Yaz tatili fırsat olsun | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Yaz tatili fırsat olsun

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,433
Puanları
113
Çocuğumuza verecepimiz en değerli hediye onunla birlikte olduğumuz ve istediği, hoşlandığı eylemleri beraberce yaptığımız zaman dilimleridir. Çocuğumuzla her gün belirli bir süre tüm işimizi bırakıp, tamamen onu hedef alarak ilgilenmeliyiz. Dolu dolu geçmesi gereken bu zamanda birlikte olmamız, onun çok hoşuna gidecek ve duygusal gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

Önemli olan çocukla geçireceğimiz sürenin uzunluğu değil, ilişkinin kalitesidir. İlişki kısa süreli olsa dahi o zaman dilimi yoğun geçiyor ve çocuk bundan keyif alıyor ise hedefe ulaşılmış demektir. Çocuk sabahtan akşama kadar anne baba ile birlikte olabilir, ancak kendisine bir süre dahi olsa özel vakit ayrılmıyor ise bu ilişkiden gerekli ve yeterli doyumu alamaz.

Çocukların anne babaları ile oynamayı ne kadar sevdiklerini bilirsiniz. Çocukla geçireceğimiz zaman diliminde, onun seçtiği faaliyetleri tercih etmeli, oyunu onun istediği biçimde, onun kurallarına göre, nasıl zevk alıyor ise öyle oynamalıyız. Birlikte oyun oynarken onun seçtiği oyuncak ve aletleri kullanmamız ve sabırla bu oyunu devam ettirmemiz gerekir. Onun oyun dünyasına dışarıdan girip bozgunculuk çıkaran kişi olmamalıyız. Çocuklarla birlikte geçireceğimiz zamanlarda yapabileceğimiz ortak faaliyetler, aktif katılımla birlikte oyun oynamak, birlikte dışarıya çıkıp gezmek, doğada dolaşmak keşif yapmak, tiyatro, sinema, oyun bahçesi vb. yerlere gitmek, spor yapmak, hikâye ve masal kitabı okumak, sohbet etmek ve konuşarak paylaşmak olabilir.

Çocuğumuzla ilgilendiğimiz bu kısa süre içinde başka şeylerle ilgilenmemeliyiz. Örneğin, televizyon seyrederken ya da gazete okurken çocuğumuzla oynayamayız. Bunu yapmaya çalışmak hem bizi hem de çocuğumuzu rahatsız eder. Çocuk yalnız onunla ilgilenildiğini ve yalnız ona zaman ayırıldığını düşünmelidir.

Aktif olarak çocukla ilgilendiğimiz sürenin yanında diğer zamanlarda nasıl tavır takındığımız da önemlidir. Çocuklar anne babalarından kendilerine vakit ayrılmasını talep ettiklerinde genellikle “Şu an değil, çok meşgulüm, daha sonra “ gibi cevaplar alırlar. Bu “daha sonra” ise bir türlü gelmez. Siz gerçekten o an meşgul olabilir ya da tüm günün yorgunluğundan sonra gazetenizi okumak üzere henüz oturmuş olabilirsiniz. Ancak çocuk için sizin yaptığınız iş önemli değildir. O sizin verdiğiniz cevaptan “Anne babam benim isteklerim gelince çok yoğun olduğunu söylüyor, acaba benden daha önemli olan bu şey nedir?” sorusunu çıkarır. Çocuğun isteklerine cevap vermek, onun her isteğini yerine getirmek anlamına gelmez. İsteği dinlememiz ve makul nedenlerini anlatarak geri çevirmemiz, baştan savam ve dinlemeden reddetmeye göre oldukça yararlı ve ilişkiyi zedelemeyen bir tutumdur.

Yaz tatili boyunca çocuklarımızla birlikte olma şansını iyi değerlendirmeliyiz. Mahallemizde, köyümüzde, tatil mekânlarında beraber yapabileceğimiz birçok etkinlik bulabiliriz. Tatillerin çocukların faaliyetten faaliyete koşuşturdukları zamanlar olmaması gerekir. Tatiller beraber olmanın keyfini de yaşatmalıdır, çocuklarımıza ve bizlere.

Mücahit Öztürk
 
Üst