Ya Latİf

abla

Doçent
Katılım
21 Kas 2006
Mesajlar
694
Tepkime puanı
16
Puanları
0
YA LATİF,YA LATİF,YA LATİF

Hayy olan Rabbim;
Bize hayat bahşettin.Hayatımızı idamemiz mutlak manada sana bağlıyken,bu dünyadan bi takım sebeplere bağladın.hayatımızı idame için yemeğe,suya,havaya ihtiyacımız var.Yemeden insan 5-10 gün,yaşayabilir.Susuz 3-5 gün.havasız 1-2 dakika.Hayati önemi olan bu sebepler latifleştikçe ihtiyacımız şiddetleniyor.
Yemek,suya göre daha kesif,su latif….havada suya göre daha latif…vücudumuzda ,can dediğimiz,buların kullanılmasıyla oluşan enerji de havadan daha latif….ruhumuzsa,gören,işiten,duyan,bir varlık…ve hayvani candan daha latif……..
Letafet arttıkça,var olmak için muhtaçlıkta artıyor.RUHumuzla insanız.Ruhumuz ve bedenimizle her an Rabbimize muhtacız.O,” LATİF”isminin sahibi.Hem son derece Latif,hemde ahlakça Latif..En ince yollardan,en umulmadık,sezilemez yollarla işleri çekip çevirir.
Sen ,vardın birdin….bütün kemal vasıfları senindi.şefkatin,sevgin sebebiyle istedinki;bu KEMALİ,CEMALİ bilmek şerefine ve zevkine erelim……vw bizi yarattın….idrak edebilelim tüm güzelliğini ve kemalini diye bize ruhundan üfledin.Sonra sergiledin tüm güzelliklerini önümüze.
Ata senden,hata bizdendi………

“Dünya,akiller için seyri bedayi,
Ahmaklar için yemekle şehvet” miş.
Biz ahmaklar,nefislerimizin peşinde koştukça kirlettik dünyayı.ne her bir duyumuza hitab eden güzellikleri idrak edebildik,ne acılardan ders almayı becerebildik….
Bir bebeğin kadife tenini,bir kedi yavrusunun ipek tüylerini,kızımızın saçlarını okşamanın zevkini,tatlı meltemi,suyun ferahlığını,güneşin sıcaklığını,çimenin yumuşaklığını,…..yarattı…en latif şekilde LATİF Rabbim.ve bizede anlamamız,zevk etmemiz,şükretmemiz için dokunma duyusu…
Çeşit çeşit meyveler,sebzeler,etler,şerbetler,envai çeşit tad yarattı ve bizde akledelim,fikredelim,zevkedelim,şükredelim diye tatma duygusu…..
Envai çeşit manzaralar sergiledi gök yüzünde,dakikası dakikasına benzemeyen….ağaçlar,nehirler,denizler,dağlar,şelaleler…tüm letafetiyle gözlerimizi okşarlarken,asıl daha büyük görevleri vardı.hem en enfes estetikte yarattı hem ne önemli işleri gördürdü Latif Rabbim cansız sandığımız varlıklara.
Kuş sesi,su sesi,meltemin ağaç yapraklarını zikrettirişi,bir bebeğin gülücük sesleri,ney in nameleri,sevgilinin sesi…….ve sesleri anlamak,zevketmek,fikretmek,şükretmek için kulak verdi.Latif Rabbim…hem bu latif manaları anlamak için kulak denen kıkırdağı,göz denen yağı,eti, deriyi sebep etti.
RUHUMUZU ve KALBİMİZİ ise kendisini akletmek,zevketmek için yarattı.dengesizliklerimiz bu yüzden.Ruhumuzun sonsuza olan ihtiyacını sonlu varlıklarla gidermeye çalışmaktan.ve sonuç hep hüsran…..
LATİF sin Rabbim.Ruhumuzun seni bulması,olması,yanması için latifliğinle yardımımıza koş.

