Yeni Asya'nın Farkı

ibrahimi

Has Uşak
Erdem kardeşim, bu yaptığınız; ekmekle birine vurmaktır. Ben de ekmekle kendimi korumaya kalksam , nimete istihfaf olacak.

Ben bu başlığı gazetemi Zaman gazetesi ile veya bir başka gazete ile kıyas etmek için açmadım

Yeni Asya'nın Risale-i Nur çizgisindeki tarz-ı hareketini göstermek istedim. Baykal'ın istifasının ardında hiç kimsenin bilemediği entrikalar olduğu ve dengenin kurulmasının mümkün olmadığını, her yorumun Baykal'a hizmet ettiğini göstermek için açtım.

İstedim ki gerek bu forumdaki kardeşlerim, gerek Zaman Gazetesi gibi kardeşlerim omuzlarına atılan bu akrebi görsünler.

Bilsinler ki, ehl-i ukba en adi adam, ehl-i dünya bir padişahın üstündedir.

Elbette, herkezin dengi ile muhattab olması hem uhrevi hem dünyevi bir kaidedir.
Neyse...
Rica ediyorum, amacı tarafgirlik olmayan bu başlığı tarafgirlik noktasına çekmeyiniz.

Riya olmasın. Eğer Risale-i nur terbiyesine -az da olsa sahip olmasa idim- şu yazınız tam münakaşaya bir zemin olacaktı.

Muhabbetle
Tam da bugünlerde Deniz Baykal ve Zaman gazetesi konuları işlenirken,sizin Yeni Asya farkı diye açtığınız konu,bizi onları eleştirdiğiniz düşüncesine sevketti.
Madem Zaman gazetesi ile karşılaştırmıyorsunuz,Yeni Asya'nın hangi gazete veya gazetelerden farkı nedir ve bunu ne üzerine anlatmak istediniz konunun içeriğinde çok belli olmuyordu bu mesajı yazana kadar.Münakaşa edeceksen fikri olarak ederiz farketmez,selamlar :)

agbi

Yasaklı
Duha

İstedim ki gerek bu forumdaki kardeşlerim, gerek Zaman Gazetesi gibi kardeşlerim omuzlarına atılan bu akrebi görsünler.

Cümlenizi açarmısın anlıyamadım.

Ayrıca Forum haclenmeden önce

M.Kutluların kızının öldürülmesini buraya getirmiştim.Uyuşturucu zikredilerek öldürüldü bana göre.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Duha kardeşim,yeni asyayı DP yada DYP'den soyutlamanı komedi olarak görüyorum.Siz DP 'li olmayabilirsiniz.ancak gazeteniz hala dp haberleriyle doluydu.Son bikaç aydır değişme olduysa bilemem.

.

Kardeşim, Yeni Asya'nın Demirelci olmadığını söyledim. Hiç bir zaman da Demirelci olmadı. DP'den de soyutlamış değilim.

Sonra DP'ci veya Demirelci olunsa ne olur? Birileri Erbakancı SP ci, birileri Tayyipçi AKPci ya.
İş ve amel noktasında ne fark var?

Biri Kur'an'ın yarsı ile hükmedelim dedi. Diğeri "İslami faiz meslesini aşalım" dedi.

Biri Kur'an muhalefet ile Kur'ana hizmet etmek dava etti.
Hepsi yalan söyledi. Hepsi cinayet etti.
Oysa şu siyasetin perensibi menfaattir. Menfaat için hareket canavarlıktır. Canavarlık için yalan söylemek hangi şeriat fetva vermiş.

İslam açısından bakarsak hiç birinin İslam'a uygun tarafı yok.

Demek sen İslam'a uygun olamayan bir tarafı seçip tarafgirlik yapıyorsun. Ben de İslama uygun olmayan birini seçip tarafgirlik yapıyorum. Farkımız nedir?

Ben (biz) hiç filan partiden olmayın, dedik mi?

