Yerel seçim tercihiniz ne yöndedir?

Enes

İhvan Forum Üye
Kişisel kararımdır; Bu seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediyesi dışında hiçbir sandıkta Ak partiye oy vermeyeceğim.

Genel mecliste Saadet partisine, ilçe de ise boş oy atmayı düşünüyorum.

Darul_Beka

Profesör
Kişisel kararımdır; Bu seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediyesi dışında hiçbir sandıkta Ak partiye oy vermeyeceğim.

Genel mecliste Saadet partisine, ilçe de ise boş oy atmayı düşünüyorum.
bu kararınızı siyanist İsrail ve batı duysa sevinçle karşılardı
cumhurbaşkanının kaybettiği her oy bunlarca sevinçle karşılanacaktır bundan emin olun

alanyali07

Kıdemli Üye
belediye seçimlerinde adaya bakarım..
izmirde olsaydım kesin zeybekçi derdim.. . chp izmiri resmen varoş bir şehre çevirdi..
ankarada mansur yavaş derdim..

şuan bulunduğum şehirde akp yüksek oranda kazanacak gibi duruyor.. aday da iyi ve sevilen birisi bence..
muhtemelen akp adayına vereceğim..
tabiki zaman var kararlar değişebilir..

Darul_Beka

Profesör
belediye seçimlerinde adaya bakarım..
izmirde olsaydım kesin zeybekçi derdim.. . chp izmiri resmen varoş bir şehre çevirdi..
ankarada mansur yavaş derdim..

şuan bulunduğum şehirde akp yüksek oranda kazanacak gibi duruyor.. aday da iyi ve sevilen birisi bence..
muhtemelen akp adayına vereceğim..
tabiki zaman var kararlar değişebilir..
BELEDİYE SEÇİMİNDE ADAYA BAKARIM DÜŞÜNCESİ EGOİSTÇE VE MENFAATÇİ BİR TUTUMDUR
adaylar umrumda değil
ben davama bakarım
cumhurbaşkanımıza mazlumlar adına ve hakkın yanında olduğu için destek verdim
iyi ekonomi yönettiği için yada bana menfaat kazandırdığı için değil
SEÇİM SONUCUNDA CUMHURBAŞKANI KAN KAYBETTİ DİYE AĞZI KULAKLARINA VARAN SİYONİST UŞAKLARINI GÖRMEMEK İÇİN
ADAY UMRUMDA DEĞİL DİYORUM
iyi adayın bana kazandıracağı ufak bir menfaattir
ama
DAVAMI
MENFAATİME ASLA DEĞİŞMEM

alanyali07

Kıdemli Üye
ADAYA BAKMAM DÜŞÜNCESİ HOLİGANCA FANATİK VE AKILSIZ BİR TUTUMDUR.

adaylar umrumda değil
ben davama bakarım
adaylar umrumda değil diyerek davana ihanet ediyorsun.
o adaylar da belirlenirken rasgele belirlenmiyor.

mazlumlar adına olmak ve hakkın yanında olmak için aynı zamanda ekonomiyi iyi yönetmek de gerekiyor. israf ekonomisinden üretim ekonomisine geçiyoruz diyen de destek verdiğin erdoğandı.

SEÇİM SONUCUNDA CUMHURBAŞKANI KAN KAYBETTİ DİYE AĞZI KULAKLARINA VARAN SİYONİST UŞAKLARINI GÖRMEMEK İÇİN
israil dostumuz diyen de destek verdiğin erdoğan ve akpdir.
erbakan kaybetti diye de israil sevindi.. bu durumda sen zamanında erbakanı desteklemeyip akpyi desteklediysen israili sevindirmişsin demektir.
o sevindi bu sevinmedi diyerek ülke yönetilmez oy da verilmez. akılla verilir.

ama
DAVAMI
MENFAATİME ASLA DEĞİŞMEM
İYİ ADAY BANA VE HERKESE KAZANDIRIR. DAVA İYİ ADAYLARLA YÜRÜR, BOŞ SLOGAN HOLİGANİZMLE BOŞ KAFALARLA YÜRÜMEZ.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
karamollaoğlu, uğur dündara, davam kitabını plaket verdi diye, namusluca olduğunu varsayarak eleştirenlerin, eğer o namus anlayışları duruyorsa, fazıl sayın konserine gidişide eleştirmelerini bekliyorum, aslıına bakarsanız beklemiyorum....

