Yeni bir sene

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
YENİ BİR SENE

Bismillah.Elhamdulillah.Bizlere hayat bahşeden Rahman'a ( celle celaluhu ) hamdu sena ve sultanlar sultanı Efendimize de sallallahu aleyhi vessellem salatu selamlar olsun.Yeniden bir kez daha hicri bir senenin başlangıcına erdik.Geçen seneler geçti ömrümüzden.Nice ahu figanlar kaldı geriye. Nice gözyaşı ve ızdırap var yorgun bedenimiz de.Hicran,gurbet,mahpus daraltıyor sineleri.Ne zaman vuslat pastası gelecek kapımıza.Ne zaman bitecek sürgün? Ne zaman " seven sevdiğiyledir" zuhur edecek...

İnsan ömrü kum saati misali her an ve her dem erimekte, tükenmekte,bitmekte.Sermayelerin sermayesi olan bu altın herkese verilmiş ancak Sahip çıkılması gerektiği de bildirilmiştir.Çünkü bu altın ötede öyle kapılara anahtar olacak ki, şimdiden kestirmek çok güç...

Vel asr suresinde imandan,salih amelden ,haktan ve sabırdan bahsedilir.Bir insan hayatını bu dörtlünün etrafında samimane geçirirse,amelinde ,işinde riya,iki yüzlülük,sahtekarlık yoksa, müjdeli ayetlerde buyurulduğu üzere cenneti alaya girer

Fakat kim bu dörtlüden uzak bir hayat yaşarsa ki oda hüsrana uğrar.Zira kim imandan yüz çevirirse kendisine elim bir azap tattırılır ( bkz: bakara 24) Kendisini dünya da nimetlere gark olduğunu bilip ,ahirette de aynısıyla karşılaşacağını sanır. Oysa ahirette ferahlık ancak ve ancak iman sahiplerinedir. (bkz:bakara 25)

Her kim hangi kavmin gölgesini arttırırsa o kavimden sayılır.Malumunuz olur ki, önümüzde bir de miladi yılbaşı var.O günde (bazı) Müslümanlar, gayri müslimlerin amelini işliyor ve gölgelerini arttırıyorlar.Yahudi ve Hiristiyanlar sapık bir yol üzeredirler.İstikametlerini şaşırmışlardır ve onları kılavuz yapanlarda yolun sonunu gördüklerinde büyük bir pişmanlığa düçar olacaklardır,Hüsrana uğrayacaklarını anlayacaklardır.

Mevlana celaleddini rumi,mesnevisinde şöyle der , " kuş havada uçarken gölgeside aksedip kuş gibi yerde koşar.Ahmak kişilerde o gölgeyi avlamak için peşinden koşar.Ahmak peşinde koştuğunun gölge olduğundan habersizdir.Yerdeki bir gölge asıl ise hüma gibi uçmaktadır.Bilgisizlikten gölgeye ok atar.okluğu boşalınca üzülür.Ömür tirkesi boşalmış,gölge avı yüzünden halsiz ve perişandır.Rehberi hakkın gölgesi olanı Allah gölgeden kurtarır"

Kuştan kasıt inançtır.Bu kadar din yani inanç arasında hakikisi,orjinali,sağlamı,güveniliri,emini sadece islamdır.İslam haricinde olan inançların hiç bir hükmü yoktur.İnsan kendini aldatıcı,saptırıcı,bataklıkta bırakan inançların peşinde koştukça hiç bir hakikate ulaşamaz ve ayağına dolanan çalılara takılıp düşüverirler.

İnsan Allah’ın indirdiği kur'an'a ve peygamberine iman etmedikçe hakikate ulaşamaz,kavuşamaz,vasıl olamaz.Ömrünü boş emellerle bitirir.Sonucunda hüsrana uğrar.Oysa ki serveri kainat sallallahu aleyhi vesselleme uyanları sıratı müstakimde sabit kılarlar bi iznillah.

Her ne kadar günahımız olursa olsun,kalbinde zerre miktarı iman bulunan kişi sevdiği büyük şahsiyetlerin yanına en önemlisi Muhammed Mustafanın sallallahu aleyhi vessellem yanına gidecektir.(inşaallah) Bunun için islamı doğru anlamalı ve doğru uygulamalıdır.

Hicri yılbaşının müslümanlara canlılık katması gerekir,kalplerinde heyecan hasıl olmalı.Zira hicret demek dinin çekirdeği yarıp çınarlaşması demektir.Her sene bu çınarın dalları biraz daha uzuyor,bu çınarın öz suyu ehli imandır ve onların samimi çabalarıdır.

Bu senede gayretle hizmet edeceğiz,ne gerekiyorsa, ne yapabiliyorsak karınca kararınca yapacağız ve safımızı belirleyeceğiz.Hem müslüman olup hem de gayri müslimin gününü gecesini kutlamayacağız.Bize bizim gün ve gecelerimiz yeter.

"Ehli kitaptan bir çoğu arzu etmektedir ki, sizi imanınızdan sonra çevirip kafir etseler."(bakara 109) Bu yılbaşları ve bu tür rezillikler hep bu uğurda planlanmış çalışmalardır. Bizlere düşen hile ve tuzaklara düşmeden şuurluca yaşamak ve yaşadığı iman üzere emaneti teslim etmektir.

İçinde bulunduğumuz Muharrem ayımızı ve Hicri yılbaşımızı en içten kalbi muhabbetlerimle kutlar,Bu yeni senenin ümmeti muhammed için hayırlara vesile olmasını cenabı mevlamdan dilerim...

17 Aralık 2009
1 Muharrem 1431
Perşembe
Alper...
 
Üst