Yaratıcıyı tanımak

adams77

Kanalizasyoncu
Usta başlık umarım uygundur.

adams77

Kanalizasyoncu
evet abilerim sizinde konuya dahil olmanızı bekliyorum
@ömerusta @Mugalata

Gözümüzü açıyoruz ve çevremizi tanıyoruz tanırken bazıları bizden önce geldiği için bize birşeyler tanıtmak istiyor ama ne kadar doğru tanıyor biliyormuyuz?

ömerusta

Kıdemli Üye
buyur aç da katılalım cuma vakti geliyor

adams77

Kanalizasyoncu
müsait oldukça yazalım o zaman forumdan katılacak arkadaşlarıda bekleriz

ömerusta

Kıdemli Üye
aslında biz müslümanlar ALLAH c.c. hı bildiğimizi vede ona iman ettiğimizi itaat ettiğimizi beyan ederiz eşhedüenlailaheillallah muhamedünresululalah deriz hem ALLAH c.c. hı hem peygamberine iman ettiğimizi beyan ederiz bu imanın esasıdır imanın şartıdır
vay imanın şartı 5 dir vay altıdır vay falandır filandır hepsi yalandır imanın şartı budur zaten bunu kabul ettiğiniz anda ondan geleni
kabul etmiş olursunu ki ne kadar ayet varsa imanın inanmanın şartıdır islamın şartı nerden çıktı bilmiyorum zaten iman ettiğini
vede ona inandığını kabul eden kul islamıda kabul etmiş olur çünki yaradan size din olarak size islamı seçtim diyor
daha ne şartı sayıp duruluyor bilmiyorum
hülesa acizen benim inancım islamında imanında müslümanlığında şatı şahadet getirmek tir vede bir dir
bunu ikileştirenler üçleştirenler beşleş tirenler içlerindeki niçin niye nasıl larına cevap arıyanlardır .
buda yaradanı tanımlayamamaktan gelir razı değil biçilen ölçüye iman etti amma kendini ikna edemedi insan
diye düşünüyorum
sırası gelince yazarım buyurun

adams77

Kanalizasyoncu
iyide ustam bize öğretilen bu bilginin doğru olduğunu nasıl teyit edeceğiz ki?

Aborjinlerden olsa idik ne yapacaktık?

Neden? İman bir ihtiyaçmıdır!! Din bize ne veriyor

kübranur

Paylaşımcı
yaratıcıyı tanımak akıl işidir. insan kendisiden üstün bir varlığı yüceltmek ihtiyacı hisseder bu fıtridir. çünki insan sınırlı muhtaç ve aciz yaratılmışstır. yaratıcıyı reddetmek inkarda inatlaşanların işidir. bir insan inat etmezde gerçekten aklını kullanmaya karar verir de kendisini ve çevresinde olup bitenleri objektif olarak incelerse kesinlikle yaratıcıyı bulacaktır.

adams77

Kanalizasyoncu
yaratıcıyı tanımak akıl işidir. insan kendisiden üstün bir varlığı yüceltmek ihtiyacı hisseder bu fıtridir. çünki insan sınırlı muhtaç ve aciz yaratılmışstır. yaratıcıyı reddetmek inkarda inatlaşanların işidir. bir insan inat etmezde gerçekten aklını kullanmaya karar verir de kendisini ve çevresinde olup bitenleri objektif olarak incelerse kesinlikle yaratıcıyı bulacaktır.

Hangi akıl işi bu aklı ne ile yapacağız? İnsan neden kendisinden üstün varlığı yüceltmek istesinki? Bu yüceltme elimize ne verecek!! Yüceltme kelimesini yanlış anlıyor olabilirmiyiz.