Sen filan partidesin yoldan çıkmışsıın dedik mi?

siz de demeyiniz.

bu siyasette ehven yani zararı en az vereceğine inandığımıza oy veriyoruz. Siz de hangi partiye oy verirseniz verin ehven diye oy verin.

O zaman o parti bize zarar vermez. Ama paritinize hayr-ı kesir adına oy verseniz, işte en büyük cinayettir.

Demek biz cinayet işlemiyoruz.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Tam da bugünlerde Deniz Baykal ve Zaman gazetesi konuları işlenirken,sizin Yeni Asya farkı diye açtığınız konu,bizi onları eleştirdiğiniz düşüncesine sevketti.
Madem Zaman gazetesi ile karşılaştırmıyorsunuz,Yeni Asya'nın hangi gazete veya gazetelerden farkı nedir ve bunu ne üzerine anlatmak istediniz konunun içeriğinde çok belli olmuyordu bu mesajı yazana kadar.Münakaşa edeceksen fikri olarak ederiz farketmez,selamlar :)

Siz görmek istediğiniz gibi görmüşsünüz.

Dindar bası ve dindar kardeşlerim beyhude bir konu üzerinde boğulmuştu.
Yeni Asya tam da bu zamanda çıkıp böyle hallerde Müslümanların nasıl bir tavır takınacağını gösterdi. Ölçüyü verdi.

Dedi, dışardan takib et. İçine girme. Habere layık bir şey olursa ver. Boğuşmaya dahil olma.

Kıyaslama ise evet, ekser dindar basını ve dindarları Yeni Asya ile değil, ölçü ile kıyasladım.
Bakınız! Ölçü budur. İşte uygulaması burda, dedim.

İyi de ettim.

İşte her şey ortaya çıktı.

Ortalık toz duman. Neyin doğru olduğunu kimse bilmiyor. Müslümanlar beyhude bu boğuşmaya taraf oluyor.

Ayetin tehditlerine muhattab oluyor.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Duha

Cümlenizi açarmısın anlıyamadım.

Ayrıca Forum haclenmeden önce

M.Kutluların kızının öldürülmesini buraya getirmiştim.Uyuşturucu zikredilerek öldürüldü bana göre.

Bahçelerde Maydanoz...

Abicim, meslenenin Kutlular Abi ve kızı ile ne alakası var?

....

Açıklamaya gelirsek: Forumdaki kardeşler ve dindar basın beyhude Baykal boğuşması ile tuzağa düştü mağlup oldu.

Hiç bir netice elde edilemeyecek meselede taraf oldu.

bizler eğer doğru yolda olursak yoldan çıkmışlar bize zarar vermez, kaidesince müslümanlar her bir işinde hak yol ile mukabele eder:

Baykal videosunda Müslümanlar diyemedik ki: ""Dört şahit varmı? yoksa susun. bu iğrençliği kaldırın"

Yok baykal düşman ya. Ona vurmak için gerek olsa ayeti çiğneriz, diyerek, her yol mübah safsatası ile o boğuşmalara taraf olduk. Cinayet ettik. Terziye vermek lazım.

Yoksa, Baykal'a mağlup olmak an meslesidir.

çünkü, Zafer ve muvaffakiyet hak yolda olunduğu için verilir. Yoksa o cüzzi, hiç hükmündenk mücedelemiz ile zafer beklenilmez.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
risale-i nurun tavsiyesi nasıl oluyor?

Risale-i nur iman dairesinden içtimai daireye ve ordan en geniş daire olan siyaset dairesine varıncaya kadar ölçüler verir. Tamir eder.

