yedi hayvanın ahlakını öğrendim... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

yedi hayvanın ahlakını öğrendim...

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
İhvan Üyesi
Katılım
24 May 2010
Mesajlar
2,117
Puanları
0
Yaş
28
yedi hayvanın ahlakını öğrendim...
Şeyh Şibli Sırrı Sakati hazretlerinin yanında yedi sene hem okuduhemde hizmet etti.Sırrı Sakati hazretleri Şeyh Şibli ye 8216;8217;artık tamam git irşad et.Ama yedi sene boyunca benden ne öğrendin?8217;8217;diye sordu.Şeyh Şibli de yedi hayvanın ahlakını öğrendim dedi.Sırrı Sakati hazretleri bu cevaba çok üzüldü.Şeyh Şibli başladı:

1-Kedi:Ahlakını öğrendim.Kedi fare çıkmasını beklerken(onu nasıl yakalarım diye) tüm hislerini keser. Taş gibi kalır.Tüm dikkatini maksadına verir.Bu hal murakebedir.Nefs fare akıl kedidir.Fare ambara girerse zahireyi dağıtır.

2-Tavus:Ahlakını öğrendim.Tavusun birçok rengi vardır.Tüylerim çok güzel diye kabarır.Lakin siyah bir bacağı vardır.Bacağını görünce acı acı bağırır.İnsanın da birçok nimetleri (evarabagözkulak..)vardır.Lakin nefsin yüzü simsiyahtır.İşte insan da nefsini görüp utanmalıdır.

İyi insan başkalarının güzelliklerini gören kendi nefsinin de siyah olduğunu unutmayandır.Bu hal muhasebedir

3-Domuz:Ahlakını öğrendim.Domuz aslında necis değildir.Allah Teala diğer güzel nimetlerin değeri anlaşılsın diye domuzu necis saymıştır.Domuz bir ciheti yol edindiği zaman sağ ve sola ilgilenmeksizin dimdik gider -ya ölürüm ya olurum- İstikamet halidir.

4-Köpek:Ahlakını öğrendim.Köpek seher vakti uyumaz gazab kapılarının açılışını görür.Şeytanların recmine bakar.Bana da gazab gelmesin diye feryad eder.Eğer bir kimse seher vakti köpek gibi dursa ulaşamayacağı bir iş yoktur.Köpek çok sadıktır.Gelene bakar;dost sa ona 8216;8217;ham ham8217;8217;der.Sahibinin alyhinde ise 8216;8217;hav hav hav 8216;8217; der.Tevbe ve istiğfar halidir.

5-Aslan:Acıkmadığı zaman yemezyediği zaman da ayarlı yer.Açlık nefs için azabdır.Tokluk ise kalp için azabdır.Mide aç olduğu zaman kalp toktur.Mide tok olduğu zaman;kalp açtır!İktisad!

6-Karınca:Usanmadan gece gündüz çalışır.Boş durmaz.Boş durmadığı için Allah Teala kendisine güzel bir nimeti bahşetmiştir.Karınca kendi hacim ve ağırlığından beş kat daha
fazlasını kaldırır.başka hiçbir mahluk ağırlığından fazlasını kaldıramaz.Bu hal cihat çalışma halidir.

7-Bülbül:güle aşıktır ama gül dikensiz olmaz.Bülbül seher vaktinde (bad-ı saba (aşk rüzgarı)) gülün kokusunu getirince hisleri harekete geçer ve öter.Doğru güle yönelir.Diken bülbülün kanadını çizer gözünü çıkarır.Tüm engellere rağmen gülü kokar.İnsan neyi çok severse onu zikreder .Zikir halidir.
 
Üst