yardım severlik mi?

ömerusta

Kıdemli Üye
islam vede yardım müslümanın olmazsa olmazı olmalıdır
fakat bizim öyle birde saflığımız var ki maden de işciler mahzur kalıyor insanlar can veriyor hepsine ALLAH c.c. dan rahmet diliyorum hemen bir yardım kampanyası kuruluyor koşuyoruz kimse dur kardeşim bu adamların maaşı sigortası iş hakları var gereken neden yapılmıyor demiyor devlet açığını kapatmak adına diyanete mevlüt okutuyor kimse demiyorki mevlüt okutma haklarını oku işte yardım severliliğimiz bizim

elbiss

Ordinaryus
Yardım ve Yardımseverlilik İslamiyetin özü doğasıdır ....İslamiyet tarihi asırlar boyunca süre gelmiş köklü bir din anlayışına ve geleneğine sahip peygamberin öz mirasının eserlerinin ortaya çıktıkğı gerçek kimlik esasının en yaygın şekilde uygulandığı bir dindir...Allah katından övgülerle bahsedilen gerek ahlak gereksede edep görgü vb bir çok değerlerle özümsenmiş HZ.Muhammed S.A.V peygamberimizin ahlakıyla ahlaklanabilmek yaptıklarıyla yapabilmek gerekir..

Bir insan yardım yapmak istediği anda bunu birilerinin yada bir otorite sistemin açığını kapatmak için değil tamamen ALLAH rızasını kazanmak için yaparki işte bu rıza İSLAMİYET in esaslarında kendini gösterir...

İslamiyet in esas manevi değerlerinin kapsadığı ve kuşattığı maneviyatı hissedebilmek ve yaşayabilmekte çok önemlidir...

Otorite sistemlerinde her daim eksiklikler hatta zincir bağlar arasında hatalar her daim olacaktır çünkü otorite sistemler insanların eliyle hazırladığı kurduğu nizamlardır ki bu nizamlarda her daim hatalar ve yanlış seçimler olacaktır...

Dogal afet yada iş kazası gibi durumlarda tedbir alabilmek ve hatayı minimum seviyede karışayabilmek yada zararı minimize şekle indirebilmek elbette otorite sistemlerinin kurucularının işidir...

Hatanın gelmesini beklemek yada dogal afetlerin gelmesini beklemek ise tamamen hatalar silsilesinin başlangıç ve en önemli yapısıdır..

İnsanlar her daim hertürlü hazırlıkları yapmakla yükümlü olduğu gibi sistemlerini kurup hazırlarken yada denetlerkende her daim çok tehlikeli işlerde tekolojiyi takip etmeli yeni fikirlerden esinlenmeli ve en önemliside sistemini ağır şekilde kurup tamamen İNSAN HAYATI ve YAŞAMI adı altında her daim yenilemeli ve düzenlemelidir..

Günün ve hayatın şartlarında atanacak ve seçilecek insanların ne kadar çalışkan olmasının yanı sıra ne kadar İNSAN için çaba verdiğinin önem derececiside oldukça önemlidir...

İNSAN ONURU ile yaşamayı bildiği an İNSAN ONURU ile YAŞATMAYI ve YAŞATABİLMEYİ bilebilmesi oldukça önemlidir...Sistem ve çarklar içerisinde her insan yer alabilir yarın belki sende yer alabilir belki ÇOK BÜYÜK MAKAM lara gelebilirsin işte geldiği makamlarda şunu iyi bilebilmek çok önemli sen ekibinden sorumlusun fakat ekibinin yaptıkları her icraatı takip edemezsin bu bir TAKIM işidir takımın ne kadar iradeli ve etkin ise ve takımının seçimini ne kadr dogru dürüst ahlaklı çalışka ve sadece İNSAN adına üretken bir yapıda seçmişsen oldukça İSLAMİYET in özüne yaklaşmışsın demektir...

Bugünün dünyasında sadece Profesör tek bilgili diye bir kavram yoktur elbette o profesör kitap kurdudur sistem üzere senden oldukça iyidir fakat İNSAN ve HİZMET birbirinden heleki sistemden çok farklıdır..

Bir insan sistem oluştururken o sistemi oluşturmadan evvel o sistemi öz manevi dünyasında yaşaması gerekir...eğer senin vatandaşından bir DAMLA GÖZ YAŞI geldiyse ve sen bundan etkileniyorsan işte İNSAN olmanın öz değerlerini başarmışsın demektir fakat iş sadece etkilenmekte kalıyor ise işte yine sistemin üstüne çıkamamışsın demektir..

Yetenek ve Kabiliyet bunun yanında Manevra hareket alanı oluşturabilmek için gerektiği anlarda İNSAN için sistemin üstüne çıkabilmeyi başarabilmek gerekir.....Yani Ben değil BİZ kavramını çokça hayatımızda benimsemek gerekir...