Herkes farklı bir yaratıcı buluyor neden acaba?

adams77

Kanalizasyoncu
fıtratımızda gerçekten bir yaratıcıyı bulmakmı var yoksa bilmediklerimizi öğrenmeye yönelmek mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Bizi kutsal kitapları okumaya iten neden nedir? Kabul ederken kriterlerimiz nedir? Doğruluğu nasıl teyit edilmeli

Birşeyleri kabul etmek zorunda olduğumuz içinmi kabul etmeliyiz yoksa gerçekten ihtiyacımız olanı bulupmu kabul etmeliyiz.

Mesele @Büşra Betül fatır kelimesi için

yaratmak,meydana getirmek
kök anlamı yarmak, çekirdeğin içini çıkarmak
ıstılahta Allah'ın sıfatlarından yoktan var etmek...

Kitapta Halaka ve ceale kelimeleri geçiyor peki bu kelimelere nasıl mana vereceğiz?

ömerusta

Kıdemli Üye
ALLAH c.c. hı yüceltmek insanların insiyatifine bırakılmış bir şey değil yaratılanın acziyeti yaradanın güç vede kudretini yaradılanın görmesiyle yücelir kul ALLAH c.c. hı idrak ettikce gözünde yücelir örnek verirsek bir dağın aşağsında baktığınızda yanınızda vede
ufak görünür yaklaştıkca dağ uzaklaşır vede heybetlenir bir elinizin baş parmağına bakın olduğu gibi görürsünüz fakat gözünüzün önüne getirip dayayın tüm alanınızı kaplar gözünüze perde olur

Mugalata

Kıdemli Üye
yaratıcı kavramını kendi var oluşumuz temelinde ele alabiliyoruz ancak. güzel bir söz var. "insan ancak çözebileceği sorunları önüne koyar" der birisi. çözüm ise ancak bizde olan kadar bir çözümdür. daha fazlası eşyanın doğasına, insanın yapısına aykırıdır.

sonsuz bir evren kavramını algılarımız alabiliyor mu? hiçlik kavramını anlayabiliyor muyuz?

eski insanlar yaratma eylemini, var olan kaosu birbirinden ayırma olarak anlamış, kavramlaştırmışlar. sıfırdan, hiç yoktan var etmek şeklindeki algı daha sonraya aittir.

var olanı birbirinden ayırmak, kaosu düzene sokmak, yerle göğü, geceyle gündüzü ayırmak nispeten daha kolay ve anlaşılabilir. ama hiç yoktan var etmek veya şeylerin hiç yoktan var olması, sıradan ve gündelik aklımızın anlayabileceği bir iş değil.

ama modern fizik, modern bilim... o buna uğraşıyor.

peki yaratıcıyı, yaradanı, modern bilim, en son gelişmiş düzeyiyle bile olsa, anlaşabilir mi, çözebilir mi? şimdi değilse bile, ileride bunu başarabilir mi?

peki akıl, peki inanç, bunu başarabilir mi? bunu başaranlar var mıdır?

bir de içgörü, fısıldama, başka alemlerden bilgi alma gibi yollarla anlayanlar olmuş deniliyor. bunlar neyi ne kadar almış olabilirler?

hallac-ı mansur, tüm yaratılanların yaradandan bir parça taşıdığını anlatmak için "en el hak" (ben tanrıyım) demişti ve yanlış anlaşılıp, bu yüzden derisi yüzülerek öldürülmüştü. "namazı iki rekat kılsanız da olur, abdesti kanınızla alırsanız" demiş birisiydi. ne demek istemişti?

günümüzün anlama fukaraları, bunu tersinden uyguluyor. kendi kanlarıyla değil, başkalarının kanlarıyla, daha çok da mazlumlarınkiyle abdest alıp yaradana yaklaşmaya çalışıyorlar. daha da uzaklaşıyorlar.

adams77

Kanalizasyoncu
hallac-ı mansur, tüm yaratılanların yaradandan bir parça taşıdığını anlatmak için "en el hak" (ben tanrıyım) demişti ve yanlış anlaşılıp,

Bu yanlış ve hatalı ben hallac-mansur 'u tanımıyorum ne dediğinide bilmeme imkan yok ama birileri bu sözü çok farklı bir yere çekmiş olabilir. Belkide böyle demedi?