Yeni Asya Gezetesi Risale-i Nur kaidelerine azami bağlı bir gazetedir. Manası budur.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Sayın Duha ..
Sabıkalarım kabarıktır dogru ...
Mesajım üçüncü tekil şahıs üzerine kurulu dikkat ederseniz ..
Yeni Asyaya uzanmadım , mesajı sizinle sınırlı bırakmıştım ...
Baykal hakkında konuşmak ile , Erdogan hakkında konuşmak arasında bir fark yok kanımca ..
Her ikiside konum olarak siyaset yapan insanlar ve her ikisininde icraatlarını medya üzerinden takip ediyoruz ...
Baykal konusunda risale terbiyesi deyip susmayı tercih ederken ...
Erdogan hakkında konuşmak bence çelişkidir ...
Erdogan hakkında konuşabilirsiniz ama şu şekilde ..
Erdoganın eylemlerinin günlük hayatınıza yansımaları var ...
Dersinizki eskiden şöyle yaşardım , şimdi böyle yaşıyorum ..
Direk kendi gözlem ve deneyimlerinize dayalı bir görüş beyan edersiniz ...
Yoksa Baykalın medya üzerinden yaptıgı açıklamaları şupheli bulup , bunda bir iş var yaklaşımını ..
Erdoganın 60 anlaşmasına da yapmanız gerekir ..
Ondada bir iş oalbilir ..
Onu hayra bunu şerre yormak , zaten siyasetin kendidir azizim ...
Veya Siyaset yapıyor iken , Risalelerin siyaset ögretisine dem vurmayın ...
Veya muhattabınızı sabıkalandırıp yolunuza devam edebilirsiniz ...
Tercihlere saygılıyımdır ...

:) Haklısın kardeşim kendimi iyi ifade edememdim.

Bana söyler misin, Baykal mevzusunda eleştirilecek somut ne var?

Mesela, zina isnad ediyorlar.

Oysa ayet kaidesi belli: "Dört şahit getirseydin ya" demek lazım. Demek o konuda bir yorum yapılmaz. İstifa etmesinin perde arkasını hiç kimse bilmiyor. Herkez atıp tutuyor. Hak ile batıl karıştı. Bu tabloda ne söyleyeceksin.

Ama Erdoğan ile ilgili meselelerde yazıldığı vakit somut şeyler üzerinde duruluyor. Artık belli ve kesinleşmiş meselelere siyaset üstü yorum yapılıyor.

Mesela, Baykal'ın her bir şeyi anayasa mahkemesine taşıması eleştirilecek bir şeydir. Eleştirilmelidir de . Böyle bir zamanda susmak, dilsiz şeytan olmaktır.

Umarım bu sefer demek istediğimi anlamışsızdır.

...

Bir de şu var:

İsrail ile 60 anlaşma imzalamasını hayır ve şerre yormak gibi bir misyonumuz yok.

ama kalkıp "one minute" diyerek Müslümanaları umutlandırıp, 60 ihale vermek istere istemez şu soruyu sorduruyor:"Sözle böyle fiille böyle. Ne yapıyorsun?"
İşte bunu sormamak siyaset, sormak siyaset üstü olmaktır.

Bir de:

Risale-i Nur'un yüzden 65 imani, yüzden 35 i içtimai ve siyasi meseleleri içerir. Siyasi ölçüler verir. Siyasete dahil olmaz. Siyaseti tamir eder. Meselelerde nasıl tavır takınılması lazım geldiğini öğretir.

Siyasete dahil olmak demek, taraf olarak veya taraf olmayarak içine dahil olup, sanki bir siyasi parti gibi hareket etmektir.

Bakınız, Müslümanlar o kadar siyasete dalmış ki; siyasi rakibi Baykalı vurmak için ayet kaidelerini dahi feda ettiler.

Baykal videosuna "dört şahit yok. REd ediyoruz" diyemedilier.

Siyasetin cazibesi ile Baykalı haklamak için ayet kaidesini çiğnediler.

Heyhat, zafer Kur'an kaidelerinin üstüne basarak mı verilir?

İşte AKP'yi hiç bir Kur'ani ve İslami kaideyi çiğnemeden eleştirmek hak ve cazidir. Siyaset değildir.

Evet biz talebeyiz. Her bir şeye talim ettiğimiz mesleğimiz ile bakarız. Risale-i Nur'u talim ediyoruz. Risale-i nurla bakarız.

