Yenİ Şafak Sapitti!!!

Enes

İhvan Forum Üye
yeni şafak ı bende protesto ediyorum ve çevremdeki (kendi çabamla yaptırmış olduğum) abonelikleri iptal ettiriyorum...

hiç hoş değil...

faiz yiyende verende aracı olanda lanetlenmiştir...

Umut yolcu

Üye
KARDEŞ sen daha yeni anlamışsın bazı şeyleri..Biz yenişafağı uzun zaman önce tarihe gömdük... yani anlatabiliyorumdur inşallah.. Tabi okuyoruz.okumuyoruz değil..

bu reklam konusunda fazla bişe söylemicem...

Mehmet efe kardeşimizinde dediği gibi biz yenişafakı çoktan tarihe gömdük. ^^Hak geldi batıl zail oldu^^

Ebu Huzeyfe

Asistan
Web sitesi
www.misakonline.com
Yeni Şafak, Vakit ve Zaman gibi gazeteler konusunda Milli Görüşçü kardeşlerin fikir bildirmeleri ancak kargaşaya neden oluyor. Çünkü onlara göre kargadan başka kuş yok. Tabirim biraz mazur görülsün.

Selam ve Dua ile...

Enes

İhvan Forum Üye
Yeni Şafak, Vakit ve Zaman gibi gazeteler konusunda Milli Görüşçü kardeşlerin fikir bildirmeleri ancak kargaşaya neden oluyor. Çünkü onlara göre kargadan başka kuş yok. Tabirim biraz mazur görülsün.

Selam ve Dua ile...

:) güzel bir benzetme... ben de katılıyorum...

vakit okuyorum ve duruşunu sonuna kadar koruyan bir gazete olduğunu söylüyorum

td2000

Üye
Ey Rab! Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunların kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.

Hasan

Kardeşiniz
Kısaca kendimizi avutma yöntemi diyebilir miyiz?

Ya da ulaşamadığımız ciğere murdar deme meselesi.

Sanki tiraj 1.5 milyon olunca bir şey değişecek. O zaman daha azgınlaşacak bu gazetelerimiz. O zaman hiç önüne geçemeyeceğiz.

Haramlar tiraja bağlı olarak helale dönüşmezler!

Selam ve Dua ile...

Ah be kardeşim öyle elini taşın altına sokmadan atıp tutmak nekadar kolay dimi.Sen o gazeteleri çıkaran ve dağıtan insanların ne zorluklar çektiğini bilmiyorsun.O gazetenin kağıdını bile ne zorluklarla alıyorlar bir bilsen bunları inan söylemezdin.Bunlar bahane değil diyorsan nacizane çözüm önerilerini bi duyalım da gazetci arkadaşları bu eziyetten kurtaralım,ayrıca bu gazeteler sadece senin gibi düşünenler için çıkmıyor ,herkez bizim şuurumuzda olsa zaten reklama gerek yok her islami gazete 3 milyon tiraj yapar diğer medya ise yaya kalırdı.Bu gazetelerin çoğu masrafları çıkarıp gazetenin devamı için çalışıyor, öyle senin dediğin gibi azıp kuduracak para ile işleri yok onların isteselerde yok zaten biz buna hizmet diyoruz .İslam adına eleştiri yaparken kendi ayağına ateş eden kovboy gibi olma bu ümmeti enson ihtiyacı olan şey tefrikadır.Lütfen biraz geniş düşün ve öyle eleştir en azından empati kurmaya çalış.SELAMETLE.:)

ofli_hakan

Üye
Ah be kardeşim öyle elini taşın altına sokmadan atıp tutmak nekadar kolay dimi.Sen o gazeteleri çıkaran ve dağıtan insanların ne zorluklar çektiğini bilmiyorsun.O gazetenin kağıdını bile ne zorluklarla alıyorlar bir bilsen bunları inan söylemezdin.Bunlar bahane değil diyorsan nacizane çözüm önerilerini bi duyalım da gazetci arkadaşları bu eziyetten kurtaralım,ayrıca bu gazeteler sadece senin gibi düşünenler için çıkmıyor ,herkez bizim şuurumuzda olsa zaten reklama gerek yok her islami gazete 3 milyon tiraj yapar diğer medya ise yaya kalırdı.Bu gazetelerin çoğu masrafları çıkarıp gazetenin devamı için çalışıyor, öyle senin dediğin gibi azıp kuduracak para ile işleri yok onların isteselerde yok zaten biz buna hizmet diyoruz .İslam adına eleştiri yaparken kendi ayağına ateş eden kovboy gibi olma bu ümmeti enson ihtiyacı olan şey tefrikadır.Lütfen biraz geniş düşün ve öyle eleştir en azından empati kurmaya çalış.SELAMETLE.:)

OKUYUCU kardesime katiliyorum.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı

