Yeni katil belli oldu

HaZiRuN

Revizyonda
Katılım
15 Ara 2010
Mesajlar
2,591
Tepkime puanı
354
Puanları
0


Netanyahu, kabinenin bugünkü toplantısında Tümgeneral Gantz'ın (52) genelkurmay başkanlığı görevine seçildiğini söyledi, ancak kabine Gantz'ın atama kararını onaylayamadı.
İsrail kabinesi, ayrıca bugünkü toplantısında daha önce genelkurmay başkanlığı görevine önerilen Tümgeneral Yoav Galant'la ilgili atama kararını resmi olarak iptal etti.
Tümgeneral Gantz'ın atama kararının onaylanması için Yüksek Mahkeme'nin, salı günü Tümgeneral Galant'ın itirazını görüşmesi bekleniyor.
İsrail Genelkurmay Başkanlığına daha önce Tümgeneral Galant seçilmiş, bu atama Galant'ın evinin çevresindeki kamu arazilerini izinsiz kullandığı iddiaları ve adı etrafındaki tartışmalar nedeniyle durdurulmuştu.
Galant'la ilgili tartışmalar devam ederken, bu göreve iki ay süreyle geçici olarak atanması önerilen General Yair Naveh'e de itirazlar gelmişti.
Bu arada Haaretz gazetesi, genelkurmay başkanlığı ataması etrafındaki polemikler ve çekişmeler nedeniyle hükümeti eleştirdi.
Haaretz'in konuya ilişkin başyazında, "Politikacılar, hükümetler gelir gider. İstikrarlı bir İsrail ordusu olmadan İsrail de varolamazdı. Netanyahu-Barak hükümeti, geçtiğimiz aylarda devletin vatandaşlarının güvenliğini sağlama ve ordusunun liderliğine ilişkin görevlerine ihanet etmiştir" denildi.
-İSRAİL'İN 20. GENELKURMAY BAŞKANI GANTZ-
İsrail'in 20. Genelkurmay Başkanı olacak Tümgeneral Beni Gantz, 1959 doğumlu. İsrail ordusuna 1977'de paraşütçü olarak katılan Gantz, 1989'da İsrail Hava Kuvvetleri'nin Şaldag biriminin başına atandı, 1994 yılında ise Batı Şeria'daki birliklerin komutanı oldu.
1997 yılında akademik eğitim için ABD'ye giden Gantz, 1999 yılında Lübnan'daki irtibat biriminin, 2000 yılında da yeniden Batı Şeria'daki birliklerin başına getirildi. 2007 yılında ise ABD'de askeri ataşe olarak göreve başladı.
Evli ve 4 çocuk babası olan Tümgeneral Gantz, askeri kariyeri yanı sıra Tel Aviv Üniversitesi'nden tarih diploması aldı. Gantz'ın Hayfa Üniversitesi'nde siyasi bilimler alanında, ABD'de bir üniversiteden de ulusal kaynakların yönetimi alanında master dereceleri bulunuyor.
Emekli olmak için kasım ayında dilekçe veren ve halen Genelkurmay Başkan Yardımcısı olan Tümgeneral Gantz, şu anda kalan izinlerini kullanıyor.
Tümgeneral Gantz, atamasının onaylanmasıyla 14 Şubatta görev süresi dolacak olan şimdiki Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Gabi Aşkenazi'nin yerini alacak.
 
K

Kaçak

Guest
Bakarmısınız manzaraya ...
Bizde 2000 lerden önce genelkurmay başkanı ve taifesi , başbakan kim olsun ona karar verirdi ...
Şukur devir degiştide , yakında bizde bu tartışmaların lezzetini tadarız ...
Sivilliğin gözünü seveyim ...
Lakin biz sivillerde - olmadı genç sivillere işi havale edebiliriz- insanları cennetten alıp , cehenneme , cehennemden alıp cennete koymaya çalışan zihniyete el atsakmı ki ?
Asker -sivil ilişkisinden önce sanırım sivil-kurtarıcı ilişkisi daha muhim ...
 
Üst