Yahayy ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bi husben

Kıdemli Üye
@Yahayy red ve kabul hakkında ne düşünüyorsun birbirinize yakın yazılar yazıyorsunuz birbirinize yakın görüşler sergiliyorsunuz

hadis sünnete yaklaşımınız hemen hemen aynı kullandığınız cumleler birbirine çok yakın

açıklama yapmanız mümkün mü

lafons7275

Kıdemli Üye
@Yahayy red ve kabul hakkında ne düşünüyorsun birbirinize yakın yazılar yazıyorsunuz birbirinize yakın görüşler sergiliyorsunuz

hadis sünnete yaklaşımınız hemen hemen aynı kullandığınız cumleler birbirine çok yakın

Aynı kişiler değil.

abdullahbirisi yahayy ve çelebiler ile bir çay bahçesinde buluştu. yahayy istanbulda yaşıyor, redvekabul karadenizde yaşıyor. yahayy mali muşavir, redvekabul ise tesettür giyim mağazı işletiyor.

Ama dediğin gibi fikirleri birbirlerine çok yakın.

Yahayy

Kıdemli Üye

RedveKabul benim ilk yazmaya başladığım dönemde yazıyordu, mutedil bir insandı, bir çok konuda da örtüşüyorduk.
Sanırım o yönetime etik davranmadığını düşündüğü bir konu ile ilgili olarak kızarak yazmayı bıraktı.
Aynı kişi olduğumuzu düşünerek soruyorsan değiliz, bizim aynı dönemde yazdığımız konular da mevcut.

lafons7275

Kıdemli Üye
yahayya bir soru da ben sorayım, rabıta yapan kişileri müslüman olarak görüyor musun?

Yahayy

Kıdemli Üye
Aynı kişiler değil.

abdullahbirisi yahayy ve çelebiler ile bir çay bahçesinde buluştu. yahayy istanbulda yaşıyor, redvekabul karadenizde yaşıyor. yahayy mali muşavir, redvekabul ise tesettür giyim mağazı işletiyor.

@abdullah birisi son buluşmaya katılmadı, halbuki tam onluk bir buluşmaydı,halbuki whatsapp grubunda da ekli :)

Pazar günü sabah namazından sonra güzel bir sohbet yaptık,
Kendini anlatmaya çalışan Adams77'yi bu sefer ciddi olarak anladım, ya da anladığımı düşünüyorum.
Bir gün kabul edersen de arabaya atlayıp İzmir'e gelebiliriz, haberin olsun...

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayya bir soru da ben sorayım, rabıta yapan kişileri müslüman olarak görüyor musun?

Rabıta'yı tek başlına bir şirk faliyeti olarak görmüyorum.
Belirli bir inancın yansıması şeklinde tümleşik bir hareket ise sıkıntılı tabiki.
Ayrıca ben Müslümanım diyen herkes müslümandır.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
@abdullah birisi son buluşmaya katılmadı, halbuki tam onluk bir buluşmaydı,halbuki whatsapp grubunda da ekli :)

Kendini anlatmaya çalışan Adams77'yi bu sefer ciddi olarak anladım, ya da anladığımı düşünüyorum.

pazar sabahları, kendi arkadaş gurubumuzla sabah namazları dolaştığımız için katılamadım....geçen seferki gibi olursa neden olmasın...

Yahayy

Kıdemli Üye
pazar sabahları, kendi arkadaş gurubumuzla sabah namazları dolaştığımız için katılamadım....geçen seferki gibi olursa neden olmasın...

Birşey yazmadın ama bir sürpriz yapar gelirsin diye düşünmüştüm onun için yazdım.
Süleymaniye kışın güzel olur ama bir dahakine sahlep'i daha orjinal bir yere gidelim dediğin gibi.
Çarşamba'da meşhur Baltepe'de olur.

lafons7275

Kıdemli Üye
yahayy Kuran'da birbirini nesh eden ayetler var mı?

Bir de Peygamberimize Kuran'dan başka mucizeler verildi mi?

Verda

Gales

Forumdan gizli reval görüşmeler mi yapıyorsunuz vayy =)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Birşey yazmadın ama bir sürpriz yapar gelirsin diye düşünmüştüm onun için yazdım.
Süleymaniye kışın güzel olur ama bir dahakine sahlep'i daha orjinal bir yere gidelim dediğin gibi.
Çarşamba'da meşhur Baltepe'de olur.

eyüpteki flatofiste olabilir...sahlebi güzel...

