yalnızlık...

kendinizi yalnız hissediyormusunuz?

• Zaman zaman

Oy: 54 58.1%
  • her zaman

Oy: 26 28.0%
  • hiçbir zaman

Oy: 13 14.0%

• Kullanılan toplam oy
    93

ibrahimi

Has Uşak
Yalnızlıktan ölüme..
Biraz düşününce insan,bilip te dillendiremediğimiz bir yalnızlığı keşfederiz yanı başımızda..
O bilinen yalnızlıktan çok daha koyu,çok daha derin,ne paylaşmanın ne samimiyetin dağıtmaya güç yetiştiremediği bir yalnızlığı..
Yazgıyı yazan Yüceler Yücesi Allah hayat ve ölümün yanında ‘yalnızlığı’ da düşmüş yazgının bir satırına.Ve gönderirken dünyaya,her kişinin ‘benliğine’ giydirirmiş Yalnızlık gömleğini.
Böyle başlamış benlik ile yalnızlığın birlikteliği İyi günde kötü günde ,doğumda ölümde,hastalıkta çekilen acı, ve sıkıntılarda ,hatta mutlulukta bile…
İşte bu yüzden yalnız gelir ve yalnız ayrılırız hayattan.Hastalığı ,sıkıntıları yalnız çeker,bozgunu yalnız göğüsleriz.Paylaştığımızı sandığımız aşkta bile sinsi bir yalnızlık gizlidir;o bizimle kendi aşkını yaşarken,bizde onunla kendi aşklımızı yaşarız.
Zaferler topluca,hizmetler tek başına yaşanır.Bu yüzden mutluluklar,başarılar yaşanırken ardındaki yalnızlık hissedilmez.Çoğunlukla mutsuzluklar ele verir yalnızlığı..
Her ne kadar mutsuzluklar yalnızlıkla kol kola gezse de,birçok şeyde olduğu gibi,hayattayken içine düşülen yalnızlığın telafisi mümkündür.
Çünkü bu tür yalnızlıklar üzüntü kabilindedir ve sebebin ortadan kalkmasıyla veya ‘dostluk’,arkadaşlık gibi etkenlerle dağılır..
Sadece ölümle yüz yüze gelindiğinde isabet eden yalnızlığın kasvetini dağıtmaya hiçbir şeyin gücü yetmez.Ancak bu hal bildirir insana içinde bulunduğu yalnızlığı..
Yaratan’ın,insanın dünya serüveni için yazdığı yazgıda gerekli koşul hükmündedir yalnızlık .Çünkü insana eşsizlik ,teklik vasfını,’benliğin yalnız olma’ niteliğini kazandırır.
İnsan ,ansızın önünde bulduğu hayat nimetinin sırrını biraz da bu yalnızlıkta aramalı!
Hani ‘her koyun kendi bacağından asılır’ ya..
Sırtını yalnızlığa dayar da iner yeryüzüne insanoğlu.Ve bir başka yalnızlığa yar olur ölüm ile.Geçmişin yüküdür yoldaşı bu sürgünde.Sırtlanır onu geçer karşıya.
Hayat bir mühlettir insan için.Kul olma,insan olma sınavını verir insan bu mühlet içerisinde.Aklı ,iradesi ,adaleti,merhameti ,fedakarlığı ,vefası ,tevazusu ,sabrı sınanır kişinin.İsteğe tabi değildir bu sınav ,hayata gelen sınava tabi olur,hayata gelen sınava dahil olur.
Hayat şartları ve gücü ölçüsünde bir mükellefiyete tabi tutulur bu sınavda.Dünyevi eşitsizlikler bir kıymet arz etmez ve zengin ,fakir,güçlü ,güçsüz ,aynı çizgiden başlar,aynı kulvarda devam ederler yarışa.Ve kulluğa durduklarında ,aynı safta eğilirler kendilerine hayat nimetini bağışlayanın huzurunda.
Tanınan sürenin kısa yada uzun olması değil,nasıl kullanıldığı belirler sınavın sonucunu.Bazen samimiyet yüklü anlık bir teslimiyet,sevdirir kişiyi İlahı’na;bazen de yıllar süren gaflet,mühürletir kalbi,gözü,kulağı..
Ne hayata gelişte,ne de ayrılırken herhangi bir dahli yoktur insanların.Ama hayata yön verme hususunda da ciddi bir özgürlük tanınmıştır hepsine.İşte bu özgürlük fırsat tanırkötüye,iyiye,daha iyiye.Bu özgürlükle bulunur,yanılgı yada isabetin yolu.Ve bu özgüelük sayesinde ayrılır insan insandan..
Hz.Enes Radiyallahu anh anlatıyor..
Peygamberimize (s.a.v.) soruldu:
Mü’minlerin hangisi en faziletlidir?
‘ahlakça en güzelleridir! Cevabını verdi.
Tekrar sordu:
Pekiyi,mü’minlerin hangisi en akıllıdır?
‘ölümü en çok zikreden ve kendilerine ölüm gelmezden önce onun için en iyi hazırlığı yapanlardır.İşte akıllılar bunlardır.diye cevap verdi..

