Yerli otomobili baştan boğdurtmayız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yahayy

Kıdemli Üye
Platform ortaklığı tüm üreticiler arasında olan bir şey, burada olmayan hali hazırda ülkemizde satılan onlarca model de var, Mercedes dahi bu konuya dahil.
Merdeces Citaro/Renault Kangoo, Pug grubu Berlingo/Partner, Subaru Brz/Toyota Gt86, Fiat sedici/Suzuki Sx4 vs bir dünya...

Konu bu değil ya hu, neyse :)
Daha ilk mesajında ben bu sıfırdan imal edilmiş bir araç değil, var olan eski bir platform deyince , ne alakası var, araba arabaya benzer olmuştu, ama şimdi bir hazır bir platform kullanmanın doğruluğu can hıraş savunuluyor. Bu proje ilk başlandığında bir marka teknolojisinin neden satın alınmaması gerektiğini, neden sıfırdan inşa edilmesi gerektiğini bize anlatmaya çalışıyorlardı.

Olayda bir türlü sıkıntının ne olduğu görülemiyor neyse çok uzatmanın manası yok, anlaşılmıyor demek ki.

Artık bir yerden başlanmış hepimize hayırlı olsun.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu
@adams77 söyledikleriniz iyi hoş ama bir ütopyadan ibaret.

Dünya ekonomisi yıkılacaksa o zaman köşemize çekilip topyekun çiftçilik yapalım. Öyle ya yaşamak için gıdaya ihtiyacımız var.

Biz bir arabaya dünya kadar dövizi yurtdışına aktarıyoruz. Yerli otomobilde tek niyet iç pazara değil dış dünyaya pazarlayabilmek.

Hybrid geleceğin teknolojisi o sebeple arabalar elektrikli. Bunda bir amaç da petrol ithalatını düşürebilmek.

Uzun uzadıya felaket senaryoları yazılabilir ama yerli otomobil çok geç kaldığımız ama artık bir köşesinden tutmamız gereken bir sanayi.

Karamsarlığın lüzumu yok.

Cennet 'i ütopya olarak görüyorsanız diyecek bir şey yok o vakit.

Dünya ekonomisinin yıkılacağını göremiyorsanız nice yıkmış olan bizden önce yaşam kalıntılarından görmeniz gerekirdi.

Para elimiz ile yaptığımız ve bazılarımızın ilahlaştırdığı bir araç değil mi? Allah 'ın rızası var iken ahirette geçmeyecek olan para ile hayat sürülür mü?

Hybird teknolojisini yanınızda götürüp ahirette kullanacaksanız bütün işimi gücümü bırakıp bende çalışmalara başlarım.

Felaket senaryoları değil tarihten ders çıkarmadır kitaptan ders çıkarmaktır. Kimse bu dünya 'ya kalıcı olarak gelmedi bu yüzde kalıcı olacakmış gibi çalışmanın , yaşamanın ve üretmenin bir faydası yok bir rüzgar geliyor ve hepsi yerle bir oluyor.

Karamsarlık değil bu uyarı ve ikaz, dileyen dilediği gibi yaşayabilir. Cesur olmak çok güzel fakat kim karşı olduğu çok önemlidir.

Mülk 'ten ihtiyacımız olanı kullanalım buraya düşmemizin nedeni otomobil yapamıyor olmamız değil!! İnsan 'ı aşağıların aşağısına düşürmekti. Bu yüzden Kuran 'da müslümanları zengin edecek dünyalık formüller yok yada motorun yapılışını yada hybrid teknolojisi, kitapta olan tek şey insan 'ı şereflendiren insan 'ı kamil yapan vahiy bilgileri. Şeytan bizi dünyalık eylence ve oyun ile oyalıyor yeniden yaratılacağımız günde verdiği sözü tutmak için

Geçerken uğradık!! Komutan logar bir cisim yaklaşıyor.. işin esprisi bu karamsarlık değil

ummuhan

Kıdemli Üye
Yeni otomobil neye benziyor?

Efendim, Türkiye yerli otomobil yapacak.
Yok, Cadillac’a benziyormuş…
Yok, başka bir modele benziyormuş…
Neye benzerse benzesin.
Türkiye yerli bir otomobil üretsin de…
Sonra yavaş yavaş geliştirirsin.
Niye karşı çıkıyorsunuz?
“Niye karşı çıkıyorsunuz?” deyince cevap gecikmiyor:
“Biz yerli otomobile karşı değiliz.”