YA LATİF,YA LATİF,YA LATİF
Ey en ince işleri bilen,ince,sezilmez yollardan kullarına faydalar lutfeden….
Lutfettin,hatırımıza gelmeyecek,istemeye cesaret edemeyeceğimiz şeyler lutfettin.
Can verdin…göz bilmezdik,ağız,kulak,el bilmezdik.ses,soluk,gönül bilmezdik.
Ana rahminde bir çiğnemlik ettik.Lutfettin,var ettin…El,ayak,göz,kulak……ne lazımsa verdin……seni idrak edelimdiye GÖNÜL verdin..varlığından haberdar ettin.Daha bitmemişti…bunların yok olduğu durumlarda yarattın ki var olanın kıymetini bilelim.ve kıymet biln,şükreden,seni idrak edip,nimetine nankörlük etmeyenleri cennetle müjdeledin.oraya kafir girmezdi. Çünkü örtmüştü Hakikatin üstünü,kendi gözünü kör,kulağını sağır eyleyip sırt dönmüştü yaradana……
Oraya ancak,lutfettiğin güzelliklerive nimetleri idrak edebilenler girerdi.ve sırf bu yüzden bile adı cennet olmaya yeterdi…..çünkü insan insanın kurduydu…Yoksa bu dünyada bir cennetti bilene….karalar ve denizlerin bozulması bile kötülerin isyankarlıkları yüzündendi.kötünün olmadığı bi dünya cennet olurdu…Ama dünyanın görevi vardı;elek olup eleyecekti imtihanıyla insanoğlunu ki ebedi güzelliklere layık olanlar Seçilsindi.
Ve cennette O LATİF aynen bu dünyaya gelmeden buradaki güzellikleri idrak edemeyişimiz gibi,akılların almadığı,gözlerin görmediği güzellikler hazırlamıştı iyi kullarına…
Saf gönüllere ,Letafetiyle bu dünyada ne ince yollardan ne ince yolları nasib etmiş,ne ince insanlara hemdem etmişse,telaşa gerek yok….Belkide YA LATİF desek yetecek ahirete adım atışta….
“İman edip güzel amel işleyenlere gelince,onlar için makam olarak Firdevs cennetleri vardır.müminler orada ebedi olarak kalacaklardır.oradan asla ayrılmak istemeyeceklerdir…….”(ayet)
“…..Rasulüm deki;bende sizin gibi insanım.ancak banarabbınız bir tek ilahtır diye vahyolunuyor.kim rabbine kavuşmayı arzu ediyorsa,güzel amel işlesin ve rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın”…..
YA LATİF,YA LATİF,YA LATİF..
 

Nur-i Ayn

Üye
Katılım
24 Ara 2006
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Ey Halık'ım , ey Rabbim , ey Razık'ım , ey Malik'im , ey Musavvir'im , ya Mabud'um Esma-i hüsnan , İsm-i Azamın , Kur'an-ı Hakimin , Habib-i Ekremin , Kelam-ı Kadimin , Arş-ı Azamın ve bir milyon ihlas suresi hürmetine , bana merhamet et , ya Allah , ya Rahman, ya Hannan , ya Mennan , ya Deyyan ! Günahlarımı bağışla ya Gaffar, ya Settar , ya Tevvab , ya Vehhab . Beni affet, ya Vedud , ya Rauf , ya Afüvv , ya Gafur . Bana lütufta bulunan ya latif , ya Habir , ya Semi , ya Basir ...
 

dayi

Profesör
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Yaş
68
dünyadan bi takım sebeplere bağladın.hayatımızı idame için yemeğe,suya,havaya ihtiyacımız var.Yemeden insan 5-10 gün,yaşayabilir.Susuz 3-5 gün.havasız 1-2 dakika.Hayati önemi olan bu sebepler latifleştikçe ihtiyacımız şiddetleniyor.
Yemek,suya göre daha kesif,su latif….havada suya göre daha latif…vücudumuzda ,can dediğimiz,buların kullanılmasıyla oluşan enerji de havadan daha latif….ruhumuzsa,gören,işiten,duyan,bir varlık…ve hayvani candan daha latif……..


abla..teşekkür ederim ..harikulade bir konu..:shake2[1]:

Bazıları var..Allaha yemek misali ihtiyaç duyar..yani baya bi aralıklıdır irtibatları..bazıları su gibi irtibatlıdırlar..yani daha sık irtibat vardır..bazılarıda hava gibi ihtiyaç duyar..her nefes alış verişte irtibatlıdır..