(Ahmet Deniz-ÖLÜM SON DEĞİL'den)

M

Murat Sâki

Guest
İnsan yalnızlığı sevmeseydi tabutlar çift kişilik çakılırdı...

H

hod-ray

Guest
Bu kaçınılmazlık insanı insanı yoruyor çoğu zaman..

zerefşan

sustum...
hep yalnızımdır...
mutluluk...mutsuzluk olsun....olayların sıcaklığı geçtiği andan itibaren...

ama Rabbe yaklaştıran bir yalnızlık ...
onun için seviyorumm yalnızlığımı....

zerefşan

sustum...
gerçekten sizin bu sözünüzede hayran kaldım... en güzel yalnızlık sizinkisi gerçekten...

EST....

YALNIZLIK KELİMESİİ OLUMSUZLUK GBİ GÖZÜKSEDE EĞER ÖZÜNÜ KEŞFEDERSENİZ OLUMLU HALE DÖNÜŞÜR....
HANİ BİR AYETTE HER ŞERDE BİR HAYIR..HER HAYIRDA BİR ŞER VARDIR..
İŞTE YALNIZLIK KAVRAMINDADA BU AYET DEVREYE GİRİNCE İNAN SEVİLESİ OLUYOR YALNIZLIK...

HER HAL İNSANA FIRSATLAR SUNUYORR..İNSANLIĞIMIZI ANLAYALIM DİE..YALNIZLIK GBİ...
ASLINDA HER HAL O'NA GÖTÜRÜYOR BİZİ..YALNIZLIK GBİ...

YALNIZLIĞIN ÖZÜNÜ ANLAMAK UMUDUYLA....

ibrahimi

Has Uşak
:)
ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ mehmet_efe ve ruveyda ;)

arasıra bende hissederim yalnızlığı :)

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Zaman zaman kendimi yalnız hissediyorum, benim insanlara uymadığımı, oyunbozanlık yaptığımı, bazen de onların bana oyunbozanlık yaptığını düşünüyorum.

Bir yandan da yalnız kalmayı seviyorum. Kendi köşeme çekilip, kimsenin bana karışmamasını, kimseyle irtibatta olmamayı seviyorum. Zaten bu yüzden ailem benden biraz şikayetçi. :(

OFF DEME AFFF DEE

İnan umutsuz_vaka ben de aynısını diycektim ama vazgeçmiştim.
Benja, ferahlarsın inşaAllah.

Enes

İhvan Forum Üye
mesela kendimi şuan çok yalnız hissediyorum...

ama bi kaç dakika sonra dünyanın en mutlu insanı gibi hissedebilirim...

saniyem saniyeme uymuyor...

benja offf deme ohhh de :)

hata avealıysan oh be! de :)

ruhefza

Üye
Ben de zaman zaman yalnız hissederim kendimi.Bu da faydalı bi yalnızlık oluyor asıl neye ihtiyacımız olduğunu hatırlatan,Rabbe rağbet ettiren...