Yeni Trafik Cezaları ve uygulamalar

alanyali07

Kıdemli Üye
MADDE 74 - Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik İşareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar."
-------------

bu maddeyle beraber yayalara bazı haklar tanındı eskiden farklı olarak.
Amma asıl sorun, bizim insanımızın genelde mevzuat okuma ve anlama becerisi yok.
tvden gazeteden haberden sosyal medyadan nasıl duyduysa o şekilde anlayıp bodoslama dalıyor meseleye.
birkaç haftadır gözlemliyorum trafikte,
artık yayalar sanki kendilerine verilen bu gazla beraber nereden geçmek isterse oradan hop yola atlayıveriyor.
sağa sola bakmak bile yok bazılarında.
"her zaman heryerde araba bana yol vermek zorunda " diye algılamış demekki..

bunu da show haber misali programlar abartarak veriyor, yayalara istediğinizi yapın deniyor.

halbuki bu madde ışıkların olmadığı, görevli memurların olmadığı yerlerde geçerlidir.

amma bizim yayalarımız "ışık olsa bile yola atlarım araba durur" olarak anlamış bunu..

son günlerde kuralsız yola atlayan yaya sayısında epey bir artış gözlemledim..
umarım bu durum yeni yaya kazalarına yol açmadan düzenli bir şekilde uygulamaya geçer..
yoksa alışmamış g.tte don durmaz misali bir uygulamaya yol açacak. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
MADDE 74 - Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik İşareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar."
-------------

bu maddeyle beraber yayalara bazı haklar tanındı eskiden farklı olarak.
Amma asıl sorun, bizim insanımızın genelde mevzuat okuma ve anlama becerisi yok.
tvden gazeteden haberden sosyal medyadan nasıl duyduysa o şekilde anlayıp bodoslama dalıyor meseleye.
birkaç haftadır gözlemliyorum trafikte,
artık yayalar sanki kendilerine verilen bu gazla beraber nereden geçmek isterse oradan hop yola atlayıveriyor.
sağa sola bakmak bile yok bazılarında.
"her zaman heryerde araba bana yol vermek zorunda " diye algılamış demekki..

bunu da show haber misali programlar abartarak veriyor, yayalara istediğinizi yapın deniyor.

halbuki bu madde ışıkların olmadığı, görevli memurların olmadığı yerlerde geçerlidir.

amma bizim yayalarımız "ışık olsa bile yola atlarım araba durur" olarak anlamış bunu..

son günlerde kuralsız yola atlayan yaya sayısında epey bir artış gözlemledim..
umarım bu durum yeni yaya kazalarına yol açmadan düzenli bir şekilde uygulamaya geçer..
yoksa alışmamış g.tte don durmaz misali bir uygulamaya yol açacak. :)

Gözlemlemeni nerelerde yaptın.

alanyali07

Kıdemli Üye
Bakan Soylu da bahsettigim mevzuya değinmiş..
Demekki bu konunun bazı yayalarca yanlış anlaşıldığının farkına varılmış.
------
Haber:

Yaya öncelikli trafikte bazı yanlış anlaşılmaların olduğuna değinen Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Trafik ışıkları ve polisin olduğu yerde geçiş üstünlüğü hakkını onlar verir. Geçiş üstünlüğünde eğer kırmızı, sarı ve yeşil ışık varsa ona riayet etmek lazım. Bunların olmadığı yerler var mesela yaya geçitleri, okul ve hastane önleriyle kavşaklar. Buralarda geçiş üstünlüğü yayadadır. Herkes frene basacak kimse kusura bakmasın. Bastırır mıyız? Ben 1 Nisan'dan sonra bastırırım, hiç kimsenin endişesi olmasın."