Yeniden diriliş | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yeniden diriliş

Alper...

MarmaranınKralı
İhvan Üyesi
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Puanları
0
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
YENİDEN DİRİLİŞ

Rabbime hamdu senalar ve Habibi Seyyidina Muhammed Mustafa’ya sallallahu aleyhi vessellem salatu selamlar ,Ehli beytine ,ashabına, peygamberlere ve Allahın dostlarına ayrıca Hazreti Ademden aleyhisselam, bu zamana kadar gelmiş geçmiş tüm iman sahiplerine selamlar olsun.

Kavuştuğumuz zaman dilimleri; o kadar bereketli, o kadar faziletliki anlatmaya ne ilmim ne de vaktim yeter. Rabbimin izniyle ,bu mübarek Rebiulevvel ayı ile ilgili birkaç satır yazı yazacağım.İlk yazı yazmaya başladığımda (2007- mevlid) demiştim ki;” Kutlu doğum haftası biz Müslümanlara ; gelen ilkbahar mevsimi gibi müjdedir” Evet, Müslümanların tekrardan canlanma zamanı gelmiştir artık.Uyuyan devin ,uyanma vaktidir vakit.Toprağın altında ,yeşermeyi bekleyen tohumun filizlenme zamanıdır zaman…”

Bundan asırlar evvel; Hazreti İbrahim’in aleyhisselam duası, Hazreti İsa’nın aleyhisselam müjdesi teşrif etmişti dünyaya. Hazreti Peygamberin sallallahu aleyhi vessellem doğumundan evvel nice alametler belirmişti.İnsanlar farkındaydı dünyada olan değişikliğin. Dünya değil, Kainat yenileniyordu,süsleniyordu adeta.

Nasıl sevinilmez ki; Hazreti Allahın “Sen olmasaydın (habibim) sen olmasaydın , eflaki (alemleri) elbette yaratmazdım”” buyurduğu Habibullah sallallahu aleyhi vessellem dünyaya teşrif ediyordu.Rahmet yayılıyordu dalga dalga tüm dünyaya. Melekler saf tutmuştu , Hazreti Amine annemizin evinde. Şeytan bile dalga dalga tüm dünyayı saran bu rahmetten istifadeye yeltenmişti.Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi vessellem doğduğun da melekler iblisi okyanusların ortasına götürüp, Ellerinde ki tokmaklarla iblisi dövmeye başladılar. Uyanık çakal o an dedi ki; “Ey Rabbim, tüm mahlukatın rahmetine sebeb olan Muhammedin doğdu, bana azap edildi.Bana da rahmet et.” Deyince dayaktan kurtuldu ve böylece Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi vessellem tüm yaratılmışlara rahmet oldu.

Zira o rahmettir, Bir ayeti celilede buyurulduğu üzere ;” Vema ersalnake illa rahmetellil alemin” Evet,doğruydu.Amenna ve saddakna..Ey nebi sallallahu aleyhi vessellem, sen rahmetsin.Düşünün ki şeytan bile bu rahmetten istifade ettiyse .Neden, Niçin o Rasulullah’ı sallallahu aleyhi vessellem sevenler,bu rahmetten istifade etmesin.

O Nebi sallallahu aleyhi vessellemki; annesinden doğarken dahi “ Ümmetim ümmetim ümmetim “ diyordu.Bu mırıldanışını Ebesi ,Şifa ebe duyduğunda şaşırmıştı.Hayatında ilk defa bir bebeğin doğarken ağlamayıp konuştuğuna şahit olmuştu. O Peygamber ki sallallahu aleyhi vessellem mahşerde dahi “ümmetim ümmetim ümmetimi isterim ya rabbi” diyecek ve sen elinde fırsat olduğu halde yerinden kıpırdamayacaksın.