Ben de biliyorum yerli otomobile karşı olmadığınızı…
Siz yerli otomobilin AK Parti döneminde yapılmasına karşısınız.
İşte tartışma burada başlıyor.
Sen “Milli” misin, değil misin?

Ali Rıza Tığ

adams77

Kanalizasyoncu
Yeni otomobil neye benziyor?

Siz yerli otomobilin AK Parti döneminde yapılmasına karşısınız.

Bu Enecilik ile AK Parti size sıratı geçecek otomobilde yapar.

Sanki otomobil yeni icat edilecek yahu bütün otolar görüntü hariç her şeyi ile bir birine benzer, doğru eleştiriyi bile sırf bu enecilik yüzünden anlayamıyorsunuz.
Yerli olsa ne olur yersiz olsa ne olur :) önemli olan AK Parti yaptıyaa :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bazen bir bilgiyi yanlışlayarak da doğruyu bulmaya katkı sağlarız, bu da öğrenmenin bir parçası.

Adı üstünde forum, monolog olarak sadece bilgi vereceksek forum değil, blog olurdu bu.

Ben devletin ne Saab, ne de Volvo ne de başka bir araç üzerinde geliştirme yapmasına karşı değilim, işten anlayan kesimin büyük kısmı bunu destekledi zaten.

Aynı yerden bakıyoruz, sıkıntı yok.
Sıkıntı sürecin yönetilmesinde, Şeffaflıktan uzak, insanlara net, doyurucu bilgiler vermek yerine, manüpülasyona başvurulması, hatta
ahmak yerine konması, mecbur kalınınca olayın çevir kazı yanmasına dönmesi...

Siz süreçte böyle bir durum yok, ya da bunlar benim için önemli şeyler değil diyorsanız zaten konuşulacak bir şey yok. Bazıları için önemli, benim saygımı da, sempatimi de alıp götürüyor.

Selametle kardeşim...

devlet, her şeyi ve her biligiyi, paylaşmaz, paylaşmamalı, halk, tarafından bilinmesi, zaruri olan bilgilendirmeyi yapsın yeter.....devlet, eğer, emin ellerle yönetiliyorsa....

bu projeye. bilmiyorum ama, devlet te ortak olmalı.... beynimizi yemişler, kapitalizmle,.....illa sermaye sahibimi tek başına olmalı......

Hakperest

Kıdemli Üye
yüzde yüz yerli üretmek yanlıştır
ürettiğiniz bir şeye benzemesi önemlidir

devşirme birileri dil uzatarak aslında kendilerinin devşirme olduklarını ve kinlerini belli etmektedirler

adams77

Kanalizasyoncu
Ama bu zihniyeti taşımak için VATANSEVER olmak gerek kardeş VATANHAİNİ olmuş dış mihrak kuklalarına anlatamaya çabalamak beyhude yorgunluk olur vesselam..........

Halen düşmancılık oynuyorsunuz artık büyüme zamanı gelmedi mi? Bu küçükken oynadığımız bir oyundu :) büyüdük artık

Allah 'ın arzı geniş vatanseverlik mi icat ediyorsunuz?

Yahayy

Kıdemli Üye
devlet, her şeyi ve her biligiyi, paylaşmaz, paylaşmamalı, halk, tarafından bilinmesi, zaruri olan bilgilendirmeyi yapsın yeter.....devlet, eğer, emin ellerle yönetiliyorsa....

bu projeye. bilmiyorum ama, devlet te ortak olmalı.... beynimizi yemişler, kapitalizmle,.....illa sermaye sahibimi tek başına olmalı......
Zaten sorun açıklamadıklarında değil abim, açıkladıklarında :)

Kimse koca devlette olsa 1 senede preimum düzeyde bir araç üretecek düzeye gelmesini beklemez, haksızlık olur.
Varsın yıllar alsın, varsın çok gizli bir proje olsun, milli bir proje olsun, hakkıyla yapılsın.

Bu zamana kadar sürekli yalanladın, bu iş bu şekilde olmaz dedin, seçime bir ay var, aa, bir baktık sanki hiç böyle şeyler denmemiş gibi bir üreticinin 10 yıllık üretimden kalkmış patentini alıp bir tablete tübitak yazılımı yükleyip işte yeri otomobil diye çıkarıyosun.

