Yeni Bir Güneş Sistemi Bulundu... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Yeni Bir Güneş Sistemi Bulundu...

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
34
Web sitesi
www.gencislam.comYeni keşfedilen sistem, şimdiye kadar bulunan en fazla ve en küçük gezegen barındıran ilk sistem olma özelliği taşıyor.


Kepler Uzay Teleskopu’nun verilerini inceleyen araştırmacılar, Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dolaşan, 6 gezegenli yeni bir sistem keşfetti.

Kepler-11 ismi verilen sistem, şimdiye kadar bulunan en fazla ve en küçük gezegen barındıran ilk sistem olma özelliği taşıyor.

2 bin ışık yılı uzaklıktaki sistemdeki gezegenler, birbirlerine ve yıldızlarına, güneş sistemindeki gezegenlerden çok daha yakın. Katı ve gaz karışımından meydana gelen ve yüzeyleri kayalık olan gezegenlerde su da bulunuyor.

Sistemdeki beş gezegenin yörünge süresi 10 ile 47 gün arasında değişirken; daha dıştaki gezegen, yörünge yolculuğunu 118 günde tamamlıyor.

NASA’nın Kepler bilim ekibi üyesi Jack Lissauer, Kepler-11’in oldukça şaşırtıcı bir sistem olduğuna dikkat çekiyor...

Lissauer, "Kepler teleskobu ile şimdiye kadar en fazla 3 gezegeni olan yıldız bulmuştuk ki Kepler-11 ile bu sayıyı geçtik. Bu tip sistemlerin çok yaygın olmadıklarını biliyoruz." dedi.

Mayıs 2009’da uzay çalışmalarına başlayan Kepler Uzay aracı, görev süresinin dolacağı 2012 yılına kadar Dünya benzeri gezegenleri aramaya devam edecek.
 
Üst