı'dan kalma camide oluşan hasarın bölgede yaşanan depremler ile yapımda kullanılan malzemenin eskimesinden kaynaklandığı görüşüne vardı.

Yunan Mimar Dionisos Poziopoulos, cami ile ilgili hazırladığı projede türü bakımından özgün bir örnek teşkil eden ibdethanenin tahta çatısının aslına uygun olarak yenilenmesini öngörüyor. Yunanistan Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Lina Mentoni de tarihi camiye yaptığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada tarihi caminin kurtarılacağına dair söz verdi.
yenişafak
 
Üst