Tefrikanın en başta karşısındayız..Allah için en küçük bi hizmet ve cihad edenin yanındayız...AMMA MÜSLÜMANLAR BİLİNÇLİ OLMALI!...ALLAH YOLUNDA HİZMET VE CİHAD YİNE MEŞRU YOLLARDAN OLMALI...HİZMET EDİYORUM DİYE FAİZLE ÇALIŞAN BİR KURUMUN REKLAMINI YAPMAYI TASVİP ETMİYORUM...
BU PİSLİK DOLU DEVRİN ÖZELLİĞİ MİDİR NEDİR BAZI MÜSLÜMANLAR TAVİZ VERİYOR!!! KALBİMİZ TEMİZ NASIL OLSA DİYORLAR...BEN BUNA KATILMIYORUM...ÖNEMLİ OLAN AZ HİZMET DE OLSA TERTEMİZ HİZMET...BENCE DOĞRU OLAN BU!!! ÇÜNKÜ ZAFERİ VE HİDAYETİ VERECEK OLAN BİZ DEĞİLİZ ALLAH-U TEALA HAZRETLERİ'DİR!!!

faruk

Üye

Bugün biz de faturalarımızı banka aracılığı ile ödüyoruz. Ama o bankanın reklamını yapmıyoruz. Bu şuna benzer:

Kirada oturan birisinin ev sahibi meyhane sahibi. Mecburen kirasını ödemek için her ay meyhaneye gidip kirasını teslim ediyor. Teslimatın ardından hemen oradan çıkması lazım. Oturup buraya gelmişken bir kadeh götürelim diyemez! Veya başka haram bir fiile teşebbüs edemez!
Selam ve Dua ile...
Bankaların faiz gibi haram işlemleri olduğu gibi yukarda da denildiği gibi fatura ödemek,aracılık,havale yapmak gibi hizmet karşılığındaki helal işleri de bulunuyor...

Ben bu reklamlarda banka reklamını görüyorum faizin reklamını görmüyorum...

Mesela Migros'ta içki satılıyor ama orada helal mallarda satılıyor...
Hiç bir din alimi oradan alınan helal bir malın haram olduğunu iddia edemez...
Çünkü şer'an alınan mala bakılır satanın etiketine bakılmaz...

Peygamberimiz de müslüman olmayanlarla ticari ilişkilerde bulunmuştur
Peygamberin bu bu ilişkileri kurması gayrimüslimleri meşrulaştırmamıştır,
kimse bu alışverişlere bakarak peygamber haram fiiller işleyen gayrimüslimlerin reklamını yapıyor filan dememiştir..
O sadece onlarla meşru alışverişler yapmıştır o kadar...

Peygamber hristiyanlar domuz eti,yada faiz yiyorlar diye onlarla ticareti kesmiş midir acaba?

Bu açıdan bakarsak bankayla girilen bir "reklam alışverişi" içinde
faizin reklamı yapılmadığı için ben problem yoktur diyorum...

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
Bankaların faiz gibi haram işlemleri olduğu gibi yukarda da denildiği gibi fatura ödemek,aracılık,havale yapmak gibi hizmet karşılığındaki helal işleri de bulunuyor...

Ben bu reklamlarda banka reklamını görüyorum faizin reklamını görmüyorum...

Mesela Migros'ta içki satılıyor ama orada helal mallarda satılıyor...
Hiç bir din alimi oradan alınan helal bir malın haram olduğunu iddia edemez...
Çünkü şer'an alınan mala bakılır satanın etiketine bakılmaz...

Bu açıdan bakarsak bankayla girilen bir "reklam alışverişi" içinde
faizin reklamı yapılmadığı için ben problem yoktur diyorum...

Kardeşim içki satılan yerden alışveriş yapılmasının caiz görülmediğini duymuştum...
Detay için lütfen bakınız: http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/h...1B8D60BA9DF50DBAF1547D83.node3?haberno=332291

Ayrıyeten banka haricinde fatura ödemek,aracılık,havale yapmak gibi hizmet karşılığındaki helal işleri yapan finans kurumları da var...Neden bankayı tercih edelim ki????

MaADa

Paylaşımcı
arkadaşalar sunuda söylememiz lazım efendimizin ahir zamanla ilgili bir hadisi var '' kişi faiz yemese bile tozunu yutacak'' yaşadığımız zaman ve toplum da ne kadar dikkat edersek ededilm bazı şeyleri farkında olmadan yapıyoruz..ÖNEMLİ OLAN NİYETLER PİREYE KIZIP YORGAN YAKMAK OLMUYOR...

halimselim

Paylaşımcı
bu bankalarla iş yapmayan bir adım geri gitsin.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
arkadaşalar sunuda söylememiz lazım efendimizin ahir zamanla ilgili bir hadisi var '' kişi faiz yemese bile tozunu yutacak'' yaşadığımız zaman ve toplum da ne kadar dikkat edersek ededilm bazı şeyleri farkında olmadan yapıyoruz..ÖNEMLİ OLAN NİYETLER PİREYE KIZIP YORGAN YAKMAK OLMUYOR...
halimselim: bu bankalarla iş yapmayan bir adım geri gitsin.