gamsız

Profesör
adaylar umrumda değil
ben davama bakarım
ama
DAVAMI
MENFAATİME ASLA DEĞİŞMEM
ALLAH RAZI OLSUN, DAVA NIN NE OLDUĞUNU HALA ANLAMAYANLARA GELSİN.

gamsız

Profesör
karamollaoğlu, uğur dündara, davam kitabını plaket verdi diye, namusluca olduğunu varsayarak eleştirenlerin, eğer o namus anlayışları duruyorsa, fazıl sayın konserine gidişide eleştirmelerini bekliyorum, aslıına bakarsanız beklemiyorum....
BEKLEME RED BEKLEME O DURAĞA OTOBÜS GELMEYECEK

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ben sayın MADURO ya oy vereceğim. Yerelde ve genelde kimi aday gösterirse kabulümdür. @Enes bu saadete niye oy vereceğini anlamadım. Adamları kavga ettirmek mi istiyorsun, CHP ile aralarında fark yoksa da bunlar daha müslüman sosyal demokrat mı demek istiyorsun. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
İstanbul ve Ankara için ince hesaplar

31 Mart akşamı, seçimlerin hangi partiler için zafer, hangileri için yenilgi olacağına dair yorumlar, ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara sonuçları üzerinden yapılacak.
Doğru mu, yanlış mı, ayrıca tartışılır ama böyle bir psikolojik iklim oluşmuş durumda.

Haliyle, bu iki mega kent ile ilgili gelişmeler, aday profilleri, seçmen davranışları, gibi konular herkesin ilgili alanına giriyor.
Anket firmalarının saha çalışmalarının satır araları, akıllardaki bir takım sorularla ilgili önemli ipuçları veriyor.

Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı ankette seçmene sorulan bir soru ve bu soruya verilen yanıtları bu bağlamda değerli buluyorum.
İstanbul için yapılan çalışmada sorulan sorulardan bir tanesi şu:
“Bu pazar bir seçim olsa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti/Binali Yıldırım’a mı, CHP/Ekrem İmamoğlu’na mı, yoksa MHP, İyi Parti ve HDP dışında diğer bir partiye mi oy verirsiniz?”

MHP-İYİ PARTİ-HDP SEÇMENİNİN 3/4’Ü ‘PARTİMİN DEDİĞİNİ YAPARIM’ DİYOR

Soruya gelen yanıtlar, ittifakın diğer paydaşlarının Ak Parti ve CHP’ye hangi oranda oy verebileceğini göstermesi bakımından kıymet arz ediyor.
Binali Yıldırım’a oy veririm diyenlerin parti aidiyetlerine göre dağılımı şu şekilde:
Ak Parti: %98,2, CHP:%1,4, MHP:%74,9, HDP:%4,1, İyi Parti:%4,9, Diğerleri:%16,3 Oy kullanmayacağım/Kararsızım:%24
CHP adayı Ekrem İmamoğlu içinse, yine parti aidiyetlerine göre verilen yanıtların istatistiki verileri şu şekilde:
CHP:%95,7, Ak Parti: %1,2, MHP:%8,1, HDP:%75,6, İyi Parti:%71,4, Diğerleri:%10,9, Oy kullanmayacağım/Kararsızım:%28,1
Bu verilerin okumasını yaptığımızda ki, buraya taşımamızın temel gerekçesi de bu, İstanbul’da Ak Parti ve CHP’nin ittifak ortaklarının seçmen kitlesinin aşağı yukarı yüzde 70,75’i, taraftarı oldukları partilerin kararlarına sadakat gösterecek gibi görünüyor.
Bir başka deyişle, bu veriye göre İstanbul’da MHP seçmeninin takribi yüzde 75’inin Ak Parti adayına, İyi Parti ve HDP seçmeninin de aynı orana yakın kısmının CHP adayına oy vereceği anlaşılıyor.
(HDP henüz ne yapacağına dair net bir açıklama yapmadı ama İstanbul’dan aday çıkarmayıp CHP’ye destek verme ihtimali yüksek)