İşte bunlar kişinin İdrak Mertebeleridir..konuyu birazdaha latifleştirelim:)

Hayat..yaşam SU da başladı denir..SU tevhidde İlim olarak geçer..her şeyin yapısında SU vardır..yani İlim..İlmiyle her şeye Muhittir..ihata etmiştir..fakat hayat sonra karada devam etti..yani sıfatlara bürünüp Efalini işlemeye başladı..İlmiyle HALK oldu..karadaki yaşamda..ve daha sonra yaşam ,hayat Havada da sürmeye başladı..yani..işlerdeki ve işleyen sıfatlardaki ''O''nun varlığı İdrak edildi..ve HALKIN içinden İdrak yönüyle ayrılanlar HAK oldu..

HALKIN aklı maaştır..iaşesinde,ve diğer ihtiyaçlarındadır..HALK içinden bazıları bu aklın üzerine bir elbise daha giyer..işte o zaman HAK olur..giydiği elbise HAK elbisesidir çünki..çıkar bu aklın üstüne giyilen elbiseyide anlatacak bi derviş..
HU..


Pc de bi arıza var..zaman zaman iki defa gönderiyor..özür dileriz..:)


 

müttaki

Profesör
Katılım
20 Kas 2006
Mesajlar
2,773
Tepkime puanı
72
Puanları
0
Konum
istanbul
Akıl elbisesini Hangi SU'dan almışsa Dayım AYandımı Aslına ... dönmek ister o asliyetine.... Akıl.. aynı akılda İşlediğinin idrakinde olur.. yani işi Hak olur.. hak olan enfusundan afakına çıkıp Halkiyet kazananda hak olur.... Ruhlu olur.. lütuflu olur...

akıl aleminin lütfu yemek..içmek..hava almak ise.. Hak aleminin lütfuda O'nun Ruhu ile ruhlanmakdır...

HU... .
 

dayi

Profesör
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Yaş
68
Aklın üzerine giydirilen İrfan elbisesi..yani Allah bilgisi..işte kendi Aklımız..ve Aklımıza giydirilmiş İrfaniyet..Arifiyet..HAK elbisesi..:)

Aklı maaşta kalındımı HALK..bu aklın üzerine yüklenecek İrfaniyet ile o kişi olur HAK ile HAK..:)

HU..
 

abla

Doçent
Katılım
21 Kas 2006
Mesajlar
694
Tepkime puanı
16
Puanları
0
ENAM 103-Gözler O'nu görüp) idrak edemez. O ise bütün gözleri idrak eder. Ve O LATİF dir,HABİRdir.
HACC 63-63 Görmedin mi, Allah gökten bir su indirdi de, onun sayesinde yer, yemyeşil hale geliyor. Allah LATİFtir,HABİR dir.
AHZAP 34-34 Evlerinizde Allah'ın ayetlerinden ve hikmetten okunanları zikredin (hatırlayın). Kuşkusuz, Allah LATİF tir,HABİRdir.
MÜLK 14-Hiç yaratan bilmez mi? O,LATİFdir,HABİRdir
LOKMAN 16-«Oğulcağızım! Muhakkak ki, o (yaptığın şey) bir hardal tanesi ağırlığında olsa da, bir kaya içinde veya göklerde veya yer içinde bulunsa Allah onu getirir, (meydana çıkarır). Şüphe yok ki, Allah LATİFdir,HABİRdir

Evet kuranda LATİF ismini Rabbim 7 ayette bildirmiş .Bunların beşinde HABİR ismiyle beraber .....

Bu bir yandan ümitlerin tükendiğini sanan kullara bir ümit,diğer yandan yaptım yanıma kar kaldı sananlara bir uyarı belkide......Haberdarım diyor Rabbim her halinizden......ve en ince,sezilmez,latif yollardan karşınıza çıkarırım yaptıklarınızın sonucunu.....

nitekim kuyuya atılanı mısıra sultan eder......

YUSUF100-Ana ve babasını tahtının üstüne çıkartıp oturttu ve hepsi onun için (ona kavuştukları için) secdeye kapandılar. (Yusuf) dedi ki: "Ey babacığım! İşte bu, daha önce (gördüğüm) rüyanın yorumudur. Rabbim onu gerçekleştirdi. Doğrusu Rabbim bana (çok şey) lütfetti. Çünkü beni zindandan çıkardı ve şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra sizi çölden getirdi. Şüphesiz ki Rabbim dilediğine LATİFdir,. Kuşkusuz O ALİM dir,HAKİMdir
 
Üst