Siz de hak olan mesleğinizle baksanın mesele kalmayacak. Ben filan meslekteyim diyerek o mesleğin bütün esaslarını siyaset için çiğnemek siyasettir.

agbi

Yasaklı
Duha

Birçok mesajınızda SİYASET i bir nevi lanetliyorsunuz fakat burda farklısınız.

Lütfen

Yeniasya Cemeatini iyi tanırım.İzmirde kilerlede samimi ilişkilerim var ama siz farklısınız farklı düşünüyorsunuz.

Sizi çözememiştim şimdi ise iyice çözemiyorum.

bakış

Kıdemli Üye
Sonra DP'ci veya Demirelci olunsa ne olur? Birileri Erbakancı SP ci, birileri Tayyipçi AKPci ya.
İş ve amel noktasında ne fark var?
Hepsi kemalist düzene bağlılar,o halde hepsi kötü diyorsun yani.SN kutlular 22 temmuz seçimlerinde dp'yi destekledi.DP'Yİ ehveni şer yapan kaide nedir.Sn kutluların ehveni şer kıstası,kendi cemaati içinmi,yoksa ümmet içinmi?

İslam açısından bakarsak hiç birinin İslam'a uygun tarafı yok.
Bugün bir siyasi parti açmak için içişleri bakanlığına müracaat ediliyor,bugün cemaatlerin dernek ve vakıf adı alltında yaptıkları hizmetlerde,içişleri bakanlığına bağlı,belli başlı başkanlıklardan alınan izinlerle yapılıyor.Bugün meyhane açmak için maliye bakanlığından izin alınıyor.hepsinin havuzu TC değilmi.
Tc'ye bağlı bir siyasi parti,islama uygun hareket etmiyor ama Tc'ye bağlı sizin vakıf ve dernekleriniz islama hizmet ediyor öylemi.

Siyasetin dehasını yapıp,siyasetin şerrinden Allaha sığınanların hareketleri,islama uygunmudur acaba?

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Duha

Birçok mesajınızda SİYASET i bir nevi lanetliyorsunuz fakat burda farklısınız.

Lütfen

Yeniasya Cemeatini iyi tanırım.İzmirde kilerlede samimi ilişkilerim var ama siz farklısınız farklı düşünüyorsunuz.

Sizi çözememiştim şimdi ise iyice çözemiyorum.

Hiç anlamayacaksın.

Siyaseti lanetlemiyorum. Süfyani yalan ve boğuşma üzerine dönen siyaseti lanetliyorum.

Siyaset yapmıyorum, siyasetin kaidelerini gösteriyorum. Şu Siyastin içine girmiyorum. Dışardan bakıyorum.

Siz ise tam siyasete dahil omuşsunuz. Siyasi bir partinin oy vericisi değil, adeta bireyi gibi hareket ediyorsunuz. Günlük boğuşmaların tam içine girip, hakikati bilmeden ahkam kesiyorsunuz.

Tek şu Baykal meselesinde yazdıkların ile benim yazdıklarım kafidir.

Aslında aradaki farkı çok net görüyorsunuz. Ama tarafgirlik neticesi, benim -AKP'ye değil- fiillerine vurmak ile Kur'ani kaideyi göstermeme rağmen buna siyaset diyorsunuz.

Bakınız, ben günlük boğuşmlar içine girip ahkam kesmiyorum.

Mesela, AKP Emasya Protokolünü kaldırdı. Alkışladım. Ne zaman ki, Emasya Protokolünün göstermelik olduğunu ve Emasya protokolünden daha şiddetli bir yasa olduğunu öğrendim, AKP'ye sordum: Yasayı niye kaldırmıyorsun? Onu da kaldır!

AKP benim sesimi duyamaz. Ama çoğunluğun sesini duyar.

Sen ve sen gibiler yandaş olduğunuz AKP'ye niye sormuyorsunuz: Yasayı niye kaldır mıyorsun?

İşte fark burda "İkimiz de Emasya protokolü kaldırılınca sevindik"

Sen partim oy kazandı diyorsun, ben ülke rahat nefes aldı diyorum.