İşi bilen insanlar, siz sıfırdan araç yapacağız dediniz, bu araç 10 yıllık Epilson platformu, Bls, Saab 9-3 neyse bu araba da o, büyük ihtimalle Prototip olarak alınmışlar, üretim falan da söz konusu değil, bir açıklama yapın dediler, yerli projeyi yedirmeyiz oldu olay.

Camide ayakkabı çalana tühh diye tüküren adama ahlaksız adam Allah'ın evinde tükürüyor diyen yavuz hırsıza döndü olay.

İnsanlar hemen olayı particiliğe getiriyor. Bu zamana kadar kurulduğundan beri ben istisnasız AkPartiye oy verdim.
Oy verdim diye eleştirmiyim mi yani.
İnşaat sektöründen, üretime teknik olarak beğenmediğim eleştirdiğim onlarca husus var, ne yani konuşmayacak mıyız.

İnsanlar bir zümreye tabii olunca istisnasız tüm kabullerini kabul edeceğiz gibi bir mukallitliği aidiyet, vefa sanıyorlar.

Bilakis eğer davanız haksa en büyük zararı batıla, doğru olmayana hak diyerek veriyorsunuz. O zulüm döner dolaşır bir gün o zümreyi vurur.

Tümden kabul, tümden retçilik ilkel bir algının ürünü. Her zümrede bunu görüyoruz açıkca FG hareketinde de, particiikte de her yerde buram buram bu var.

Ne kadar rahatsız edici bir durum.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Zaten sorun açıklamadıklarında değil abim, açıkladıklarında :)

Kimse koca devlette olsa 1 senede preimum düzeyde bir araç üretecek düzeye gelmesini beklemez, haksızlık olur.
Varsın yıllar alsın, varsın çok gizli bir proje olsun, milli bir proje olsun, hakkıyla yapılsın.

Bu zamana kadar sürekli yalanladın, bu iş bu şekilde olmaz dedin, seçime bir ay var, aa, bir baktık sanki hiç böyle şeyler denmemiş gibi bir üreticinin 10 yıllık üretimden kalkmış patentini alıp bir tablete tübitak yazılımı yükleyip işte yeri otomobil diye çıkarıyosun.

İşi bilen insanlar, siz sıfırdan araç yapacağız dediniz, bu araç 10 yıllık Epilson platformu, Bls, Saab 9-3 neyse bu araba da o, büyük ihtimalle Prototip olarak alınmışlar, üretim falan da söz konusu değil, bir açıklama yapın dediler, yerli projeyi yedirmeyiz oldu olay.

Camide ayakkabı çalana tühh diye tüküren adama ahlaksız adam Allah'ın evinde tükürüyor diyen yavuz hırsıza döndü olay.

İnsanlar hemen olayı particiliğe getiriyor. Bu zamana kadar kurulduğundan beri ben istisnasız AkPartiye oy verdim.
Oy verdim diye eleştirmiyim mi yani.
İnşaat sektöründen, üretime teknik olarak beğenmediğim eleştirdiğim onlarca husus var, ne yani konuşmayacak mıyız.

İnsanlar bir zümreye tabii olunca istisnasız tüm kabullerini kabul edeceğiz gibi bir mukallitliği aidiyet, vefa sanıyorlar.

Bilakis eğer davanız haksa en büyük zararı batıla, doğru olmayana hak diyerek veriyorsunuz. O zulüm döner dolaşır bir gün o zümreyi vurur.

Tümden kabul, tümden retçilik ilkel bir algının ürünü. Her zümrede bunu görüyoruz açıkca FG hareketinde de, particiikte de her yerde buram buram bu var.

Ne kadar rahatsız edici bir durum.

dediklerine katılıyorum, oraya zaten bu yüzcen kayıt düştüm, "eğer emin ellerde yönetşliyorsa" diye, akğ maalesef, her cümlenin içini boşalttı, bu yüzden,,, açıklamada, 3-5 yıl zaman tasarrufu diyorlar, sormazlarmı, 13 yıldır neyi bekledin,.amma hangi konuda geç değillerki,...akp ye yıllarca para akıtan yeşil kırmızı sermaderlar, bunun karşılığını almadan durularmıydı....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...