YARSAV VE Ülkücülerden HSYK ittifakı

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
Kemal Göktaş'ın haberi

HSYK üyeliği için 17 Ekim’de yapılacak seçimde adaylık için başvuran 207 hakim ve savcı arasında 5 de bakanlık bürokratı yer aldı. Bakanlık bürokratlarının adaylığı Demokrat Yargı ve YARSAV’da görüş ayrılıklarına neden olmuştu. Demokrat Yargı yönetimi bakanlık bürokratlarının adaylığına kesin olarak karşı çıkarken Adalet Bakanlığı’na yakın bazı dernek üyeleri bu durumdan
rahatsızlıklarını gizlemedi. YARSAV’da ise Kurucu Başkan Eminağaoğlu, bakanlık bürokratlarının adaylığının Anayasa‘ya aykırı olduğu gerekçesiyle YSK’ya kişisel başvuru yaparken YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan bakanlıkta hakim ve savcılar üzerinde etkileri olan Personel Genel Müdürü ve müsteşar yardımcısının adaylıklarına karşı olduklarını, bunun dışındaki bürokratların adaylığına ise itirazlarının olmadığını söyledi. YSK’nın Eminağaoğlu’nun itirazını reddetmesinin ardından YARSAV da adli yargıda Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sungur ve idari yargıda Başmüfettiş Abidin Çelik’i destekleyecek.

3 partili seçim gibi


YSK, Tarhan’ın başvurusu üzerine halen askerde olan hakim ve savcıların da seçim listelerine isimlerini yazdırarak oy kullanabileceklerine karar verdi. 7 asıl 4 yedek üyenin seçileceği adli yargıda 173, 3 asıl 2 yedek üyenin seçileceği idari yargıda ise 34 olmak üzere toplam 207 hakim ve savcı aday oldu. HSYK seçimi adeta 3 partinin adaylarının yarıştığı bir seçim havasında geçecek. Demokrat Yargı kendi adaylarını açıklamıştı. YARSAV’ın ise bugün adaylarını açıklaması bekleniyor. Adalet Bakanlığı’nın destek vereceği hakim ve savcılar ise kulislere göre net olarak ortaya çıktı.
YARSAV’ın destek vereceği adayların önemli bir kısmının MHP’ye yakın, ülkücü kökenli olması dikkat çekiyor.

YARSAV, kendi tabanının 4 bin civarında olduğunu hesaplarken, MHP’ye yakın adaylara destek vererek bin 500 civarında oyu çekmeyi hesaplıyor. Seçilmek için en az 3 bin-3 bin 500 civarında oy alınması hesaplanıyor. Hakim ve savcılar oy kullanırken karma listeler yapmazlarsa dernekler veya bakanlığın adayları tulum olarak Kurul’a girebilir.

Vatan
 

korakademik

Ordinaryus
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
2,236
Tepkime puanı
63
Puanları
0
Yarsava kayıtlı 1242 tane hakim ve savcı var arkadaşlar yarsava yakın hakim ve savcı zihniyetindeki adamların seçilmesi mümkün degil ideolijiden arınmış tertemiz anadolu hakimleri HSKY geliyor aksiyon dergisinin hakim ve savcılar ve danıştay yargıtay yapısını gösteren yayınlanmış dergisini alıp okumanızı tavsiye ederim türk halkını hukuk yargı bagımsızlıgı hakim teminatı diye yıllarca kandırmışlar yargı adamına göre kararlar almış

alıntı
 
Üst