Elimde imkanım olsaydı kelimelerle başalırız ama inan ki çoğu insan sadece bu noktada kalır iş icraata gelince belli bir noktaya gelip onu aşamazsın çünkü sadece GÜNÜ KAPATMA peşinde olan insanlar ilerleyemez...

Eğer BÜTÜNÜ düşünüp de hareket edebilirse insan işte bir çok noktada bir çok tevazu ile katkılar kazanımlar elde edebilir...

SOMA faciyası olmadan evvel Taşeron sisteminin ne kadar kötü olduğunu ve insanlara hiç bir katkı vermediğini söylediğimde bana kızmışlardı o gün gözümden bir yaş geldiğinde tek dileğim insanların üzülmemesi idi ben alışıktım ve hayatımda benim için önemli olan BÖYLE kelimesini attım ÖYLE yaptım..çünkü sizler ÖYLE diyordunuz ...bende ÖYLE demeye başladım...

elbiss

Ordinaryus
Fakat anladım ki sistemin değerlerinden insanlar kolay kolay vezgeçemiyor işte bu vazgeçememe sistemi oldukça kutsallaştırıyor ve değerli gibi gösteriyor...

Oysaki gerçek bir gözle dogru bir şekilde bakıldığında ortada bir eksiklik vardı ve bu eksiklik birgün gün yüzüne çıkmıştı ki oldukça kayıp zarar oranı fazla idi...

İnsanlar oluşturdukları sistemlerini kolay kolay gözden geçirmezler çünkü sistemlerinin eksiksiz noksansız olduklarını kabul ederler ki hatayı hiç aramayı düşünmezler çünkü hatayı aramak sistem içerisinde olanların gözünde tamamen Başarısızlık olacaktır..

Bugünlerin liberal dünyasında hayatlarımız boyunca karşılacağımız bir çok envanter olacaktır bugün bir başkasına diğer gün bir başkasına hayat sana ne getirir ne gösterir bilinmez elbet o yüzden İNSAN için hep BİRLİKTE çalışabilmeyi hep birlikte üretebilmeyi hep birlikte bir arada durabilmeyi bilebilmek gerekir diye düşünüyorum...

İş sadece Düşünceyle bitmemesi gerekir her daim hiç olmadığı kadar dünyalık tüm o ünlü şanlı kimlikleri bir kenara bırakıp gerçekten de sadece ALLAH taktiri ve rızası için el atabilmek oldukça önemli diye düşünüyorum...

Hatalar eksikliklikler yada noksanlıklar herkeste her insanda hatta her otorite sistemde olabilecek durumlardır fakat önemli olan hataları irdeleyebilmek ve sadece İNSAN için çalılşabilmek gerekir diye düşünüyorum...

Bazı insanlara hayatlarında elde edemiyeceği oldukça değerli bir NİMET gelir o da insanlara HİZMET gibi onurlu bir makam alanı....fakat bu makamlar aslında oldukça korkulması gereken alanlarda eğer olurda hata yapar yada kendini o ŞÖHRET basamaklarında kaybettirir yada unuttursan ileriki hayatta oldukça büyük hesaplar bekliyor olacaktır...

İleriki hayata inanmayan birine birşey diyemem seçimini kendi yapar ama oldukça yanıldığını dilim olarak söylemem gerekirse %99 dur.. %1 lik dilimi ona bıraktım..

Hatalarımız bizlerin yaşantılarında da çok var bazen iman eksikliklerimizde olabiliyor ama yinede şükür diyebiliyorsun bu dünya hayatında gelip geçiciyiz işte bu durakta ne kadar kalabilir neler yaparız bilinmez ama şu gerçek ki bu dünya güzel ama dünyanın güzelliğini biz insanlar çok bozup tahrip ediyoruz her anlamda....İçlerimizde çok güzel iyi insanlarda var belki ama ne kadarına ulaşabiliyoruz yada ne kadar o iyi insanları hayatlarımızda tatbik edip onun kadar olabilmeye çalışabiliyoruz bilemem (benim içinde geçerlii)...elbette iyi insanın bir çok derecesi var yani sadece iyi olmak yetmez iman ibadet vss gerekli ve şart.

Bak bugün yeniden bir hayat daha biz Dünya İnsanlarına gülümsedi...yeni koşturmacalı bir güne daha kalktık...Sabah Ezanının verdiği o güzel haşretle İMAM lar dünyayı Selamladı...

Yenş bir hayat bize ne getirecek bilinmez belki çok zorlu çetin bir gün yaşayacağız buda bilinmez ama şunu konuyla özdeş söylemem gerekirse İNSAN için çalışın onlar için HİZMET te yarışın Rızasıda Bereketide ALLAH tandır...Sizler yeter ki yapın her insan üzerine düşenle sorumludur bunu unutmayın derim.

Öyle.