Ama iş farklı çıkınca sukut ediyorsun. Ben sukut etmiyorum.

İşte sen sen gibi susmamı istiyorsun. Taki AKP'ne zara gelmesin.

Sonra beni siyaset ile itham ediyorsun.

Evet, ben siyaset yapıyorum, ama Kur'an'ın emrettiği siyaseti yapıyorum.

Siz de siyaset yapıyorsunuz. Ama Kur'an'ın yasak ettiği ve iki dünya harbinde kustuğu siyaseti yapıyorsunuz.
Boğuşanlardan müsbet hareket beklemek zaten hayaldir
vesselam

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Hepsi kemalist düzene bağlılar,o halde hepsi kötü diyorsun yani.SN kutlular 22 temmuz seçimlerinde dp'yi destekledi.DP'Yİ ehveni şer yapan kaide nedir.Sn kutluların ehveni şer kıstası,kendi cemaati içinmi,yoksa ümmet içinmi?

Bugün bir siyasi parti açmak için içişleri bakanlığına müracaat ediliyor,bugün cemaatlerin dernek ve vakıf adı alltında yaptıkları hizmetlerde,içişleri bakanlığına bağlı,belli başlı başkanlıklardan alınan izinlerle yapılıyor.Bugün meyhane açmak için maliye bakanlığından izin alınıyor.hepsinin havuzu TC değilmi.
Tc'ye bağlı bir siyasi parti,islama uygun hareket etmiyor ama Tc'ye bağlı sizin vakıf ve dernekleriniz islama hizmet ediyor öylemi.

Siyasetin dehasını yapıp,siyasetin şerrinden Allaha sığınanların hareketleri,islama uygunmudur acaba?

Ah kardeşim, bu yazdıkların tam bir hezeyan. Özür dilerim, görünüşü bile doğru değil. Özür dilerim.

Yukarıda Agbi Abiye yazdığım yazı senin içinde yazılmıştır. Okuyunuz.

Aradaki farkı anlamıyorsunuz.

Sizin şu yazdıklarınız, gayr-ı müslüm bir ülkede yaşayan Müslümanları merdut ilan etmektir.

Evet, bir şeyi red etmemek ayrıdır, aynı şeyi kabul etmek bütün bütün ayrıdır.

Biz kanunun red edemiyoruz. Ama kabul de etmiyoruz.

Evet, biz TC'ye bağlıyız. Yıkmak değil, tamiri derdindeyiz.

Şu siyaseti de kabul etmiyoruz. Ama tamiri derdindeyiz.

Armut ile elma toplanmaz. Eğer ehl-i hak iseniz yazdıklarınızı okuyunuz ve aklınıza ve kalbinize sorunuz. Onlar eğer size yazdıklarınız iade etmez ise, vicdanınız muhakkak utanacaktır.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Bu da mı siyaset?

manset.jpg

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
İşte Fark!

d.jpg

Laçiner: Türkiye’nin ekseni kaymıyor, yerine oturuyor
UluslararasI Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Sedat Laçiner, Türkiye’nin ekseninin kaymadığını, aksine ekseninin yerli yerine oturduğunu söyledi.
Daha önceleri, dış ilişkilerinde yeterince bağımsız hareket edemeyen Türkiye’nin, daha bağımsız bir aktör haline geldikçe “kendisi merkezli bir eksen” inşa ettiğini dile getiren Laçiner, bir ülkenin ana ekseninin kendisi ve çevresi olduğunu belirterek, “Kendi ayakları üzerinde duramayan bir ülke dış siyasetinde herhangi bir eksen belirleyemez. Çünkü, çıkış noktası olmayan bir çizgi olmaz.” dedi. Rusya ve Yunanistan ile yapılan anlaşmalarla ilgili dikkat çekici değerlendirmelerde bulunan Laçiner, kendi ayakları üzerinde durmakta zorlanan devletlerin kendi dış politikalarını izlemekten ziyade bir tür varoluş mücadelesi verdiklerini ifade etti.
Başkaları arasındaki rekabeti sömürmeye çalışan bu ülkelerin, çoğu kez diğerlerinin insafına kalmış ülkeler olduğuna dikkat çeken Laçiner, Türkiye’nin Osmanlı’nın duraklama-çöküş yıllarından bugüne kadar daha çok ekseni olan bir ülkeden ziyade eksenini oturtmaya çalışan, diğerlerinin rekabeti arasında ayakta kalmaya çalışan bir ülke olduğunu vurguladı.

agbi

Yasaklı
Yeni asya gazetesinin çok eski sayılarını getireyimmi ?