Verda

Gales
Aynı kişiler değil.

Lafons ezberin kuvvetli gibi gibi =)

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayy Kuran'da birbirini nesh eden ayetler var mı?

Bir de Peygamberimize Kuran'dan başka mucizeler verildi mi?
Uygulamayı/Tavsiyeyi/Yaklaşımı değiştiren, başkalaştıran ayetler vardır evet.

Kur'anda gönderildiği ümmet için helak sebebidir diye bahsedilen kabilden bir mu'cize verilmediği Allah söylüyor bize ne hacet.

lafons7275

Kıdemli Üye
Uygulamayı/Tavsiyeyi/Yaklaşımı değiştiren, başkalaştıran ayetler vardır evet.

.

Kuran'da kadınların İddet süresi ne kadardır?

“Sizden vefat eden erkeklerin eşlerinin evlenebilmeleri için dört ay on gün iddet beklemeleri gerekir. Onlar bu sürelerini tamamladıktan sonra, meşrû surette kendi haklarında verecekleri karardan ötürü size bir sorumluluk yoktur. Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Bakara, 2/234)

“Sizden geride eşlerini bırakarak vefat edecek kocalar, eşlerinin bir yıl süre ile evden çıkarılmayıp bıraktıkları maldan geçimlerini sağlamasını temin edecek şekilde vasiyette bulunsunlar. Şayet bunlar kendiliklerinden çıkarlarsa bu durumda meşrû surette yapacakları şahsî davranışlarından dolayı size vebal yoktur. Allah üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.” (Bakara, 2/240)

lafons7275

Kıdemli Üye
Kur'anda gönderildiği ümmet için helak sebebidir diye bahsedilen kabilden bir mu'cize verilmediği Allah söylüyor bize ne hacet.

Aşağıdaki ayet mucize değil midir?

Âyetlerimizi göstermek için, kulunu geceleyin Mescid-i Haram'dan, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürüten Allah, Sübhan'dır (bütün noksanlıklardan münezzehtir). Muhakkak ki O, en iyi işiten, en iyi görendir.

lafons7275

Kıdemli Üye
@Yahayy bir de dinde zorlama var mıdır?

Murtedin ölüm cezası, namaz kılmayanın cezası vs. hurafe midir?

Yahayy

Kıdemli Üye
Kuran'da kadınların İddet süresi ne kadardır?

“Sizden vefat eden erkeklerin eşlerinin evlenebilmeleri için dört ay on gün iddet beklemeleri gerekir. Onlar bu sürelerini tamamladıktan sonra, meşrû surette kendi haklarında verecekleri karardan ötürü size bir sorumluluk yoktur. Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.” (Bakara, 2/234)

“Sizden geride eşlerini bırakarak vefat edecek kocalar, eşlerinin bir yıl süre ile evden çıkarılmayıp bıraktıkları maldan geçimlerini sağlamasını temin edecek şekilde vasiyette bulunsunlar. Şayet bunlar kendiliklerinden çıkarlarsa bu durumda meşrû surette yapacakları şahsî davranışlarından dolayı size vebal yoktur. Allah üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.” (Bakara, 2/240)

Ayetleri yazmışsın işte neyini soruyosun, ayetler gayet güzel açıklıyor , kocası vefat eden kadının iddeti 4 Ay 10 gündür.
İkinci verdiğin ayeti eğer iddetle ilişiklendiriyorsan, henüz Kur'an okuma methodunu geliştirmediğin anlaşılıyor,
Kur'an kendi üzerinde ince bir düşünce methodu geliştirilmesini emrediyor, kaba bir okumayla anlaşılmaz.
Hatta daha da güzeli başka okuyanlarlada okuduğunu, anlayışını pekiştirmek...
Sanırım sen sadece önüne işte bu tefsir 4/4'lük denenleri okuduğundan Kur'anı tam Allah'ın muradı ile okuduğunu varsayıp yan gelip yatıyorsun,
bilakis Kur'an için çokca efor sarfetmen lazım, forfor tüketmen lazım, bize kolaycılığa kaçıyor derken, insanalrın aslında düşünmekten kaçtığını görmeleri lazım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...