Yamuk İnci ...

Zinnur£yn

s î
âşık der incidenden
incinme incidenden
kemalde noksan imiş
incinen incinenden

------*Alvarlı Efe Hazretleri

36689212nl6.jpg

Tekrarda hayr vardır diyerek..
Eskiler tesbih severlermiş efendim.
Ama öyle ellerinde çevirip, etrafa başka türlü görünmek, güçlerini göstermek için değil.

Tesbih ettiklerinden Hakk'ı.
Avuçlarına aldıkları tesbihler, kişinin kültürüne, mali durumuna, inancına, geleneklerine göre değişirmiş.
Yazın taş tesbih kullanırlarmış avuçlarını serinletip, bedene ferahlık versin diye; kışınsa ahşap, aksine ısıtsın diye.

Bazıları da inci tesbih severmiş. O da inceliğinin hülasasından.
İnci tesbihin ustası, itinayla incileri ortasından deler, tesbih ipine dizermiş.
Bazen, binde bir, eline bir tane yamuk inci tanesi denk gelirmiş.
E inci bu, atılmaz, yamuğu da kıymetli. Artık usta ne yapar eder, bu taneyi de delemyi de başarır,ipe, onu da dizermiş.

Fakat bu inci taneciği, ortasından delinecek olsa kırılacağından, azıcık üstten yahut da alttan delinirmiş.
Tesbih almaya gelen müşteriler, tesbihleri incelerler, şayet ellerindeki tesbihte bu yamuk tane varsa, defolu der, atarlarmış bir kenara.
Bu arada usta gülümsermiş, bir hal bilmezden kurtuldu diye incicik.

Efendim sonunda bir ehli kalp gelir, tesbihleri inceler, bir türlü aradığını bulamayan bir adamın sıkıntısı düşermiş yüzüne.

Sonunda bu yamuk taneye gelir, yüzüne bir tebessüm yayılır, İşte burada dermiş, Ustam ellerine sağlık.
Böyle yamuk taneli tesbihleri kadir bilir avuçlara yakışırmış. Kadir bilir avuçlar da bu yamuk incilere.
Ve o sevgili kadir bilir avuçlar, yamuk taneli inciye serhoş dane
derlermiş.

Elif Ayla * Şerbet ve Hoşaf

eylül

Veled-i kalbî
Nostalji gibi geldi. Sanki tarih kokan bir yazı gibi duruyor karşımda.

Aslında tesbih kültürümüzde hiç askıya alınmamış bir güzelliğe sahip. Hoş bilmiyorum, bu işin ustaları, erbabı var mıdır, onlar ne düşünürler, ne yaparlar? Gene de hep tesbih sırdaşımız gibidir, tazeciktir her dönem.

Kültürümüzün içinde çok farklı maksatlarla kullanılsa da böyle ayrı nezakâti, edebi var bu işinde.

"serhoş dane", gibi tesbih tanelerinden biri olarak kabul edilelim bizde inşaAllah.

En çok o yakıştırmayı sevdim :)

Bizde tesbih üzerine bir röportaj paylaşalım da, bu konu biraz daha bizsel olsun :)

eyvaAllah, güzel yaratılmışım :gul

_Berceste_

bir tutam delilik...
tesekkürler ...inci gibi bir konuyu paylastigin icin :)

Nokta

Profesör
Çok hoş..
Teşekkürler ZinnurEyn.. :)

Zinnur£yn

s î
EyvAllah...

Gönlünüze rahmet salsın Rabbim...