Yemen'in işgali ya da CIA'e teslimi gündemde

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
ABD, Afrika ve Hint Okyanusu'na haiz Yemen'deki operasyonlarını artırmaya hazırlanırken, Britanya Genelkurmayı'ndan ilginç bir açıklama geldi: "Yemen'e asker göndermenin acelesi yok."
Dün BBC'nin Yemen'deki terör tehdidiyle başa çıkabilmek için askeri müdahalenin gerekli olup olmadığı sorusuyla karşılaşan Britanya Genelkurmay Başkanı David Richards "Olabilir, ama şu an böyle değerlendirilmiyor" dedi.
IRAK GİBİ
Son olarak Yemen'den ABD'nin Chicago kentine postalanmaya çalışıldığı ve Kaide izleri taşıdığı söylenen bombalı paketler Londra ve Dubai'deki kontrollerde tespit edilmişti. ABD yönetimleri bir kaç yıldır Yemen'i operasyon sahasına çevirmelerine rağmen bugünkü Amerikan ara seçimleri öncesi bu ülkeden kaynaklanan terör alarmlarının önüne geçemez görünürken, CIA'in daha güçlü biçimde devreye girmesi planlanıyor.
Yemen'de Devlet Başkanı Abdullah Salih'in insansız uçakları ve özel birlikleriyle Kaide'nin peşinde koşan ABD, şimdi de CIA'ye bağlı özel 'Avcı Timlerini' devreye sokacak. Yemen'deki operasyonların ordudan CIA'e devrolması halinde, ABD birlikleri Yemen'in iznine gerek kalmadan, hızla ve gizlilikle Kaide militanlarının peşine düşecek. Operasyonlar üzerindeki kontrolü artacak Beyaz Saray, eldeki verilere göre operasyon planlarında mevzuata takılmadan günlük değişikliklere gidebilecek ve Kongre'yi bilgilerdirse de operasyonları olabildiğince gizli tutabilecek. Irak işgalinde uluslararası yasaların ordu mensuplarına getirdiği bazı sorumluluklardan kaçmak adına bazı operasyonların kontrolü CIA'ye devredilmişti. .
Yolcu uçaklarında kargo alarmı
Katar polisinin Dubai'de tespit edilen bombalı paketin bulunduğu kargo uçağına gelene kadar iki yolcu uçağından geçtiğini açıklamasının ardından güvenlik endişeleri kargo uçaklarından yolcu uçaklarına sıçradı. Britanya Havacılık Kurumu'ndan bir sözcü Katarlı meslektaşlarını gerekli güvenlik önlemlerini almamakla suçlayarak "Herkesi ABD ve Britanya standartlarında güvenlik önlemleri almaya ikna etmeliyiz" açıklamasını yapsa da Katar Havayolları suçlamaları redderek PETN plastik patlayıcısının geleneksel güvenlik yöntemleriyle değil ancak istihbaratla tespit edilebileceğini belirtti. Britanyalı Financial Times gazetesine göre bombalı paketler nedeniyle yolcu uçaklarının kargo taşımasıyla ilgili kurallar gözden geçirilecek.
Kaynak: Radikal

 
Üst