İnsanlar hüsrandadır demiştim bir evvelki yazımda [Hakkı anlatmak] Asr suresinde belirtildiği gibi ancak iman edip , Salih ameller işleyen ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır. O makalemde bazı husullara değinmemiştim. Hazır mevzu o noktaya gelmişken bazı açıklamalar daha yapayım.

İmam Şafii Hazretleri buyuruyor ki bu sure için “ Kuranda başka hiçbir sure nazil olmasaydı ,pek kısa olan bu asr suresi,insanların dünya ve ahiret saadetlerini temin bakımından yeterdi.”

İnsanları islama çağırmalıyız, Davet etmeliyiz.Dünya bir oyun ve oyalanma yeridir.Günümüzde nice insanlar islamı tanımıyor. Sorduğunda ise “ müslümanım, sen kalbime bak,kalbim temiz” diyor ama eseri tavır ve hareketlerine ,yaşamına sirayet etmiyor.

İnsanlar gerçekten uyuyor.Namaz kılıp ibadet edenler bile gaflete düşüyor.Dizileri, filmleri takip etmekten , yapacağı vazifesini unutuveriyor.Örnek vermek gerekirse; namazı ele alalım.Günde beş vakit. Sabaha kalkmaz, öğle ve ikindi iş yerinde, Akşam iş dönüşü, Yatsıda da yorgun oluyor ne zaman kılsın , hazır televizyonda da yeni bir film başlamışsa bide….Ama ölüm ,ne zaman ,nerede, ne şekilde yakalayacağı belli olmuyor.

Şimdi önümüzde bir kandil var.Rabbim fırsat verirde sağ salim, sağlık ve afiyet üzere kavuşursak , Hazreti Peygamberin sallallahu aleyhi vessellem doğumunun yıl dönümünü yad edeceğiz .Bu süre zarfında yeniden dirilelim ve hatimler okumaya ,salatu selamlara daha bir önem verelim. İnşaAllah bu bahislere daha sonraki yazılarımda da devam edeceğim. Mevlam hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.İnşaAllah Müslümanlar yeniden dirilecek ve İslam eski günlerine dönecek.

10 Mart 2008
2 Rebiul Evvel 1429
Pazartesi
Alper...
 

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Puanları
83
Yaş
53
Allah razı olsun Alper ağabeyim. İnşallahu Teala, Rahmet vesilesi Habibullah mübarek Resulullah efendimizin, mahbub varislerinin aşikar olup galip kılınacağı bir döneme giriyoruz. İnşallah diyoruz. Ümid ediyoruz. Mevla'mızdan diliyoruz.
 

cicek demeti

Sükut
İhvan Üyesi
Katılım
7 Ocak 2011
Mesajlar
11,683
Puanları
0
Rabbim razi olsun can kardesim..Hakkiyla ummetligimizi yapiyorduruz inseallah..
 

Alper...

MarmaranınKralı
İhvan Üyesi
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Puanları
0
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Rabbim,razı ve memnun olsun.İnşaAllah ihya edenlerden oluruz...
 

eylül

Veled-i kalbî
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Puanları
0
Alper; yer yer düşündürdün, yer yer tebessüm ettirdin, eyvaAllah kardeşim.

Yalnız ne zaman yeni tarihli yazılarını okuyacağız? :)
 

Alper...

MarmaranınKralı
İhvan Üyesi
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Puanları
0
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
:) Yeni tarihli yazılar için kendimi nadasa bıraktım,yakındır hocam.lakin konu bulamıyorum ve kendimi tekrar etmekte istemiyorum...
 

eylül

Veled-i kalbî
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Puanları
0
Mesnevi'de olmasın aradıkların :)
 

Alper...

MarmaranınKralı
İhvan Üyesi
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Puanları
0
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
mesnevi... :) olabilir... Evet, yarın yada ilk boş vaktimde, mesnevi için yazdığım ve şimdi sözünle hatırladığım bir yazımı paylaşayım...
 

eylül

Veled-i kalbî
İhvan Üyesi
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Puanları
0
tamam :) bekliyoruz efendim
 
Üst