Kardeşlerim İnşallah bankaya yolum düşmez...
Müslümanlar bilinçli olmalı...Şu dünyada herkes topyekün küfre ve harama gitse biz yine tek başımıza da olsak safımızı belli etmeli ve helal olanla amel etmeliyiz.Toplum bizi değil biz toplumu etkilemeliyiz..

Bakın Üstad Bediüzzaman Hazretleri bu konuda ne diyor:

"Ey nefsim! Deme "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış, herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derdi maişetle sarhoştur." Çünkü ölüm değişmiyor. Firak, bekaya kalbolup baskalasmıyor. Aczi beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor, ziyadeleşiyor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sür'at peyda ediyor.

Hem deme: "Ben de herkes gibiyim." Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musîbette beraber olmak demek olan tesellî ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır."

hamide

Profesör
eğer Zamanla Yenişafak bir reklam yayınlasa

demekki bu marka yada her neyse

dini bir şey diyorduk o derece

güvenmiştik.......

faruk

Üye
Kardeşim içki satılan yerden alışveriş yapılmasının caiz görülmediğini duymuştum...
Detay için lütfen bakınız: http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/h...1B8D60BA9DF50DBAF1547D83.node3?haberno=332291

Ayrıyeten banka haricinde fatura ödemek,aracılık,havale yapmak gibi hizmet karşılığındaki helal işleri yapan finans kurumları da var...Neden bankayı tercih edelim ki????

"banka tercih edilsin" mealinde bir şey yazdığımı zannetmiyorum...
Finans kurumlarının tercih edileceğinde hemfikiriz...

Link verdiğiniz Ahmet Şahin hocanın yazısında benim yazdıklarıma paralel ifadeler var:

"Alışverişte esas olan, verdiğiniz ile aldığınızın helal olmasıdır. Bu anlayış içinde baktığımızda, siz helal olan paranızı veriyorsunuz, karşılığında da helal olan gıda maddesini alıyorsunuz. Ne verdiğinizde haram var, ne de aldığınızda. Öyle ise alışverişiniz sahihtir, bir haramlık söz konusu değildir. Bunda bir şüphe yoktur. Size helal mal satan market, başkalarına da haram mal satıyorsa bu onun sorunudur. Sizin helal alışverişinize bundan bir haram karışması söz konusu olmaz.(Ahmet Şahin) "

Görüldüğü gibi A.Şahin'de içki satılan yerden alışveriş haramdır demiyor..
Yazısının bir bölümünde bir ölçüde dolaylı destekten söz ediyor ki haklılığı elbette var...
Fakat bu banka reklam alışverişinde müşteri olan banka,
parayı ödeyen banka...
Bankalar İslami gazetelere reklam vererek onları finanse ediyorlar,
ayakta durmalarına,büyümelerine katkıda bulunuyorlar..
Terside iddia edilebilir ve çok yanlış olmaz..
Çünkü ortada bir ticaret yapılıyor..
İki tarafında bir kazancının olması normal...

Tek taraflı bir durum ortada yok...
Tıpkı peygamberimizin gayri müslimlerle ticaret yapması gibi..

Peygamber karşı taraf da kazanıyor,büyüyor diye helalin yanında haram fiillerde işleyen gayrimüslimlerle ticareti kesmiş mi kesmemiş mi?...

Aynı şekilde bankaların helal hizmetleri varmı yok mu ?...

içki/ekmek satan migros örneğindeki gibi...

Ayrıca sözü edilen gazeteler de faiz reklam ediliyor mu edilmiyor mu?..
Bunlara dikkat edelim..

raptor252

Üye

TAMAM KARDEŞ SENİ HEMEN ZAMAN'A ABONE YAPALIM SEN BANA ADRESİ GÖNDER YETER BİR AY BENDEN ABONELİK SANA...

BAHÇEM88

Üye
her şey buraya kadar

ben zaten yeni şafağı ahmet taşgetiren çıktığından beri yenişafak almadım. başka herhangi bir gazetede almadım mecbur kalırsam yine yeni şafak alırım kalmasamda hiç bir gazeteyi almam ve ahmet taş getiren çıktı çıkalı 2 yada 3 defa yeni şafak almışımdır.

Finanslar hakkında müftülüğe sorduğumuzda ' onlar size helal kazanç diyorlar , eğer helal değilse bile onların günahı'demişdi.Şahsen bu beni rahatlatmadı bir tanıdığımızla konuştum. Adam ilk önce bir bankada çalışıyordu haram diye ayrıldı bir finans bankasına geçdi , fakat oradaki işleri gördükden sonra temelli istifa ederek banka işinden ayrıldı.Sorduğumda bana verdiği cevap şu ne yazık ki aynı şeyi yapıyorlar .Şimdi bir finans eğer müşterilerinden aldığı parayla tahvil , bono yada devletin herhangi bir faizine o parayı yatırıp yatırmadığını bilemiyoruz.Paramızı evde saklayamayacağımıza göre bize sadece doğrusu bunun olması için dua etmek kalır gibime geliyor