Enel hak demiş olabilir bunun izah edilebilir tarafı olur ama ben tanrıdan bir parça taşıyorum bu yüzden enel hakkım demesi çok doğru değil

adams77

Kanalizasyoncu
ALLAH c.c. hı yüceltmek insanların insiyatifine bırakılmış bir şey değil yaratılanın acziyeti yaradanın güç vede kudretini yaradılanın görmesiyle yücelir kul ALLAH c.c. hı idrak ettikce gözünde yücelir örnek verirsek bir dağın aşağsında baktığınızda yanınızda vede
ufak görünür yaklaştıkca dağ uzaklaşır vede heybetlenir bir elinizin baş parmağına bakın olduğu gibi görürsünüz fakat gözünüzün önüne getirip dayayın tüm alanınızı kaplar gözünüze perde olur

Allah sırf kendini yüceltmek ve ona secde etmesi için varlık yaratmış olması düşünüldüğünde irdelenmesi gereken bir konu

Günümüzde yüceltmeyi sanki bir insanı yada maddeyi yüceltme gibi yüceltme yapıldığı çok açık ortada

ömerusta

Kıdemli Üye
ALLAH c.c. hı tanımak derken insanın aklını kullanma ölçüsünde idrak etmesidir yani sizin ayetleri kavrama vede onlara itaat etmeniz aklınızın kavradığı kadar dır benimkisi benim aklımın kavradığı kadardır
beşerin ALLAH c.c. hı bilmeside onun öğretiğini kavraması gibidir
burada hallacı mansuru yok celalettin rumiyi yok yunus emreyi tartışmak veya onları örnek vermeyi doğru bulmam o inanç onları bağlar bizi bağlayan inanç kuran olalıdır diye düşünüyorum

Mugalata

Kıdemli Üye
Bu yanlış ve hatalı ben hallac-mansur 'u tanımıyorum ne dediğinide bilmeme imkan yok ama birileri bu sözü çok farklı bir yere çekmiş olabilir. Belkide böyle demedi?

Enel hak demiş olabilir bunun izah edilebilir tarafı olur ama ben tanrıdan bir parça taşıyorum bu yüzden enel hakkım demesi çok doğru değil

tam olarak öyle dememiş olabilir. aklımda kaldığı kadarıyla yazdım.

tanrıdan parça taşıma fikrine neden karşı çıktın? yaradanın, kendi yarattıklarında izlerinin olması fikri yanlış mı?

adams77

Kanalizasyoncu
tam olarak öyle dememiş olabilir. aklımda kaldığı kadarıyla yazdım.

tanrıdan parça taşıma fikrine neden karşı çıktın? yaradanın, kendi yarattıklarında izlerinin olması fikri yanlış mı?

içten dışa , dıştan içe doğru izlediğinde yaratıcıdan parça yok!!

Varlık içindeyiz görebildiğimiz idrak ettiğimiz herşey varlık dahilinde biz varlık ile iletişim içindeyiz. Eğer yaratıcıdan bir parça koparırsan O parça ne olur bir düşünmek gerek. Hristiyanlar İsa için ne dediler nasıl dediler.

Senin çocuğun senden bir parça değil mi?

Mugalata

Kıdemli Üye
içten dışa , dıştan içe doğru izlediğinde yaratıcıdan parça yok!!

Varlık içindeyiz görebildiğimiz idrak ettiğimiz herşey varlık dahilinde biz varlık ile iletişim içindeyiz. Eğer yaratıcıdan bir parça koparırsan O parça ne olur bir düşünmek gerek. Hristiyanlar İsa için ne dediler nasıl dediler.

Senin çocuğun senden bir parça değil mi?

evet, benden bir parça. sadece benden değil, annesinden de, benim babamdan da, annesinin babasından da, taa 100 bin yıl önceki neandertal atamızdan da.

taa kaç 100 milyar yıl önceki yaradılış eyleminden de...