yalnızlık...

kendinizi yalnız hissediyormusunuz?

• Zaman zaman

Oy: 54 58.1%
  • her zaman

Oy: 26 28.0%
  • hiçbir zaman

Oy: 13 14.0%

• Kullanılan toplam oy
    93

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
Her ne kadar kişi kabul etmesede..

herkez biraz yalnızdır.. ve yalnızlık çok güzeldir..

Anlayana ;)

parya

.Nar-ı ATEŞ.
yalnızlık kimi insana iyi gelir tefekküre dalmasını sağlar,Rabbine yakın hissetmeyi..kimisinede boğulucakmış gibi bir his verir.

aslında unutulmaması gereken en yalnız olduğumuz anlarda bile bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimiz var.düşünüp hissedebilene...

BeHReM

Doçent
bir ablama demiştim 'kendimi çok yalnız hissediyorum' diye
tokat gibi sözleri halen aklımdadır 'kimse yalnız değildir kardeşim'
ama derler ya yalnızlık yalnız Allah'a mahsustur;bu cümle doğru da olsa
yalnızlığımızın derecesinin O'na yakınlığımızla ölçüleceği de bir gerçek...
karışık oldu biraz ama :)

eylül

Veled-i kalbî
bir ablama demiştim 'kendimi çok yalnız hissediyorum' diye
tokat gibi sözleri halen aklımdadır 'kimse yalnız değildir kardeşim'
ama derler ya yalnızlık yalnız Allah'a mahsustur;bu cümle doğru da olsa
yalnızlığımızın derecesinin O'na yakınlığımızla ölçüleceği de bir gerçek...
karışık oldu biraz ama :)

yalnızlığımızın derecesi O'na yakınlığımızla ölçülecek kısmını anlamadım. Çünkü yalnızlık hissini çok sık yaşayan insanlar zaten O'ndan uzak olduğu için yaşamıyor mu?

hasretin derecesi olabilir, ama yalnızlık mantıklı gelmedi... Manen değil belki madden kişinin yalnızlığı tercih edip O'nunla olmayı tercih etmesini kast ediyorsan. (bilemiyorum :) )

yalnızlık Allah'a mahsus olsada, bu duyguyu niye böyle en derinden yaşıyoruz?

eylül

Veled-i kalbî
bir arkadaş repte; neden?? demiş... sanırım Bir'in içine giremiyoruz ondan. çoğaldıkça, parçalanıyoruz yalnızlığa itiliyoruz, Bir'e yöneldikçe bütün parçalar bir araya geliyor ve aslında o an; tekken, asıl çoğalmayı yaşamamız gerekiyor...

yalnızlık kendi parçalarımızı çoğunlukta aramaktan kaynaklanan bir duygu olsa gerek?

ifadeler yeterli olmaya bilir... vaktimde kısıtlı zaten... eğer dönebilirsem bugün soru işareti bıraktığım yer varsa temize geçirebilirim.

yok dönemezsem, bu kısa varsayımlarla, arkası kopuk düşüncelerle sorunuza net cevap veremediğim için hoşgörünüze sığınırım.

Muhacirim

Yasaklı
Zayıf bir rivayete göre İbn Abbas şöyle rivayet etmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Sizden bir kimse, yalnizliktan gelen bir korkuya kapilirsa veya cinlerin bulundugu(nu dusundugunuz) bir mekana ugrarsa su duayi okusun" :

"EUZU Bİ KELİMATİLLAHİ`T-TAMMATİ`L-LETİ LA YUCAVİHUZA BİRRUN VELA FACİRUN MİN ŞERRİ MA YELİCU Fİ'L ARDİ VEMA YAHRUCU MİNHA VEMA YENZİLU MİNE'S-SEMAİ VE MA YAHRUCU FİHA VEMİN FİTNETİ'N-NEHARİ VEMİN TAVARİKI'L-LEYLİ İLLA TARİKAN YATRUKU BİHAYR" (bk. Alusi, ilgili ayetin tefsiri)

Tercümesi:
"Ne bir iyi ne de kötü bir kimsenin önüne geçemeyeceği o tastamam kelimelerde, yerin / toprağın altına giren, yerin / toprağın altından çıkan, gökten inen, göğe çıkanların, gündüz fitnelerinin ve -hayır ve iyilik ile gelenler dışında- geceleri ortaya çıkanların şerrinden Allah'a sığınırım."

BeHReM

Doçent
yalnızlığımızın derecesi O'na yakınlığımızla ölçülecek kısmını anlamadım. Çünkü yalnızlık hissini çok sık yaşayan insanlar zaten O'ndan uzak olduğu için yaşamıyor mu?

hasretin derecesi olabilir, ama yalnızlık mantıklı gelmedi... Manen değil belki madden kişinin yalnızlığı tercih edip O'nunla olmayı tercih etmesini kast ediyorsan. (bilemiyorum :) )

yalnızlık Allah'a mahsus olsada, bu duyguyu niye böyle en derinden yaşıyoruz?

kendimizi manen az yalnız hissediyorsak O'na az yakınız,çok yalnız hissediyorsak irtibatımız oldukça zayıf....bence :) ama bu hissi fıtratımıza 'O' mu yerleştirdi acaba? ki "Rabb'in seni terketmedi sana darılmadı"ayetinin imesine sebep olan Efendimiz(sav) dahi bu hisse kapılmamış mıydı...

O varken “yalnızlık” sadece bir kelimedir. O’na yakın olduğun oranda yalnız değilsin, O’ndan uzaklığın oranında yalnızsın…