Yok getirmeyeyim.

Ben sizin gibi olurum o zaman.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Getir kardeşim. Korkumuz yok.

Ama şu tavrin dahi siyasete ne kadar battığını gösteriyor.

Eski sayı getireyim mi (manası eski halini biliriz, Yeni Asya ne melundu) Yok getirmeyeyim (insanlar iyice merak etsin, çiviyi çakalım, izi kalsın)

Müslümana hiç yakışmıyor.

Evet, Agbi'nin tüm zihniyeti belli oldu.

Yandaş olmayan her kişi merduttur.

Hak mı söylüyor batıl mı söylüyor, işi hak mı batıl mı mühim değil. Yeter ki kendi siyasi fikrinde olsun.

Sadece kendine yazık ediyorsun. Gündüze gözünü kapamak sadece sana gece yapmış. İstiyorsun ki, o göz kapamakla başkasına da gece olsun.

agbi

Yasaklı
Getir kardeşim. Korkumuz yok.

Ama şu tavrin dahi siyasete ne kadar battığını gösteriyor.

Eski sayı getireyim mi (manası eski halini biliriz, Yeni Asya ne melundu) Yok getirmeyeyim (insanlar iyice merak etsin, çiviyi çakalım, izi kalsın)

Müslümana hiç yakışmıyor.

Evet, Agbi'nin tüm zihniyeti belli oldu.

Yandaş olmayan her kişi merduttur.

Hak mı söylüyor batıl mı söylüyor, işi hak mı batıl mı mühim değil. Yeter ki kendi siyasi fikrinde olsun.

Sadece kendine yazık ediyorsun. Gündüze gözünü kapamak sadece sana gece yapmış. İstiyorsun ki, o göz kapamakla başkasına da gece olsun.

Tahrik eden sizsiniz tahriklerinize cevap verdim.

Siz benim Binlerce mesajımda ve Yüzlerce Konumda Yeni asya cemeati ve gazetesi hakkında tek negativ cümlemi göremezsiniz.Bu Cemeatin İzmir ini çok iyi tanıyorum şahsi ghatta ailece görüştüklerim var.Siz kendiniz Yeni Asya farkı diye konu açıp davet ediyorsunuz.

Bırakın bunları.

Not : Eski nic iniz farklımı idi.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Yeni asya gazetesinin çok eski sayılarını getireyimmi ?

Yok getirmeyeyim.

Ben sizin gibi olurum o zaman.

Ben bu başlığı tahrik için açmadım.

bir dünya boğuşmasında nasıl bir tarz-ı hareket lazım olduğunu Risaleden ders alan bir numuneyi göstermek istedim. Taki belki ibret olsun, murad ettim. Bu forumda pek çok kişinin yağtığı gibi.

Ancak, bazı kardeşler başlık harici yorumlar yaparak konuyu saptırdı. İtab onlaradır bana değil.

Ayrıca, şu yazdığınız kimin tahrik ettiğine kafi delildir.

Üç cümle üçüde biribirinden aşağılayıcı , hakaret ve iftira dolu.

Hiç bir hak kaide ile ölçüşmeyen pek çok isim koyabileceğim bir tarz-ı hareket ve uslub.

Buna rağmen çok yumuşak cevab vermeye gayret ettim.

Ne edeyim, bu kadar ağır cümlelere nefsim daha fazla direnemedi biraz ağır oldu.
Kusur bende ,suç sende