MART 2014’E Mİ HAZİRAN 2018’E Mİ BAKMALI

31 Mart seçimleriyle ilgili tahmin ve değerlendirme yaparken, hangi seçim sonuçlarını baz almak daha uygun olur diye bir soru karşımıza çıkıyor.
2014 yerel seçim sonuçları mı?
24 Haziran sonuçları mı bir fikir verebilir?
Bu konuda kulak verdiğimiz siyaset bilimci ve araştırmacılardan farklı farklı görüşler işitiyoruz.
Yerel seçimler sadece yerel seçimlerle kıyaslanır diyenler de var, ‘İttifaklaşma’ ortamı 2017 referandumundan sonra başladığı için, son seçimi baz alarak tahmin yürütmek gerekir diyenler de.
İşin aslı, 2014 ve 2018 seçim sonuçlarının aritmetiğine ittifak mantığı üzerinden baktığımızda arada çok büyük farklar olmadığı da görülebiliyor.
Sadece 2014’te İyi Parti olmadığı için, o seçimler üzerinden ilerlemek yanıltıcı olabilir.
O yüzden, İstanbul özelinde son seçimler ve partilerin aldıkları oylara bakarak bir hesap yapabiliriz.
24 Haziran 2018 seçimlerinde İstanbul’da partilerin aldıkları oyları, bugünkü ittifak denklemine vurduğumuzda, Ak Parti ve MHP oylarının toplamı yüzde 51, CHP, İyi Parti ve HDP’nin oylarını topladığımızda da yüzde 47,1 oranında bir sonuç karşımızda duruyor.

YILDIRIM İLE İMAMOĞLU ARASINDAKİ MAKAS AÇILIR MI DARALIR MI?

Bu mantık, sandık sonuçlarıyla örtüşürse, İstanbul seçimlerini Ak Parti adayı Binali Yıldırım 4 puan farkla kazanacak demektir.
Ama göz ardı edilemeyecek başka bir faktör daha var:
Yukarıda aktardığım soruya verilen yanıtlar üzerinden, ittifak paydaşlarının yani, MHP, İyi Parti ve HDP’nin seçmeni olup da, parti kararına göre hareket etmeyeceğini dile getiren ¼ oranındaki seçmenin kararı.
Bu cümleyi, iki taraf için de geçerliliğini koruyan ‘Kararsız’ kitlenin belirleyici konumundan bağımsız olarak kullanıyorum tabi.
Bu grupta yer alan seçmen kitlesinin yapacağı tercihlere göre, sonuçlar adayların lehine ya da aleyhine gelişebilir.
A&G Araştırma’dan Adil Gür ve Konsensüs’ten Murat Sarı, şu an için İstanbul’da Binali Yıldırım’ın 5,6 puan önde olduğunu söylüyor.
Makas daha da açılır mı?
Yoksa biraz kapanır mı?
Sanıyorum, bunu kampanya döneminin iklimi/rüzgarı belirleyecek.

Mehmet Acet

YENİ ŞAFAK

gamsız

Profesör
yaw gamsiz soz ben sana 50 lira fazlasini verecegim birak su trollugu. İnan para icin değmez
sen hastamısın ya ben haftada bir yeni asgari ücreti alıyorum bırakılırmı yaaaa, delimisin nesin , bak ,şssizsen torpil yapayım sanada koş gel kadro dolmadan

ALLAHUMMESSABİRİN Rabbim böyle saftorik müslümanları kurtar bizlerden ıslah et onları.

böyle bir adamı sevdik ve ona Rabbimizin yardımcı olmasını bile istememizden rahatsız olan adamların savunmları bu kadar işte en adi solcuların kullandığı jargonlar ...

Son düzenleme:

gamsız

Profesör
yaw gamsiz soz ben sana 50 lira fazlasini verecegim birak su trollugu. İnan para icin değmez
sen vicdan trollüysen buyur buna cevap ver
"""ANKARADA İSTANBUL DA AKPARTİ KAZANMASIN DİYE CHP YE OY VER SEN GİT ADIYAMANDA CHP DEN HDP DEN OY İSTE"""

hadi konuştur vicdanını , ulan dinsiz ipsiz sapsız solak ALLAH düşmanına oy vereceğime eksikte olsa hatalıda olsa müslüman olan birine oy veririm de ve dedirttir göreyim..